5.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Flirtovanie je často receptom na dobrý deň. Flirtujeme z rôznych dôvodov. Niektorí preto, aby si dohodli rande, iní preto, aby si spríjemnili večer. Čo je však flirtovanie a ako sa naučiť flirtovať? Tu je niekoľko tipov.
O čom je flirtovanie? Pekné slová, koketné pohľady, láskavé gestá. Flirtovať sa dá mnohými spôsobmi. Je ideálny ako spôsob rozvíjania manželského vzťahu a spestrenia každodenného života, ako aj pre nezadaných, ktorí sa chcú len zabaviť. Flirtovanie možno vnímať aj ako terapiu na zlepšenie nálady a zvýšenie sebadôvery. Ale môžeme naozaj flirtovať? A je na „prázdnom flirtovaní“ niečo zlé?
Čo je flirtovanie a kedy môžeme flirtovať?
Flirtovanie nie je nič iné ako kombinácia vhodných gest, slov a výrazov tváre v rozhovore s cieľom vzbudiť záujem druhej osoby. Prečo flirtujeme? Väčšinou má byť flirtovanie pre niekoho znamením, že sa o neho zaujímame, ale je to taká neinvazívna metóda „balenia“, že sa často používa v každodenných situáciách. Radi flirtujeme, aj keď nie každý vie, aká je definícia tohto slova. Je to druh hry, ktorú hráme so svojím partnerom. Môžeme sa pri nej veľmi dobre zabaviť, upevniť vzťah a zlepšiť si náladu.
Je to dobrá terapia pre tých, ktorí neveria vo svoje schopnosti. Flirtovanie si vyžaduje, aby sme poznali svoje silné stránky, boli slobodní, mali šmrnc, šarm a dobré žarty. Počúvanie druhej osoby, spoznávanie jej záľub a myšlienok nám umožní ťahať to dlho. Možno z nevinného flirtu časom vznikne naozaj silný a trvalý vzťah? Niečím sa to začína.
Ako rozpoznať flirt a ako ho využiť?
V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že flirtovanie – hoci má podľa definície určité pravidlá a konvencie – je často veľmi individuálne a prispôsobené potrebám partnerov. Učebnicový flirt pozostáva z reči tela, mimiky, gest, slov, spôsobu, akým sa človek pohybuje alebo pozerá. Podstatou úspešného flirtovania je však jeho prispôsobenie druhej osobe. Zvyčajne netrvá dlho, kým rozpoznáte vlastnosti flirtujúceho. Častý očný kontakt, jemné dotyky, nesmelé úsmevy, podpichovanie alebo žmurkanie sú niektoré zo stálic.
Existujú dva typy flirtovania:
Verbálne flirtovanie – najťažšia odroda flirtovania, ktorá si od partnera vyžaduje nielen vysoký stupeň sebavedomia, ale aj schopnosť viesť zaujímavú konverzáciu a dobrý zmysel pre humor. Často sa vykonáva z čisto „zábavných“ dôvodov. Chceme sa rozprávať s niekým zaujímavým a preto flirtovanie používame ako základ úspešnej konverzácie. Povaha slovného flirtu je zvyčajne nezáväzná a len prehlbuje kamarátstvo.
Očné flirtovanie – ako hovorí názov, je založené na pohľadoch. Očný kontakt je polovicou úspechu flirtu. Niektoré ženy majú od narodenia schopnosť dlho sa pozerať do očí, takže je to často naozaj hračka. Úprimný úsmev a hlboký pohľad prelomia každú stenu. Ak váš partner udrží očný kontakt niekoľko sekúnd a mierne sa k vám nakloní, môžete si byť istí, že sa tu niekto snaží s vami flirtovať.
Ako funguje flirtovanie?
Flirtovanie, podobne ako väčšina spôsobov budovania vzťahov, zahŕňa niekoľko fáz. Bodom číslo jeden je samozrejme očný kontakt a flirtujúce úsmevy. Ak niekto udrží pohľady, môžeme pokračovať ďalej. Potom začnú pôsobiť výrazné prvky našej povrchnosti: vôňa parfumu, špecifické gestá, osobitý štýl atď. Často je to už fáza, v ktorej sa začína rozhovor. Najprv ľahké komplimenty, nezáväzné vtipy – potom mierne dvojzmyselné rozhovory. Po tejto fáze prechádzame k jemným dotykom. Chytenie partnera za ruku počas smiechu alebo „nezáväzné“ štuchnutie nohou sú výborné spôsoby, ako partnera povzbudiť k pokračovaniu zábavy – začiatok predohry.
To, či bude flirt úspešný alebo nie, často závisí od nás. Čím sebavedomejšie vystupujeme, tým viac pozornosti na seba strhávame. Dôležité je však nikdy nezabudnúť na druhú osobu. Musíme počúvať, čo hovorí a venovať pozornosť jej správaniu. Neschopnosť flirtovať môže byť kontraproduktívna.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.