4.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alex Manders).
Jarmanka je v záhrade skutočnou hviezdou. Jej nápadné kvety zdobia pozemky v júni a júli, ale je veľká pravdepodobnosť, že koncom leta kvitnutie zopakuje. Ako jej k tomu pomôžete? Pestovanie jarmanky nie je zložité a prinesie praktické výhody. Na jednej strane rastlina priťahuje do záhrady užitočný hmyz, na druhej strane odradí aj tie najhladnejšie slimáky. Zistite viac o tomto pôvabnom druhu.
Ako vyzerá jarmanka?
Jarmanka je vytrvalá rastlina, ktorá je odolná voči chorobám a dobre znáša aj zimné podmienky. Iba mladé druhy – v prvom roku po výsadbe – vyžadujú prikrytie, ktoré ich ochráni pred nízkymi teplotami. Hlavným dôvodom, prečo sa rozhodnúť pre pestovanie jarmanky v záhrade, je jej atraktívny vzhľad.
Trvalka dosahuje maximálnu výšku 70 až 90 centimetrov. Vyznačuje sa zelenými, dlaňovitými listami so zúbkovanými okrajmi. Zvyčajne tvoria husté trsy, ktoré vyzerajú veľmi malebne, najmä v záhradách v rustikálnom štýle. Je však čas prejsť na kvitnutie. Na vrcholoch tuhých stoniek vytvára jarmanka nádherné kvety v bielej, ružovej, červenej alebo fialovej farbe. Farba závisí od konkrétnej odrody. Latinský názov rastliny – Astrantia – pochádza z latinského slova aster, ktoré v preklade znamená hviezda. Nie je to náhoda – kvety majú tvar oku lahodiacich hviezd.
Pestovanie jarmanky v záhrade má mnoho výhod
Vyzerá veľmi dekoratívne, ale to nie je jediná výhoda tejto rastliny. Kvety sú pokladnicou nektáru, takže jarmanka láka včely a motýle. Možno ju považovať za pôdopokryvnú rastlinu, ktorá krásne vyplní priestory, o ktorých záhradník nemal ani tušenia, a zároveň bráni nadmernému zahrievaniu holej pôdy.
Okrem toho je jarmanka rastlina odpudzujúca slimáky. Mäkkýše sa jej vyhýbajú kvôli jej voňavým látkam a drsným listom. Je dobré vysádzať jarmanku pozdĺž okrajov zeleninových záhonov alebo vedľa okrasných rastlín, ktoré sa často stávajú obeťou nenásytných škodcov, ako je napríklad hosta. Platí to o to viac, že rastlina má rada vlhké a tienisté polohy a v takýchto zákutiach sa slimáky najradšej živia.
Z rozvinutých kvetov možno vytvoriť dekoratívne kytice. Sú vhodné na sušenie, zachovávajú si peknú farbu.
Krásne vyzerajúce, ľahko rastúce
Rastlina nemá prehnané nároky a možno ju nájsť voľne rastúcu na lúkach, poliach alebo pri vodných plochách. Pre záhradkárov nepredstavuje príliš veľa práce, o čom sa možno presvedčiť pri skúmaní nárokov jarmanky v záhrade.
- Najlepšie sa jej darí na polotienistých miestach. Je pravda, že zvládne aj slnko, ale v takýchto podmienkach bude potrebovať častú zálievku. Jarmanka by mala rásť na mieste chránenom pred vetrom.
- Pôda pre jarmanku by mala byť humusovitá, úrodná a priepustná. Hoci má rastlina rada vlahu, zle reaguje na stálu stagnáciu vody, preto pre ňu nie sú vhodné ťažké a ílovité pôdy. Možno ju vysádzať do zásaditej alebo neutrálnej pôdy.
- S hnojením jarmanky nebude problém. Rastlina nepotrebuje intenzívnu výživu. Odporúča sa používať organické alebo minerálne hnojivá, ktoré sa skladajú najmä z draslíka a fosforu. Nadbytok dusíka spôsobí vyblednutie kvetov.
Urobte jednu vec. Jarmanka opäť rozkvitne
Niekedy možno kvety obdivovať už koncom mája. Hlavné obdobie kvitnutia je však v júni a júli. To však neznamená definitívnu rozlúčku s ozdobnými lístkami. Tento druh môže prekvapiť opakovaným kvitnutím na konci leta.
Stačí odrezať kvitnúce kvety skôr, ako stihnú vypučať a zasiať semená. Toto ošetrenie má ešte jednu výhodu. Obmedzuje hojné samovýsevy jarmanky, ktorá by sa bez záhradníckej kontroly mohla stať inváznou rastlinou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto kvetina odoženie slimáky, roztočce a kliešte a navyše ozdobí vašu záhradu. Neodkladajte výsadbu
Vôňa pripomína citróny. Nenápadná rastlina je ako štít proti kliešťom a slimákom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.