4.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).
Sezóna zavaraných uhoriek sa už začala. Ich príprava sa zdá byť triviálna, ale nie vždy sa nám darí. Obzvlášť znepokojujúce je syčanie pri odkrúcaní pohára. Prečo poháre s nakladanými uhorkami syčia? Vysvetlíme vám, ako skontrolovať, či sa vaše zaváraniny pokazili.
Prečo syčia poháre s uhorkami?
Nakladané uhorky môžu po odskrutkovaní syčať, čo je úplne normálne v dôsledku prebiehajúceho procesu kvasenia. Pomocou baktérií sa cukry premieňajú na kyselinu mliečnu a oxid uhličitý, ktorý zo zeleniny uniká. Výsledkom je charakteristický zvuk.
To znamená, že keď poháre s uhorkami syčia, nič zlé sa nedeje. Rovnako tak je prirodzeným procesom, že uhorky začnú byť plynnaté. Vidieť takýto jav vyvoláva obavy, a to zbytočne. Takéto konzervy sú teda vhodné na konzumáciu.
Čo sa dá urobiť, aby uhorky pri nakladaní neplávali?
Hoci plynatosť uhoriek nakladaných na plátky je prirodzený proces, ktorý musí prebiehať a úzko súvisí s kvasením, príliš veľa plynu môže viesť k ich znehodnoteniu. Aby ste tomu zabránili, je dôležité dodržiavať dôležité pravidlá nakladania.
V prvom rade sa vyhnete nadmernému plynateniu uhoriek, ak nádobu nezaplavíte nálevom až po okraj. Medzi viečkom a tekutinou na nakladanie je dobré ponechať priestor. Uistite sa, že zelenina je úplne ponorená. To umožní únik plynu vznikajúceho v náleve. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k netesnosti veka a uhorky by sa mohli pokaziť.
Nakladané uhorky tiež nebudú plynaté, ak primerane upravíte teplotu nakladania. Spočiatku by mali byť poháre v miestnosti, kde teplomer ukazuje 22 až 23 stupňov Celzia. Potom, po 5 až 7 dňoch, t. j. po ukončení kvasenia, by sa uhorky mali premiestniť do chladnejšej teploty medzi 17 a 18 stupňami Celzia. Nízka teplota zníži riziko plynatosti.
Ako zistíte, či je nakladaná uhorka pokazená?
To, či sú nakladané uhorky pokazené, zistíte podľa ich vzhľadu aj vône. V prvom prípade, keď odskrutkujete pohár s pokazenou zeleninou, kuchyňu naplní nepríjemný zápach. Je úplne odlišná od vône dobre nakladaných uhoriek. Je silne intenzívna a dráždi nosné dierky.
Ďalej si môžeme všimnúť zelený alebo bielošedý mach, čo je jednoducho pleseň. Najčastejšie sa vyskytuje na spodnej strane klobúka, ale môže sa objaviť aj na vyčnievajúcej zelenine nad nálevom. Je to nezvratný dôkaz, že sa nedá konzumovať a musí sa, žiaľ, vyhodiť.
Na druhej strane sa pleseň ľahko zamieňa za kvasný zákal, ktorý vzniká v dôsledku kvasenia a neznamená skazenie konzervy. Má podobu bieleho povlaku, ktorý pláva na povrchu uhorky.
Ak si chcete byť úplne istí, že vaše nakladané uhorky sú pokazené, preskúmajte ich konzistenciu. Zelenina by sa vám nemala rozpadávať v rukách a nemala by byť veľmi mäkká. V takom prípade nie sú vhodné na konzumáciu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Uhorky sadím len japonskou metódou. Majú oceľové korene a rastú o 3 týždne rýchlejšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.