5.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Angelina Babii).
Levanduľa je na Slovensku v posledných rokoch veľmi populárna. Má to svoj dôvod – táto rastlina vnáša do záhrady idylickú atmosféru a navyše intenzívne a krásne vonia. Stojí za to pamätať na dôležité ošetrenie, ktoré zabezpečí bujné kvitnutie rastliny. Je lepšie nezmeškať kľúčový termín.
Levanduľa je rastlina na špeciálne úlohy. Možno ju pestovať v záhrade aj v kvetináčoch na balkóne alebo na parapete. Okrem toho je nenáročná na starostlivosť a do priestoru vnesie nádych romantiky a provensálskej krajiny. Rastlina zaujme svojimi drobnými kvetmi a výraznou vôňou.
Levanduľa: požiadavky a starostlivosť
Levanduľa (Lavandula) má viac ako jeden názov, pretože zahŕňa takmer 40 druhov a odrôd. Najobľúbenejšia z nich? Tu ho máte. Levanduľa úzkolistá sa nazýva aj levanduľa lekárska a voňavá levanduľa. Kvitne od polovice júna do septembra. Má biele, fialové alebo ružové kvety. Levanduľa je známa svojou silnou vôňou, preto je najlepšie vysádzať ju na miesta, kde ste často prítomní a budete si môcť nerušene vychutnať jej výraznú vôňu. Rastlina si určite obľúbi spoločnosť byliniek, ako je tymián, šalvia alebo rozmarín, a bude tiež ideálnym susedom ruží alebo ružovo či bielo kvitnúcich rastlín.
Najlepšie rastie na slnečných miestach, ale chránených pred vetrom. Má rada aj dobre odvodnenú pôdu. Najlepšia pôdna reakcia, v ktorej levanduľa rastie, je pH 6,5-7,5. Hoci nevyžaduje hnojenie, je dobré na jar siahnuť po minerálnom hnojive a na jeseň použiť kompost. Levanduľa zle znáša nadmerné zalievanie a treba sa vyhnúť kropeniu listov. Tu sú v skratke uvedené základy starostlivosti o levanduľu. Stojí za to pripomenúť si aj dôležité ošetrenie, ktoré udržuje bujný rast rastliny.
Blíži sa termín dôležitého úkonu. Levanduľa vás odmení krásnym vzhľadom
Ide o pravidelné zastrihávanie rastliny. Zvyčajne sa ošetrenie vykonáva raz ročne, ale najlepšie výsledky dosiahnete, ak ho budete vykonávať dvakrát ročne. Jeden z prvých termínov sa rýchlo blíži.
Letný rez levandule by sa mal vykonávať od júla do konca augusta. Pozostáva zo strihania kvitnúcich kvetov a stoniek bez listov. Týmto spôsobom sa levanduľa stimuluje k opätovnému kvitnutiu. Navyše letný rez spôsobí, že rastlina začne bujnejšie kvitnúť. Najlepšie je vykonať ho počas slnečného a teplého dňa – takto nebude záhradná kráska vystavená hubovým chorobám.
Toto je len jeden z termínov prerezávania levandule. V polovici septembra sa odporúča jesenné prerezávanie (striedajte s jarným prerezávaním). Je lepšie nečakať na poslednú chvíľu, pretože čím neskôr rastlinu zrežete, tým viac ju vystavíte chorobám alebo premrznutiu. Najlepšie je to urobiť za slnečného dňa a až vtedy, keď sú kvety už odkvitnuté. Ak levanduľa opäť rozkvitne, nezostáva nič iné, len počkať do jari a potom vykonať ošetrenie.
Jarný rez by sa mal vykonávať od druhej polovice marca do začiatku apríla. V prípade starších kríkov len vtedy, keď je rastlina ešte v pokoji a vegetácia ešte nezačala. Ak si všimnete rast (ale pred vytvorením púčikov), môžete rastlinu o niečo neskôr prerezať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zalejte levanduľu domácou zmesou. Bude hojne a dlho kvitnúť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.