6.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Nataliya Schmidt).
Leto je čas, keď si vychutnávame čerstvé ovocie. Bohužiaľ, ak ich nezjeme hneď po kúpe, po niekoľkých dňoch sa na nich objavia hnedé škvrny. Ak si myslíme, že ich stačí odrezať, aby bolo ovocie vhodné na konzumáciu, potom sa môžeme mýliť. Kedy by ste nemali jesť ovocie so škvrnami?
Hnedé škvrny na plodoch. Môžu naznačovať prítomnosť toxickej látky
Hnedé škvrny na šupke a pod šupkou plodov môžu naznačovať prítomnosť patulínu, toxickej látky produkovanej plesňami.
Patulín je mykotoxín, ktorý produkujú plesne. Je to sekundárny metabolit, ktorý uľahčuje hubám preniknúť do ovocia a prežiť v kyslom prostredí.
Proces infekcie sa často začína drobným poškodením spôsobeným počas zberu, prepravy alebo skladovania ovocia.
Dá sa takéto ovocie jesť? Odrezanie škvŕn problém nevyrieši
Konzumácia ovocia obsahujúceho patulín môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Tento mykotoxín pôsobí postupne, spôsobuje poškodenie črevnej sliznice a bakteriálnu superinfekciu tráviaceho traktu. U ľudí trpiacich migrénou môže patulín spôsobiť silné bolesti hlavy.
Odstránením hnedých škvŕn z ovocia sa problém, žiaľ, neodstráni. Patulín preniká do celého plodu a zostáva v ňom aj po vyrezaní poškodenej časti. Procesy ako pasterizácia alebo sterilizácia nezničia tento mykotoxín, ktorý je odolný voči vysokým teplotám a je dokonale rozpustný vo vode. Preto môže ovocie napadnuté patulínom aj po spracovaní stále obsahovať túto toxickú látku, čo vedie k riziku jej požitia v prípravkoch, ako sú napríklad džemy, šťavy alebo kompóty.
Hnedé banány – kedy sa môžu konzumovať a kedy môžu byť škodlivé?
Často sa mylne domnievame, že hnedé škvrny na banánoch sú znakom ich kazenia. Zvyčajne sú však tieto škvrny výsledkom prirodzeného procesu dozrievania. Banány sa zbierajú, keď je ich šupka ešte zelená a chlorofyl v šupke im dodáva pevnosť. Počas dozrievania sa chlorofyl mení na karotén, ktorý je zodpovedný za zožltnutie šupky a ovocie sa stáva mäkším a ľahšie sa konzumuje.
Moderné spôsoby prepravy a skladovania umožňujú oddialiť dozrievanie banánov. Pri izbovej teplote sa tento proces urýchľuje a potom často vedie k výskytu hnedých škvŕn už po niekoľkých dňoch. Tieto škvrny sú prirodzenou fázou dozrievania a nemusia nevyhnutne znamenať pokazenie ovocia.
Musíme však byť obzvlášť opatrní. Hlavne ak sa na dužine banánu tiež objavia hnedé škvrny a dužina je miestami príliš mäkká. To znamená, že ovocie je pokazené a môžu sa v ňom vyvinúť spóry plesní. Konzumácia takéhoto banánu potom môže viesť k otrave jedlom a žalúdočným ťažkostiam. Pamätajte na to.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mnohé krajiny ho stiahli z predaja. Na Slovensku sa ešte stále dá kúpiť. Ničí pečeň a črevá
Najjedovatejšia rastlina roku 2024 – tu sú výsledky. Ak ju máte vo svojej záhrade, nezabudnite konať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.