8.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Viktory Panchenko).
Uhorková sezóna je v plnom prúde, a preto si radi pripravíme uhorkové zaváraniny na zimu. Keď otvoríte pohár a uvidíte biely zvyšok, zvyčajne to sprevádza nepríjemný pocit. Prečo uhorky syčia a plynatejú? Kedy by ste nemali jesť nakladané uhorky? Zistite to skôr, ako ich vyhodíte.
Mnohí z nás už niekedy vyhodili pohár s uhorkami, keď videli biely kvet. Ukázalo sa však, že to nie je vždy znakom pokazenia a že tento výkvet môže byť výsledkom prirodzeného procesu kvasenia. Zistite, ako rozpoznať pokazené uhorky a či by mal byť výkvet vždy dôvodom na obavy.
Kedy by ste nemali jesť zavárané uhorky? Pozor na znepokojujúce príznaky po otvorení
Pri otváraní pohára môžete počuť dlhotrvajúci syčivý zvuk. Ide o pomerne častý jav plynatých uhoriek, ktorý je zvyčajne sprevádzaný bielym povlakom na vrchnej časti zeleniny. Počas kvasenia baktérie mliečneho kvasenia vytvárajú biely povlak, ktorý sa usadzuje na vrchnej časti pohára. To samo o sebe neznamená, že s našimi konzervami nie je niečo v poriadku. Existuje však niekoľko varovných signálov, ktoré by mali vzbudiť našu ostražitosť skôr, ako začneme konzervované potraviny konzumovať.
- Zlý zápach. Ak po otvorení pohára zacítite hnilobu alebo pleseň, uhorky ihneď vyhoďte do koša. Určite nie sú vhodné na konzumáciu.
- Silná vrstva plesne. Ak na vrchu pohára pláva hrubá vrstva modrých, zelených alebo čiernych usadenín, ani sa nepokúšajte nakladanú zeleninu ochutnať. Rozhodne nie sú vhodné na konzumáciu.
- Vzhľad zeleniny. Skazené uhorky stmavnú alebo zožltnú, navyše sú mäkké a kašovité. Správne nakladané sú žiarivo zelené, pevné a chrumkavé.
- Nepríjemná chuť. Niektoré uhorky vyzerajú na prvý pohľad v poriadku, ale problém nastane, keď ich začnete jesť. Ak pocítite horkú pachuť, znamená to, že sa začína proces kazenia a zelenina nie je vhodná na konzumáciu.
Ako pripraviť dobré nakladané uhorky? Podľa tohto receptu budú vždy pevné a chrumkavé
Na nakladanie sú najlepšie malé prízemné uhorky, ktoré majú na šupke hroty. Vyberajte zeleninu rovnomernej veľkosti, aby ste ju mohli ľahšie usporiadať do pohárov. Nezabudnite uhorky poriadne umyť v studenej vode a vydrhnúť zubnou kefkou. Znížite tak pravdepodobnosť, že sa poháre nakazia a konzervy sa pokazia. Na prípravu uhoriek budete potrebovať:
- 3 kg mletých uhoriek,
- 2,5 l vody,
- 120 g kamennej soli,
- cesnak (1 strúčik do každej nádoby),
- niekoľko lupienkov kôpru,
- niekoľko dubových a čerešňových listov,
- listy chrenu,
- koreň chrenu nakrájaný na kúsky.
V hrnci zvarte vodu a pridajte soľ. Keď sa soľ rozpustí, odstavte ju, aby vychladla. Do vychladnutých pohárov vložte strúčik cesnaku, dubové a čerešňové listy, kúsok chrenu a kôpor. Potom uhorky pevne naplňte a zalejte ich nálevom tak, aby zeleninu zakryl. Na vrch každej z nich položte list chrenu a zaskrutkujte viečka.
TIP! Počas prvých dní nechajte poháre na teplom mieste, napríklad na kuchynskej linke. Počas tejto doby sa začne proces kvasenia. Potom ich premiestnite do pivnice alebo garáže (musí to byť tmavé a chladné miesto) a po 2 – 3 týždňoch si budete môcť vychutnať svoje chutné zaváraniny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo zavarané uhorky syčia? Takýto povlak by mal vyvolať vaše obavy
V dôsledku toho sa nakladané uhorky stávajú plesnivými a mäkkými. Všetky poháre pôjdu do koša
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.