09.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PaniYani).
Kôpor sa oplatí mať po ruke. Mnohí ľudia ho zmrazujú, ale najlepšie chutí čerstvý z vlastnej záhrady. Niekedy sa však stáva, že rastlina zvädne a odumrie. Prečo sa to stáva a čo sa dá urobiť na jeho záchranu?
Kôpor je vhodný do šalátov, na posypanie zemiakov alebo na dochutenie polievok. Vyznačuje sa perovitými vetvami a jeho charakteristickú vôňu si ťažko pomýlite s inou rastlinou. Ako zachrániť kôpor, keď vädne? Ukazuje sa, že stačí jednoduchý trik. Potrebujete len dva produkty z vašej kuchyne.
Prečo kôpor vädne? Môžete to napraviť. Vyrobte si domácu zmes a zachránite úrodu
Najlepšie rastie na slnečnom, ale chránenom mieste v humusovej, úrodnej a priepustnej pôde. Dobre vychádza s uhorkami, petržlenom a kapustovitou zeleninou, ale chudobnou spoločnosťou mu bude zeler, paprika, mrkva a levanduľa. Kvitne v júli, ale niekedy musíte namiesto zberu voňavých vetvičiek zachrániť úrodu. Čo robiť, keď kôpor uschne?
Mladý kôpor sa často stáva korisťou vošiek. Títo škodcovia ho jednoducho zbožňujú a sú najčastejším dôvodom vädnutia rastliny. Ak ho chcete jesť, nesmiete používať chemické postreky a tu prichádzajú na pomoc domáce prostriedky. Ukazuje sa, že toto riešenie si dokáže účinne poradiť s voškami.
TIP! Na prípravu domáceho postreku potrebujete 35 gramov olúpanej cibule a päť litrov vody. Cibuľu vložíte do hrnca, potom zalejete vodou a varíte 30 minút. Po uplynutí tejto doby zmes odstavíte, aby vychladla, a potom ju nalejete do fľaše s rozprašovačom a postriekate kôpor.
Ako sa zbaviť vošiek pomocou domácich postrekov? Tieto postreky bojujú nielen proti voškám, ale aj proti slimákom a ulitníkom
Ak nemáte po ruke cibuľu, existujú aj iné spôsoby boja proti voškám. Na tento účel môžete použiť výrobky z kuchynskej skrinky.
- cesnak – 250 gramov mletých cibuliek zalejte 10 litrami vody a nechajte štvrť hodiny odstáť. Po uplynutí tejto doby zmes sceďte a vzniknutý roztok zrieďte vodou v pomere 1:1, nalejte ho do fľaše s rozprašovačom a rastliny postriekajte. Postrek má skvelý účinok aj na slimáky a ulitníky.
- 1 kilogram žihľavy zalejte 10 litrami vody a nechajte 24 hodín odstáť. Po uplynutí tejto doby nalejte zmes do fľaše s rozprašovačom a postriekajte rastliny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kôpor prestáva rásť a žltne? Môžete ho zachrániť pomocou tohto domáceho lieku
Kôpor vädne a stráca farbu? Stále ho môžete zachrániť metódou našich babičiek
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.