9.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Viktory Panchenko).
Na Slovensku sú skutočným pokladom. Nakladané uhorky sa tešia neochvejnej obľube. Sú cenené nielen pre svoju chuť, ale aj pre svoje výživové a zdravotné účinky. Preto je najlepšie pripraviť si ich sami a dochutiť ich podľa chuti dokonalou zmesou korenín.
Nakladané uhorky sú obľúbenou slovenskou pochúťkou, ktorá má v kuchyni široké využitie. Nakladané uhorky sa vyrábajú mliečnym kvasením, ktoré im dodáva veľa výživových vlastností. Okrem toho sú zdravé a chutné!
Nakladané uhorky a ich vlastnosti pre zdravie
Šťava, v ktorých sú uhorky nakladané, je skvelým základom uhorkovej polievky a samotné uhorky sú ideálnym doplnkom do šalátov, k vyprážaným rybám alebo grilovanému mäsu. Oceňujeme ich aj pre ich cenné vlastnosti pre naše zdravie. Sú prírodným probiotikom, ktoré podporuje imunitný a tráviaci systém. Pomáhajú obnoviť bakteriálnu flóru a chránia tráviaci systém pred účinkami antibiotík. Nakladané uhorky obsahujú veľa vitamínov vrátane skupiny B, A, C, K, E. Tie majú dobrý vplyv na vzhľad pokožky, nechtov a vlasov. Okrem toho obsahujú fosfor, horčík a draslík, ktoré zase priaznivo pôsobia na kostrový systém. Vďaka obsahu vitamínu C môžu byť užitočné v boji proti infekciám a prechladnutiu. Týmto sa však príbeh nekončí. K dlhému zoznamu pridajte skutočnosť, že pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi, znižujú riziko aterosklerózy a srdcových ochorení. Okrem toho dokážu znižovať stres a predchádzať migrénam.
Najlepšie je pripraviť si nakladané uhorky sami alebo siahnuť po výrobkoch zo spoľahlivého zdroja. Takto budeme mať kontrolu nad tým, čo skončí v pohári. Hľadáte osvedčený recept na dokonalé nakladané uhorky? Vyskúšajte babičkinu metódu 3×3, vďaka ktorej bude táto obľúbená pochúťka chrumkavá a aromatická.
Ako pripraviť nakladané uhorky? Vyhnite sa týmto chybám
Vopred umyté uhorky vložte do čistých, vriacou vodou sparených pohárov. Pridajte (prípadne) ďalšiu zeleninu. Osvedčia sa napríklad kôpor, ligurček alebo vetvičky petržlenu. Potom pridajte korenie a zalejte vopred pripraveným nálevom. Poháre odložte na tmavé a chladné miesto. Z času na čas nimi potraste. Po niekoľkých dňoch by mali byť uhorky pripravené na konzumáciu. Môžu sa skladovať v chladničke alebo na polici.
Niekedy sa nakladané uhorky nevydaria tak, ako by mali. Sú mäkké, vo vnútri duté a niekedy sa kazia.
Tu sú najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame:
- Netesné uloženie uhoriek v nádobe – nesprávnym uložením sa uhorky vznášajú nad soľným roztokom. Prichádzajú tak do kontaktu s kyslíkom. To je priama cesta ku skaze pri nakladaní. Uhorky ukladajte tesne na seba a úplne ich zalejte nakladacou tekutinou.
- Príliš vysoká teplota počas skladovania – najlepšia teplota na skladovanie uhoriek na nakladanie je 5 až 6 °C.
- Výber soli na nakladanie uhoriek – jódovaná soľ spomaľuje proces kvasenia. Preto je najlepšie zvoliť kamennú soľ.
Oplatí sa tiež siahnuť po správnej zmesi korenia na nakladanie uhoriek. Pri tradičnom procese nakladania uhoriek je najlepšie siahnuť po „tíme korenín“. Ten dodá tomuto občerstveniu dokonalú chuť a vôňu.
Preto je potrebné:
- kôpor
- horčica
- chren
- bobkový list
- nové korenie
Ide o osvedčenú zmes, ktorá dodá uhorkám tú správnu chuť. K uvedeným prísadám môžete pridať zázvor, koriander a trochu chilli. Nakladané uhorky takto získajú mierne pikantnú a výraznú chuť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo pripraviť z cukety? Nie placky a nie polievku. Tento recept je lepší ako uhorky
Nasypte do hrnca a počkajte. Zelená fazuľka nestratí farbu a nebude vláknitá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.