15.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tatevosian Yana).
Uhorky sú obľúbenou zeleninou, ktorá sa často pestuje v domácich záhradách. Každý záhradkár chce, aby boli šťavnaté, bez horkosti. Čo však robiť, ak napriek vašej snahe chutia horko? Hľadajte chyby v starostlivosti. Ak ich odstránite, zachránite svoju úrodu.
Horkosť uhoriek nie je jedovatá, stimuluje tráviace procesy a dokonca chráni pečeň. Musíme však priznať, že horká zelenina svojou chuťou nepoteší, chceme sa jej vyhnúť pestovaním vlastnej. Prečítajte si o chybách v starostlivosti, ktoré spôsobujú horkosť uhoriek, a ešte sa vám podarí zachrániť úrodu.
Uhorky sú potom horké – príčiny vzniku horkosti
Uhorky majú chemické zlúčeniny nazývané cucurbitacíny. Chránia ich pred škodcami a nachádzajú sa v koreňoch, stonkách a listoch, hoci za priaznivých podmienok môžu preniknúť aj do plodov. Aké sú teda príčiny vzniku horkosti?
- Nedostatočná zálievka
Uhorky vyžadujú stále vlhký substrát, ktorý však nesmie byť bahnitý. Preto by sa mali zalievať často, ale v malých dávkach. Na druhej strane nedostatok vody vedie k vodnému stresu, čím sa zvyšuje produkcia cucurbitacínov.
- Príliš vysoká alebo príliš nízka teplota
Uhorky horknú, ak teplota prekročí 30 stupňov Celzia alebo klesne pod 15 stupňov Celzia. Optimálne podmienky pre ich rast sú medzi 20 a 25 stupňami Celzia.
- Nesprávne hnojenie
Keď uhorky začnú kvitnúť, mali by ste prestať používať dusíkaté hnojivá, ktoré spôsobujú horkú chuť zeleniny. Horkosť môže byť spôsobená aj nedostatkom draslíka, ktorý je zodpovedný nielen za hospodárenie s vodou a príjem živín, ale aj za proces tvorby plodov.
- Nepravidelnosť zberu
Uhorky zvyšujú produkciu cucurbitacinov, ak zostanú na kríku dlhší čas. Potom sa stávajú slabšími a náchylnejšími na napadnutie škodcami alebo rozvoj chorôb.
Čo možno urobiť, aby uhorky nezhorkli?
Uhorky nezhorknú, ak ich začnete polievať malým množstvom vody, ale dvakrát denne – ráno a neskoro popoludní. Dobrý nápad je tiež mulčovať ich pôdu, napríklad slamou alebo pokosenou trávou, ktorá udržiava vlhkosť pôdy a zároveň ju chráni pred teplom. V horúcich dňoch ich navyše prikryte fóliou.
Aby uhorky nezhorkli, je potrebné ich správne hnojiť. Preto používajte hnojivá so správnym množstvom dusíka, fosforu a draslíka v rôznych fázach vývoja rastlín. Na udržanie správnej hladiny živín môže byť užitočný záhradnícky meter, ktorý sa používa na testovanie pôdy.
Nezabúdajte tiež na pravidelný, dokonca každodenný zber uhoriek. Zoberte ich z kríka skôr, ako sa príliš rozrastú.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vďaka jednoduchému triku budú uhorky rásť rýchlo. Svoju úrodu budete počítať v kilogramoch
Päť chýb pri zalievaní uhoriek, ktoré znižujú úrodu. Vyhnite sa im a budete mať čo chrumkať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.