14.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/geralt).
Leto, horúčavy, zdá sa, že už nemôže byť teplejšie, a predsa sa neustále ohlasujú nové teplotné rekordy. Miestami je tak horúco, že je to len ťažko predstaviteľné. Kde je najteplejšie miesto na Zemi? Ktoré krajiny sú najteplejšie na svete? V týchto bodoch boli zaznamenané najvyššie teploty.
Svetová meteorologická organizácia (WMO) oficiálne potvrdila, že od vykonania meraní neexistuje teplejší rok ako rok 2023. Teraz bolo navyše oznámené, že práve minulý jún bol uznaný za najteplejší jún na svete v histórii a už 13. mesiac po sebe, kde bol stanovený mesačný teplotný rekord. Navyše už prichádzajú informácie o ďalších vysokých výsledkoch merania.
Extrémne horúčavy sú cítiť nielen na miestach, kde sú už roky zaznamenané najvyššie teploty na svete, ale aj v krajinách, kde ešte také teplo nebolo.
Kde je najteplejšie miesto na Zemi? Zoznam teplotných záznamov
Ktoré oblasti sú najteplejšie na svete? Tu je zoznam miest, ktoré boli oficiálne uznané WMO ako najteplejšie na Zemi, podľa najvyššej zaznamenanej teploty vzduchu. Teploty sa odhadujú s malou odchýlkou, takže niekedy sú uvedené blízke hodnoty.
🚨 Another red alert!
— World Meteorological Organization (@WMO) July 8, 2024
🌍 AVg global temperature has been 1.5°C above the pre-industrial era for 12 successive months, according to @CopernicusECMWF.
🌡️ It was the hottest June on record and the 13th month in a row to set a monthly temp record.
🔗 https://t.co/VcE6bOZeCO pic.twitter.com/IHvAPCUVbN
- Údolie smrti v Spojených štátoch, Severná Amerika Podľa Svetovej meteorologickej organizácie je to oblasť, kde boli zaznamenané najvyššie teploty na Zemi. Práve v Death Valley, presne v dedine Furnace Creek, bola zaznamenaná najvyššia teplota vzduchu v histórii – 10. júla 1913 dosiahla rekordných ~56,7°C (134,1°F). Neskôr boli niekoľkokrát zaznamenané skoky na 54,5°C. Údolie smrti, ktoré je podľa posledných predpovedí stále považované za najteplejšie miesto na Zemi, čoskoro opäť zažije teploty 54,4°C.
- Na druhé miesto umiestnila WMO Kibili v Tunisku zaznamenaná v roku 1931 rekordná teplota ~55°C (131°F).
- Tirat Zevi v Izraeli, Ázia. WMO potvrdila, že rekordná teplota v Izraeli bola zaznamenaná v roku 1942 a dosiahla ~54°C (129°F).
- Mitribah v Kuvajte v Ázii. WMO oficiálne uznala rekord z roku 2016 s teplotami vzduchu dosahujúcimi ~53,9°C (129°F).
- Turbat, Pakistan, Ázia. WMO potvrdila teplotný rekord z roku 2017 ~53,7°C (128,7°F).
Správ je však oveľa viac. Väčšina z nich pochádza z rôznych častí Afriky a Ázie. Patria sem Araoune a Timbuktu v Mali, kde sa pozorovania týkajú teplôt 54,4 °C (130 °F), je tu aj Ahwaz v Iráne, kde bola v roku 2017 zaznamenaná teplota vzduchu ~54 °C (129,2 °F) . Na overenie bola predložená aj Basra v Iraku, kde bol stanovený rekord ~53,9°C (129°F). WMO pravidelne zverejňuje výsledky analýzy nameraných údajov a pridáva do databázy nové záznamy.
Aká je najteplejšia krajina na svete?
Kde je najteplejšie na svete? Okrem teplotných rekordov pozorovaných v daný deň sa oplatí pozrieť aj trochu všeobecnejšie a rozlíšiť najhorúcejšie krajiny na Zemi. V týchto regiónoch sa záznamy netýkajú jednotlivých odpočtov, ale priemernej ročnej teploty. Ktoré miesta teda možno klasifikovať ako najhorúcejšie krajiny sveta? Podľa Climate Change Knowledge Portal sú to:
- Burkina Faso v Afrike. V tejto krajine bola priemerná ročná teplota vypočítaná na ~29,26°C, z toho v najteplejšom období teplomer pravidelne ukazuje cez 40°C.
- Mali v Afrike, kde sa priemerná ročná teplota odhaduje na ~29,21°C (teplota z času na čas môže prekročiť aj 50°C).
- Senegal v Afrike. Priemerná ročná teplota sa tu odhaduje na ~28,9°C.
- Mauritánia, Afrika. V tomto prípade hovoríme o priemerných ročných teplotách ~28,82°C.
- Tuvalu v Oceánii. Malý ostrovný štát v Tichom oceáne má priemernú ročnú teplotu ~28,6°C.
V prípade prístupu, ktorý zohľadňuje priemernú teplotu určenú ako výsledok meraní uskutočnených počas celého roka, možno Afriku považovať za najteplejší kontinent na svete. Ázia však drží najviac oficiálnych rekordov pre extrémne vysoké teploty zaznamenané v daný deň.
Teplota na Slovensku a vo svete. Najnovšie záznamy
Svetová meteorologická organizácia nedávno považovala za platné pozorovanie v Syrakúzach na Sicílii, kde bola zaznamenaná teplota 48,8 °C. Ide o nový oficiálny rekord, ktorý WMO pridelila „kontinentálnym európskym teplotným rekordom“. Médiami navyše neustále kolujú informácie o následných pozorovaniach rekordných teplôt na konkrétnych miestach – či už v histórii alebo vo vzťahu k uplynulému roku.
Okrem na začiatku spomínaného rekordne horúceho júna napríklad minulý týždeň v Las Vegas teplota päť dní po sebe prekročila 46°C, čo bol rekord v počte takýchto horúcich dní za sebou a potom vyskočila na 48,8°C. Správy spomínajú aj rekordné horúčavy v južnom Pakistane, kde v provincii Sindh pozorovali teploty presahujúce 52°C – podobné teploty zaznamenali aj v Dillí.
Na Slovensku sú zatiaľ denné maximá teploty vzduchu okolo 36 °C.
„(…) Môžeme predpokladať, že júl 2024 bude mať na Slovensku priemer teploty blízky rekordným hodnotám z rokov 2015 a 2021, august 2024 by mal byť asi o 1 °C teplejší ako priemer z obdobia 1991–2020. (…) Leto 2024 (VI-VIII) bude tak patriť asi medzi päť najteplejších od roku 1881 (odvtedy máme merania z viacerých staníc na Slovensku).“
– hovorí klimatológ Milan Lapin pre portál Pravda.sk.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dusno, ktoré sa už na Slovensku dá aj krájať. Vyústi dnes počasie aj do podoby sobotných búrok?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.