18.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ratna ICH).
Zeler je cenený nielen pre svoju výraznú chuť a široké využitie v kuchyni, ale aj pre svoje jedinečné vlastnosti. Hoci ide o pomerne náročnú zeleninu, mnohí ľudia ju pestujú vo svojej záhrade. Niekedy sa však môže stať, že koreň zeleru začne praskať a jeho listy zhnednú. Dôvodov môže byť niekoľko. Aby zeler zdravo rástol, oplatí sa používať špeciálnu „polievku“. To zabezpečí dobrú úrodu a zeleninu bez chorôb.
Prečo listy zeleru hnednú a koreň praská?
Zeler je všestranná a veľmi zdravá zelenina, ktorá dodáva jedlám jedinečnú chuť a vôňu. Mnohí ľudia sa rozhodnú pestovať ho vo svojej záhrade, hoci táto úloha nie je najľahšia. Má pomerne vysoké nároky na výživu a pre jeho správny rast je potrebné zabezpečiť úrodnú, humusovitú pôdu bohatú na vodu a živiny. Zeler je veľmi citlivý na nedostatok mikroživín v pôde. Ak ich nemá v dostatočnom množstve, môžu sa vyskytnúť fyziologicky podmienené choroby.
Prečo listy zeleru hnednú? Môže to súvisieť s nedostatkom bóru alebo molybdénu v pôde. Nedostatočné množstvo prvého z nich sa prejavuje ako svetlozelené alebo žlté sfarbenie listov. Na druhej strane, ak je nedostatok molybdénu, začnú pri báze praskať. Príležitostne sa môže vyskytnúť aj k plesniveniu listov zeleru voňavého, ktorá sa spočiatku objavuje na okrajoch listových čepelí (sú vodnaté). Časom listy a stopky zhnednú a potom odumrú. Treba tiež vedieť, že zeler nemá rád nadbytok dusíka, čo môže viesť k praskaniu koreňov.
„Polievka“ proti praskaniu zeleru – recept a aplikácia
Aby zeler zdravo rástol a nepraskal, je potrebné mu dodať potrebné živiny. Počas obdobia intenzívneho rastu potrebuje okrem iného fosfor, draslík, horčík a ďalšie mikroživiny. Okrem toho je potrebné dbať na ochranu rastlín pred chorobami, ktoré môžu viesť k solídnemu poklesu úrody a v krajnom prípade až k zničeniu plodiny. Existuje však účinný spôsob, ako rastlinám dodať potrebné živiny a zároveň ich ochrániť pred hubami alebo patogénmi. Stačí si pripraviť špeciálnu „polievku“.
Na tento účel zasypte 100 g čerstvých kvasníc pohárom cukru a nechajte pôsobiť dve hodiny. Potom pridajte dve polievkové lyžice medu, liter dreveného popola a všetko zalejte 10 litrami vody. Po zmiešaní ingrediencií môžete prípravok použiť. Špeciálnu „polievku“ môžete použiť ako na zalievanie zeleru, tak aj ako postrek na listy. Takto vaša zelenina získa potrebné živiny a bude bez chorôb. Zeler bude rásť veľký a zdravý, jeho listy nezhnednú a korene nebudú praskať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Z koreňa zeleru vyrastie veľká hľuza. Stačí dodržiavať toto pravidlo výsadby
Ako zasadiť zeler, aby bol veľký? Pozor na častú chybu. Inak hlavy nevyrastú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.