18.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Amelia Martin).
Ako sa doma zbaviť smútiviek, aby už neohrozovali vaše rastliny? Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, to nie je až také ťažké, hoci si to vyžaduje trochu sebazaprenia a pravidelnosti. Vykonajte jednoduché opatrenia a môžete sa so škodcom nadobro rozlúčiť.
Smútivky sú drobný hmyz, ktorý môže spôsobiť obrovské škody na kvetinách v kvetináčoch. Ak si všimnete, že okolo vašich rastlín poletujú miniatúrne mušky, môže to znamenať, že ich napadol tento nemilosrdný škodca, ktorého larvy práve požierajú korene. Ako sa ich zbavíte?
Ako skontrolujete, či sú tam smútivky? Pomôže vám jednoduchý trik
Po zakúpení novej rastliny je dobré pozrieť si pozorne jej listy a potom ju presadiť do novej pôdy a kvetináča. Zmesi z obchodu sú často chudobné na živiny a navyše tým znížite riziko, že si so sebou prinesiete smútivky. Dobrý nápad je tiež zaviesť „karanténu“ pre nové druhy, t. j. určitý čas ich držať ďalej od starších. Najmä preto, že prítomnosť smútiviek zistíte až vtedy, keď začnú blednúť kvety a listy najprv žltnú a potom usychajú. To všetko preto, že smútivky žijú najmä vo vlhkej pôde, kde sa ich nenásytné larvy živia koreňmi. V dospelosti majú podobu drobných mušiek. Ak lietajú okolo rastliny, je to ďalší dôkaz, že napadli vašu plodinu. Ako sa ich zbavíte?
TIP! Ak si stále nie ste istí, či bojujete so smútivkami, vložte na noc do kvetináča nakrájaný zemiak. Určite ich to bude lákať.
Ako sa zbaviť smútiviek domácou metódou? Začnite presadením
V záhradkárskych obchodoch nájdete pomerne veľa prípravkov, ktoré vám pomôžu vyhnať smútivky. Ak však nie ste fanúšikom takýchto metód, použite domáce triky. Najlepšie je vyskúšať ich aspoň niekoľko naraz, aby ste sa uistili, že fungujú komplexne.
- Vyrobte si domácu pascu. Do pohárov nalejte vodu, pridajte trochu octu a kvapku prostriedku na umývanie riadu, rozmiestnite ich v blízkosti rastlín a dospelé smútivky sa na nich vrhnú a utopia sa.
- Odstráňte napadnutú pôdu. Po nastražení pascí sa pustite do lariev. Prvým krokom by malo byť presadenie všetkých rastlín, pričom nezabudnite dôkladne vyčistiť a umyť ich korene.
- Po dokončení presádzania sa na nejaký čas zdržte zalievania alebo ho vykonávajte veľmi striedmo, aby ste pre smútivky opäť nevytvorili ideálne podmienky.
- Pôdu posypte štipkou škorice, ktorá nebude mať vplyv na rastliny, ale odradí ostatné mušky.
- Ak plánujete rastliny aj tak zalievať, použite nálev z cesnaku. Rozdrvte niekoľko strúčikov, zalejte ich vriacou vodou, nechajte vychladnúť a potom rozrieďte aspoň v litri vody. Kvety zalievajte striedmo. Cesnak bude mať dezinfekčný účinok a poradí si s prípadnými zvyškami smútiviek.
TIP! Namiesto cesnaku môžete použiť roztok vody a peroxidu vodíka v pomere 4:1. Bude mať podobný účinok a so smútivkami si poradí v krátkom čase.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Po smútivkách nebude v kvetináči ani stopy. Napadnutie škodcami sa dá zvládnuť za dva týždne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.