19.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/foto_gui2).
Dobre udržiavaný ibištek môže byť ozdobou každej záhrady. Táto ázijská rastlina sa klamlivo podobá slezu a má mnoho farebných odrôd. Ak jej venujete trochu pozornosti, odvďačí sa vám bujným kvitnutím. Aké hnojivo by ste mali použiť pre svoj ibištek? Poskytnite mu správne podmienky a bude krásny.
Ibištek, inak známy ako čínska ruža, sa dá úspešne pestovať v záhrade aj v kvetináči. Je to pomerne náročná rastlina, ale krásne kvety, ktoré vytvára, sú odmenou za úsilie, ktoré do starostlivosti o ňu vložíte. Ak budete dbať na správne hnojenie, bude kvitnúť od mája do polovice jesene. Pozrite sa, čo ibištek potrebuje na správny rast.
Čo nemá rád ibištek? Rastlina má svoje vrtochy
Ibištek je svetlomilný, preto sa mu najlepšie darí na plnom slnku. Ak ho umiestnite do tieňa, bude chradnúť a nevytvorí nápadné kvety. Pri výbere miesta pre neho dbajte na to, aby bol chránený pred vetrom. Rastlina má jemné kvety a stonky, takže silné poryvy by ich mohli zlomiť. Dbajte na to, aby bola pôda priepustná a mierne kyslá, preto pred výsadbou primiešajte konský hnoj.
Má rád vodu, ale pozor na premokrenie. Dbajte na to, aby bola pôda počas suchých období stále vlhká. Ibištek zastrihávajte maximálne dvakrát ročne. Začiatkom jari na stimuláciu rastu nových výhonkov a v lete na tvarovanie rastliny. Musíte mu zabezpeči ochranu na zimu. Na ochranu koreňov ho vystlite slamou a pokryte vrstvou substrátu. Je tiež dobré pokryť ho agrotextíliou.
Akým hnojivom máte vyživovať svoj ibištek? Pripravte si živiny z banánových šupiek a kávy
Hnojenie je veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o ibištek. Robte ho od skorej jari do konca leta, keď je rastlina vo vegetačnom období. Frekvencia prihnojenia závisí od použitej zmesi, ale odporúča sa ju vykonať aspoň štyrikrát za sezónu. S hnojivom bohatým na dusík, fosfor a draslík si kvety zachovajú svoju farbu, bujne rastú a dosahujú veľkú veľkosť. Pripravíte si ho v pohodlí domova z troch ingrediencií.
- Do vedra nalejte 4 litre vody (najlepšie dažďovej).
- Pridajte do nej 5 nakrájaných banánových šupiek a 6 polievkových lyžíc kávovej usadeniny.
- Nechajte lúhovať 3 dni a po uplynutí tejto doby sceďte.
- Nalejte do konvy a zalievajte ibištek od spodnej časti rastliny.
- Opakujte raz za mesiac, kým sa nedokončí kvitnutie.
POZOR! Nehnojte ibištek na jeseň a v zime. Nadbytok živín počas vegetačného pokoja by mohol rastlinu poškodiť a spôsobiť jej úhyn.
Redakcia Vášeň v Tebe.
Súvisiace články:
Ako hnojiť ibištek? Použite odpad a bude kvitnúť až do jesene. Susedia budú zelenať od závisti
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.