19.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nadia Brusnikova).
Pestovanie paradajok nie je najjednoduchšie, ale vytrvalosť a úsilie môžu priniesť plné koše plodov. Chutia skvele, keď ich natrháte priamo z kríka, nakrájate na sendvič, pridáte do šalátu alebo použijete ako základ do polievky. Pod vplyvom našich klimatických podmienok je trpezlivosť záhradkárov, ktorí si dali námahu s pestovaním paradajok, veľmi veľkou skúškou. Často sa stretávajú s problémom zelených paradajok, ktoré odmietajú sčervenať. Čo odďaľuje ich dozrievanie?
Ako dozrievajú paradajky?
Znalci paradajok, ktorí sa rozhodli vyskúšať si pestovanie týchto chutných rastlín, netrpezlivo čakajú na prvé výsledky. Vo svojej zvedavosti často navštevujú záhradu alebo skleník, aby sa pozreli na šťavnaté červené plody. Aké je ich prekvapenie, keď ich namiesto žiarivej farby privíta dominantná zelená. Namiesto rozpadu stojí za zmienku, že paradajky dozrievajú v dvoch fázach. Prvá sa začína po opelení a trvá približne 3 – 4 týždne. Vtedy sa nesmelo objavia prvé zelené plody, ktoré každým dňom zväčšujú svoju hmotnosť a veľkosť.
Druhá etapa je oveľa kratšia a končí sa za dva týždne. Počas tohto obdobia si všimnete, že paradajky pomaly a postupne začínajú meniť farbu zo zelenej na červenú. Rýchlosť tohto procesu závisí najmä od množstva prírodného farbiva, ktoré sa líši podľa pestovanej odrody. Nezabudnite, že obe fázy dozrievania sa môžu skrátiť alebo predĺžiť. Vzhľadom na naše klimatické podmienky sa celý proces zvyčajne končí koncom júla alebo začiatkom augusta.
Čo spomaľuje dozrievanie paradajok?
K tomu, že paradajky získavajú šťavnatú červenú šupku oveľa pomalšie, prispieva niekoľko faktorov. Nie všetky sú spôsobené človekom. Skúsení záhradkári poukazujú na to, že za tým často stojí nedostatočná teplota vzduchu. Na to, aby zelené a nezrelé paradajky získali nápadne červenú farbu, potrebujú teplotu od 15 do 30 stupňov Celzia. Príliš nízka, rovnako ako príliš vysoká, zabráni tvorbe etylénu, hormónu zodpovedného za dozrievanie a sfarbenie mladých paradajok.
S prílišným zavlažovaním súvisí aj spomalená produkcia etylénu. Túto chybu robia najmä začínajúci záhradkári. Odborníci upozorňujú, že paradajky uprednostňujú rast v substráte, ktorý bude mierne vlhký a niekedy sa mu podarí trochu vyschnúť. Stáť v mokrej pôde, ktorá zadržiava vodu, im však nevyhovuje. Na dominanciu zelenej farby má vplyv aj vysoká vlhkosť. Tá sa bežne vyskytuje v polovici júla a súvisí s náhlymi a výdatnými zrážkami. Takéto podmienky jednoznačne spomalia proces dozrievania paradajok.
Príčiny nedozrievania paradajok na kríkoch
Pestované paradajky sú rastliny náročné na svetlo. V tejto dôležitej fáze svojho vývoja ho potrebujú veľa. Nedostatok prirodzeného slnečného svetla môže mať za následok slabé kvitnutie, málo nasadených plodov a oveľa dlhšie a neefektívne dozrievanie. Aby ste im poskytli čo najlepšie podmienky, snažte sa umiestniť kríky paradajok v kvetináčoch a vysádzať ich z južnej alebo juhozápadnej strany.
Paradajky sa považujú za jeden z najnenásytnejších druhov. Ich výživové nároky môžu ohromiť aj skúsených záhradkárov. Aby ste uspokojili ich apetít, vystavujete ich prísunu prebytočného dusíka. Čo to znamená? Negatívne účinky zaznamenáte v neskorších úrodách, malých a chudobných plodoch a pomalom dozrievaní. Aj keď sa vám podarí zozbierať niekoľko červených paradajok, po rozkrojení neohúria svojou chuťou. Slabé vyfarbenie paradajok závisí aj od nedostatku draslíka. Nedostatok tejto zložky sa prejavuje pomalým dozrievaním, bledou šupkou a slabou šťavnatosťou dužiny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Recept na šťavnaté červené paradajky. Do vody nasypte niekoľko zrniečok. Váš sused vám bude závidieť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.