21.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Enez Selvi).
Sultánky majú svojich presvedčených zástancov aj odporcov, ale ani jedna skupina nemôže spochybniť ich zdravotné výhody. V podstate ide o kategóriu sušeného ovocia, konkrétne hrozna. Ich pôvod siaha až do starovekého Grécka, Ríma a Egypta, kde boli cenené pre svoju chuť a používali sa v ľudovom liečiteľstve. Moderný výskum zdravotné vlastnosti sultánok len potvrdil. Na čo pomáhajú, koľko ich môžete zjesť a záleží na ročnom období? Vysvetľujeme.
Zdravotné vlastnosti sultánok – od úst až po črevá
Sultánky obsahujú polyfenoly, katechíny a flavonoidy, ktoré majú antioxidačné účinky. Tieto zlúčeniny pomáhajú neutralizovať voľné radikály, čo môže prispieť k zníženiu rizika chronických ochorení, ako sú srdcové choroby a rakovina.
Sultánky sú bohaté na vitamíny skupiny B (B1, B2, B6), vitamín C, draslík, železo, vápnik a horčík. Tieto zložky zohrávajú kľúčovú úlohu v mnohých telesných funkciách, ako je produkcia energie, funkcia nervového systému a zdravie kostí. Obsiahnutý draslík reguluje krvný tlak, čo je dôležité pre srdce. Napriek pomerne vysokému obsahu cukru pomáha pravidelná konzumácia sultánok udržiavať zdravie ústnej dutiny a znižuje riziko vzniku zubného kazu, pretože fenolové zlúčeniny majú antimikrobiálne vlastnosti. Vysoký obsah vlákniny zasa podmieňuje blahodarný účinok sultánok na činnosť našich čriev a odstránenie problému s nadúvaním alebo zápchou.
Výživové hodnoty sultánok – koľko ich môžete zjesť?
Sultánky sa považujú za zdravé občerstvenie, ale majú málo kalórií? To sa o nich bohužiaľ nedá povedať. 100 g sultánok má 299 kalórií, tvorí ich niečo vyše 3 g bielkovín, 79,2 g sacharidov, z toho 3,7 g vlákniny a zvyšok sú cukry. Ako útecha nám zostáva vedomie, že tieto plody obsahujú veľmi málo tuku a neobyčajné množstvo vitamínov. Glykemický index sultánok nás tiež neohúri, je 54-66 GI.
Dalo by sa teda povedať, že tieto sušené plody sú plné protikladov. Na jednej strane majú veľa cukrov, ale aj veľa vlákniny, ktorá zabraňuje vyhadzovaniu inzulínu. Sú pomerne kalorické, ale zasýtia rýchlo a na dlhý čas, čím poskytujú dostatočné množstvo energie v krátkom čase. Ako pri všetkom, aj tu je dôležitá striedmosť. Optimálna dávka sultánok je asi 30-40 gramov denne, čo zodpovedá približne malej hrsti (asi 2-3 polievkové lyžice). Toto množstvo poskytuje približne 90-120 kalórií a približne 18-24 gramov cukru.
Kto nemôže jesť sultánky a kto si na ne musí dávať pozor?
Napriek mnohým zdravotným vlastnostiam sultánok existujú určité kontraindikácie ich konzumácie. Určite by ich nemali jesť ľudia s alergiou na hrozno. Príznaky tu môžu zahŕňať vyrážku, svrbenie, opuch alebo ťažkosti s dýchaním.
Ľudia s cukrovkou si nepochybne kladú otázku, či môžu bez problémov konzumovať sultánky. Ukazuje sa, že áno, ale za určitých podmienok. Diabetici by mali sultánky konzumovať s mierou a sledovať hladinu cukru v krvi. Ich denný príjem je o niečo nižší a predstavuje približne jednu polievkovú lyžicu výrobku. Ideálne je, ak ich konzumujú v spoločnosti iných výrobkov s nízkym glykemickým indexom, ako sú orechy, jogurt alebo celozrnné výrobky.
Diéta na zníženie hmotnosti nie je kontraindikáciou konzumácie sultánok, ale aj v tomto prípade je vhodné ich obmedziť kvôli obsahu cukru. Malá dávka sušeného ovocia (cca 20 – 30 g) pomôže zahnať záchvaty hladu, ale tu si treba dať pozor, aby ste neprekročili denný počet kalórií. Odborníci na výživu tiež odporúčajú jesť sultánky skôr ráno ako večer, aby telo využilo energiu, ktorú mu dodali počas dňa. Predpokladá sa, že pre deti je denná dávka približne 20 g sultánok v závislosti od veku a aktivity. Určite sú však oveľa zdravším občerstvením ako sladkosti alebo čipsy.
Keďže sultánky obsahujú šťavelany, ľudia s obličkovými kameňmi by ich nemali jesť alebo by ich príjem mali aspoň obmedziť. To isté platí pre ľudí trpiacich syndrómom dráždivého čreva. Fruktóza obsiahnutá v sušenom ovocí môže zvýšiť črevné ťažkosti. Hoci to znie neuveriteľne, vitamíny obsiahnuté v sušenom hrozne nie sú vždy naším spojencom. Sultánky obsahujú vitamín K, ktorý môže narušiť účinky antikoagulačných liekov. Ľudia užívajúci takéto lieky by sa mali pred zvýšením príjmu produktov bohatých na vitamín K poradiť so svojím lekárom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vaše telo vám dá vedieť, ak pijete príliš veľa kávy. Neignorujte tieto príznaky. „Trvá až 24 hodín“
Môžete prechladnúť z prievanu? Toto nie je jediný mýtus
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.