21.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/La Huertina De Toni).
Koniec júla a začiatok augusta je vhodný čas na výsadbu neskorej odrody póru. Ak sa postaráte o správne podmienky pestovania, budete si môcť vychutnať chutnú zeleninu aj počas zimných mesiacov. Ako sa staráte o pôdu pred výsadbou? Čo má rád pór? S týmito tipmi získate bohatú úrodu.
Niektoré druhy póru veľmi dobre znášajú nízke teploty a náhle zmeny počasia, a preto sú vhodné na zimné pestovanie. Pri výbere sadeníc do pôdy sa uistite, že majú dobre vyvinuté korene a sú zdravé. Ak je pôda dobre pripravená a vyživená, žiadne mrazy ich nevystrašia.
Čo má pór rád? Zistite, ako pestovať túto chutnú zeleninu
Pór nie je veľmi rozmarný, takže jeho pestovanie by vám nemalo spôsobovať veľké problémy. Pri výbere miesta na ich pestovanie si vyberte slnečné miesto. Po nájdení takéhoto miesta sa postarajte o prípravu pôdy. Zelenina uprednostňuje humusovitý, dobre odvodnený substrát s pH 6-7. Ak je pôda príliš ťažká, zabezpečte drenáž a primiešajte napríklad hnoj alebo piesok.
Pred výsadbou dôkladne prekopte pôdu do hĺbky približne 25 cm. To umožní voľné šírenie koreňov. Vysaďte pór na záhon s minimálne 30 cm vzdialenosťou medzi rastlinami. Zabezpečte pravidelné pletie, aby nežiaduce rastliny nekonkurovali o živiny a vodu. Počas počiatočnej fázy rastu je dôležité udržiavať pôdu rovnomerne vlhkú. Tým sa zabezpečí správne zahusťovanie stoniek. Nezabudnite však na nadmerné zalievanie, pretože stojatá voda môže viesť k hnilobe. Prezimujúce rastliny by sa mali mulčovať, napr. slamou alebo agrovláknom.
Čím máte hnojiť pór? Starostlivosť a správne hnojivo zaručujú bohatú úrodu
Pór má vysoké nároky na živiny, preto nemožno zanedbať hnojenie. Na dodanie správneho množstva dusíka je najlepšie použiť žihľavový hnoj obohatený čadičovou múčkou. Na prípravu živín budete potrebovať:
- 10 l vody,
- asi kilogram čerstvej žihľavy,
- pol polievkovej lyžice čadičovej múčky.
Nasekané rastliny, čadičovú múčku a vodu vložte do plastového vedra. Nádobu prikryte gázou a nechajte na tienistom mieste 10-14 dní. Keď hnojivo zhnedne a vydáva charakteristický zápach, možno ho rozriediť.
TIP! Pred použitím kašu zrieďte v pomere 1:10. Na každý diel odvaru pridajte 10 dielov vody. Počas intenzívneho rastu možno odvar aplikovať raz za dva týždne. Keď teploty začnú klesať, tento proces prerušte.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Starostlivosť o pór v júni. Zasypávanie, hnojenie a zalievanie póru
Kedy sadiť pór do zeme? Toto je posledný termín pre neskorý zber. V opačnom prípade vás úroda minie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.