Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Zvieratká,

Vyzerajú, akoby pochádzali z trópov ale žijú na Slovensku. Vtáky, ktoré potešia svojimi farbami

27.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Piotr Krzeslak). Prekvapujú nádherným exotickým operením, sýtymi farbami a dokonca aj originálnym perím a chocholčekmi na hlave. Hoci vyzerajú ako návštevníci z ďalekých tropických...

27.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Piotr Krzeslak).

Prekvapujú nádherným exotickým operením, sýtymi farbami a dokonca aj originálnym perím a chocholčekmi na hlave. Hoci vyzerajú ako návštevníci z ďalekých tropických krajín, možno ich nájsť aj na Slovensku, niekedy dokonca v neďalekom parku. Tu je sedem úžasných vtákov, ktoré trávia leto v našej krajine.

Dudok chochlatý
Foto: shutterstock/Piotr Krzeslak

Dudok chochlatý (Upupa epops)


Dudok je pôvabný a veľmi charakteristicky vyzerajúci stredne veľký vták. Jeho charakteristickým znakom je zvláštna, veľká, bočne sploštená špička a hnedo-oranžové operenie. Dudok má tiež krásne čiernobielo pruhované krídla, ktoré sú obzvlášť ohromujúce, keď vták v letí.


Chvost dudka je čierny s bielym priečnym pruhom a zobák je veľmi tenký, dlhý a zahnutý smerom nadol. Mladé vtáky sú takmer identické s rodičmi a líšia sa len menšou špičkou a aj farba ich operenia je slabšia. U dudka chochlatého neexistuje pohlavný dimorfizmus, hoci vzhľad samíc je menej nápadný.

Dudok lieta nízko nad zemou a pohybuje sa rýchlo, so špecifickými náletmi. Na juhu Slovenska sa vyskytoval pravidelne. V posledných rokoch vymizol, od roku 1975 ustupuje z nížin. Dôvodom bola zmena krajiny, úbytok biotopu a chemizácia. Hniezdi od 100 – 1 100 m n. m. Na Slovensko prilieta v apríli a našu krajinu opúšťa začiatkom jesene. Zimuje v Afrike.


Kde možno vidieť dudka chochlatého?


Najľahšie sa s dudkom stretnete v lesoch, na poliach a lúkach a v údoliach riek. Často sa usadzuje pozdĺž poľných ciest a vyhýba sa pevným budovám. Hniezdi v dutinách, norách alebo pod kameňmi.

Rybárik riečny
Foto: shutterstock/Piotr Krzeslak


Rybárik riečny (Alcedo atthis)

Samice rybárikov možno rozpoznať podľa červenooranžového sfarbenia spodnej časti čeľuste, zobáky samcov sú čierne. Mladé rybáriky majú rozhodne bledšie operenie a tmavé nohy.

Rybárik je samotár, ktorý je mimo obdobie hniezdenia prekvapivo nespoločenský. V období párenia sa to však dramaticky mení – samec sa prehýba a prináša samičke rybky, jeho vyvolená sa nemusí namáhať a trpezlivo čaká na ďalšie dary. Rybárik kráľovský čiastočne zimuje na Slovensku, ale veľká skupina týchto vtákov odlieta na zimu do južnej Európy.


Kde môžete vidieť rybárika kráľovského?


Rybárika možno nájsť na celom území Slovenska, najmä v blízkosti vodných nádrží.

Krakľa belasá
Foto: shutterstock/Golore1955

Krakľa belasá (Coracias garrulus)


Krakľa je stredne veľký vták s krásnym, na prvý pohľad až exotickým operením. Prevláda modré sfarbenie, ale pôsobivý je aj jeho červenohnedý plášť a nádherné krídla s tmavomodro zafírovým vrchom a tmavými krídlami. Krakľa má modrý chvost so svetlejším pásom s čiernymi škvrnami.

U krakle, rovnako ako u dudka chochlatého, neexistuje pohlavný dimorfizmus. Malé vtáky sú svetlejšie a bledšie.


Krakľa sa zvyčajne pohybuje priamym letom, ale počas párenia môže vykonávať zložitú akrobaciu. K nám prilieta neskoro na jar, koncom apríla a začiatkom mája. Začiatkom septembra nás opúšťa a zimuje v Afrike.


Kde môžete vidieť krakle?


S krakľou sa najľahšie stretnete v lesoch, na poliach a lúkach. Uprednostňuje suché a teplé podnebie a má rada dospelé lesy bohaté na háje. Na Slovensku bola kedysi pomerne bežná, dnes už vieme len o zopár hniezdiskách (južné a východné Slovensko).

Včelárik zlatý
Foto: shutterstock/aaltair

Včelárik zlatý (Merops apiaster)


Včelárik je málo známy, krásny vták veľkosti kosa, s dlhým chvostom a výrazne špicatými krídlami. Najpôsobivejšie je jeho operenie – vrch hlavy a chrbta je červenohnedý, zadok žltočervený a brucho a krídla modrozelené. Včelárik má aj krásne žlté hrdlo, odrezané od hrude čiernym golierom a úžasné tmavočervené oči. Neexistuje u neho žiadny pohlavný dimorfizmus.


Včelárik je sťahovavý druh – na Slovensko prilieta v máji a v auguste odlieta prezimovať do Afriky.

Kde možno včelárika vidieť?


Najjednoduchšie sa s včelárikom stretnete na poliach a lúkach. Tento vták má rád otvorené alebo polootvorené plochy s rôznorodým reliéfom, s pasienkami a úhorom. Ochotne sa usadzuje v blízkosti vodných plôch, ale dokáže si vyhĺbiť hniezda aj na skalných stenách a útesoch. Hniezdi na južnom Slovensku. Je to prísne sťahovavý druh. Tiahne v kŕdľoch. Na hniezdiská prilieta v máji a odlieta v auguste a na začiatku septembra. V období ťahu sa vyskytuje na celom území Slovenska.

Hýľ obyčajný
Foto: shutterstock/gergosz

Hýľ obyčajný (Pyrrhula pyrrhula)


Hýľ je malý, zavalitý vták, len o niečo väčší ako vrabec. Vyznačuje sa silným, tvrdým zobákom a krásnym operením. Hýľ má krásnu čiernu čiapočku a hrdlo, sivosivý chrbát a čierne krídla prerušované bielym pásom. Samček hýľa je rozhodne krajší ako samička – vyznačuje sa červenými lícami, malinovou hruďou a bruchom. Mladé hýle sú sivobéžové.

Na Slovensku je hýľ usadeným vtákom a je zaujímavé, že sa s ním oveľa ľahšie stretnete v zime – okrem jedincov, ktorí tu trávia celý rok, prilietajú vtedy aj hýle zo severu.


Kde môžete hýľa vidieť?


Najjednoduchšie sa s hýľami stretnete v lesoch a parkoch. Uprednostňuje smrekové lesy, ale darí sa mu aj v starých záhradách. V zime ochotne zalieta na domáce kŕmidlá.
Hýľ sa vyskytuje na celom území Slovenska, ale najľahšie ho stretnete na strednom a východnom Slovensku.

Cíbik chochlatý
Foto: shutterstock/Rudmer Zwerver

Cíbik chochlatý (Vanellus vanellus)


Cíbik je stredne veľký vták veľkosti holuba, ktorý sa vyznačuje dlhými červenými nohami. Vrchná časť tela je čierna so zeleným leskom, kým prsia, brucho a boky hlavy sú biele. Charakteristickým znakom cibíkov je dlhé perie na hlave, ktoré tvorí špecifickú špičku. Cibík má tiež biely, zaoblený chvost s čiernou škvrnou na konci.

Samce, najmä v období párenia, sú krajšie ako samice – predná časť hlavy a krku sú vtedy silne čierne a výrazne odstávajú. U cibíkov však pohlavný dimorfizmus neexistuje. Mladé vtáky sú plavohnedé.
Cibík zaujme svojím operením hlavne v zime – vtedy sa na zadnej strane hlavy a okolo zobáka objavujú červené perá. Charakteristická je aj jeho letová silueta – krídla, na koncoch zaoblené, majú tvar písmena M.
Cibík prilieta na Slovensko veľmi skoro, preto sa považuje za predzvesť jari. Na zimu odlieta do severnej Afriky, Stredomoria a na Ďaleký a Stredný východ.

Kde je možné vidieť cibíka?


Cibík sa najčastejšie vyskytuje nad vodou, na poliach, lúkach a v močaristých oblastiach. Miluje otvorené plochy bez kríkov a stromov a rád sa presúva z miesta na miesto, kým nenájde ideálne podmienky.

Belaňa tundrová
Foto: shutterstock/Vaclav Sebek

Belaňa tundrová (Bubo scandiacus)


Belaňa tundrová je impozantne veľká a majestátna sova, ktorá sa vyrovná aj výrovi. Je to dravec s intenzívnymi žltými očami a dlhým perím okolo zobáka. Belaňa tundrová má silne operené nohy a chodidlá, ktoré jej umožňujú pohybovať sa po snehu takmer nepozorovane. Vyznačuje sa pohlavným a dokonca aj vekovým dimorfizmom – existujú rozdiely vo vzhľade medzi mladým a starým jedincom tohto druhu.

Samice sú biele s tmavými škvrnami a samce sú snehobiele, zvyčajne bez škvŕn. Mladé belane sú špinavo biele a veľmi husto škvrnité.


Kde môžete vidieť belaňu tundrovú?


Najjednoduchšie sa s belaňou stretnete v lesoch, na poliach a lúkach. Obľubuje oblasti bohaté na skaly a malé kopce. Pohybuje sa v malých skupinách a často mení stanovištia v závislosti od dostupnosti potravy. Na Slovensku ju však možno pozorovať len veľmi zriedkavo, zvyčajne na severe našej krajiny. Je zákonom chránená.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Počas teplej zimy spieva v záhrade. Ako prilákam červienku a čím ju môžem kŕmiť?

Veterinárny lekár neodporúča 5 plemien psov. Nie je to len o vzhľade. „Budú si vyžadovať pravidelné prehliadky“


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Vydlabte do zemiaka dieru a odneste ho na noc do kúpeľne. Ráno nebudete veriť vlastným očiam

16.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív). Ako sa zbaviť strieborných rybičiek? Môžete ich nalákať na jedno miesto jednoduchým a ekologickým spôsobom bez použitia…

Robíte to, keď kupujete paradajky? Robíte veľkú chybu. Produkt sa rýchlejšie pokazí

16.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Redaktion93). Mnohí Slováci robia pri nákupe paradajok trestuhodnú chybu. Výsledkom je, že namiesto toho, aby ušetrili peniaze, na tom…

Pridajte ho do ovsenej kaše a zvyšok naneste na vlasy. Toto je najlepší kondicionér po lete

16.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fongbeerredhot). Starostlivosť o vlasy nevyžaduje, aby sme si kupovali drahú kozmetiku. Môžeme sa o ne starať pomocou prírodných produktov,…

Nazbierajte na prechádzke a rozsypte pod vresom. Prírodná prikrývka bude pôsobiť ako štít. Budú bohato kvitnúť

16.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe ( Vres je nielen výraznou záhradnou dekoráciou, ale aj spôsobom, ako vniesť farbu do jesenných záhonov. Vďaka ich rozmanitosti a…

Jednu čajovú lyžičku nalejte do vody pred varením. Vajcia nebudú praskať. Je to starý trik skúsených kuchárov

16.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/senadamie). Mnoho ľudí sa sťažuje, že vajcia počas varenia praskajú. Zistite, čím je to spôsobené a čo môžete urobiť,…

Auto Trendy

Ford Focus ST nemá dostatočný výkon? Zákazníci sa sťažujú a spoločnosť reaguje

16.9.2024 Redakcia Auto trendy - Má najvýkonnejší Focus menej koní, ako výrobca sľubuje? Spoločnosť priznala, že dostala takéto signály od svojich zákazníkov a rozhodla sa túto záležitosť ďalej preskúmať.

Kia EV2 (2025): Malé kórejské elektrické vozidlo v predpremiére

16.9.2024 Redakcia Auto trendy - Naše stvárnenie predpovedá línie malého kórejského elektromobilu Kia EV2, ktorý sa očakáva v roku 2025.

Čína odporúča výrobcom automobilov, aby neinvestovali v Európe

16.9.2024 Redakcia Auto trendy - Na stretnutí s priemyselným odvetvím Peking odporučil, aby sa automobilky nestavali v zahraničí. Zároveň sa usiluje o dosiahnutie dohody o clách. Čína odporúča výrobcom automobilov…

Nové bezpečnostné vozidlo MotoGP

16.9.2024 Redakcia Auto trendy - Nová generácia BMW M5 sa bude používať ako bezpečnostné vozidlo v MotoGP. Hybridný sedan s výkonom 727 koní bol predstavený na špeciálnom podujatí.

Hyundai pripravuje uvedenie nového veľkého SUV. Kedy bude predstavený ďalší Ioniq 9?

16.9.2024 Redakcia Auto trendy - Hyundai uvedie na trh nové veľké elektrické SUV, ktoré bude úzko spolupracovať s modelom Kia EV9. Predstaviť by sa mal koncom tohto roka. Hyundai uvedenie…

Dongfeng Box debutuje v Európe: Čínsky hatchback dlhý niečo vyše 4 metrov

16.9.2024 Redakcia Auto trendy - Technologický čínsky hatchback s tvarmi navrhnutými tak, aby maximalizovali vnútorný priestor, má množstvo palubných technológií a V2L.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov