24.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dieter Hawlan).
Máte na záhrade slimáky? Asi dobre viete, že bojovať s nimi nie je jednoduché. Títo škodcovia sa veľmi rýchlo šíria a spôsobujú obrovské škody na našej úrode. Ak ste vyskúšali všetko a slimáky sa vracajú znova a znova, určite si pripravte prírodnú zmes a nastriekajte ju na postihnuté rastliny. Rýchlo opustia záhradu a už ich nikdy neuvidíte. Budete potrebovať pár ingrediencií a vodu.
Slimáky ničia záhradu
Slimáky sú skutočnou nočnou morou každého záhradkára. Delia sa na tie s ulitou a bez ulity, tie druhé sú tzv. slizniaky. Škodcovia sa rýchlo šíria a napádajú rastliny vo všetkých vývojových štádiách. Vyhryzú diery do listov alebo ich úplne požierajú, požierajú aj mladé výhonky, obhrýzajú korienky, cibuľky, hľuzy a klíčiace semená.
Slimáky obľubujú najmä zeleninu, ako je cvikla, mrkva, reďkovky, hlávková kapusta, fazuľa, zeler, čínska kapusta, paprika, cuketa a šalát. Pokiaľ ide o okrasné rastliny, obľubujú hosty, nechtíky, ľalie, narcisy, cínie, georgíny a môžu poškodiť aj cibuľky tulipánov. Okrem toho často siahajú aj po ovocí, vrátane jahôd, malín, ríbezlí a egrešov.
Odkiaľ sa slimáky v záhrade berú? Prichádzajú k nám lebo si hľadajú potravu a prístrešie. Radi si vyberajú tienisté a vlhké miesta, najlepšie pokryté hustou vegetáciou. Keď ich je priveľa, dokážu v záhrade narobiť obrovskú skazu. Vedú nielen k deformácii rastlín a strate časti úrody, ale môžu spôsobiť aj úplnú neplodnosť alebo zjesť celé plodiny.
Kde hniezdia slimáky?
Slimáky kladú vajíčka na vlhké miesta, najčastejšie do lístia, pod opadané lístie, kamene alebo tesne pod zem. Majú malú veľkosť a vyzerajú ako malé biele guľôčky. Slimáky, v závislosti od druhu, môžu naklásť niekoľko až niekoľko stoviek vajec. Mladé jedince sa liahnu asi po 3-4 týždňoch a od prvých dní sa živia mladými rastlinami.
Aby ste sa vyhli moru slimákov, oplatí sa záhony z času na čas prekopať – ak už škodcovia nakladali vajíčka, pri vystavení slnečnému žiareniu rýchlo vyschnú. Okrem toho sa oplatí pravidelne kontrolovať, či ich neuložili pod podstielku alebo kamene.
Účinná zmes na kontrolu slimákov
Ak sa slimáky usadili v záhrade, boj proti nim by sa mal začať čo najskôr, pretože následky ich hostín môžu byť žalostné. Existuje množstvo spôsobov, ako sa týchto nezvaných hostí zbaviť, no nie všetky sú vysoko účinné. Záhradkári často používajú kávovú usadeninu, ktorú rozsypú okolo rastlín, aby vytvorili ochrannú bariéru. Hoci obsahuje kofeín, ktorý je vo veľkých dávkach pre slimáky toxický, nie vždy táto metóda funguje. Oveľa lepšie je pripraviť zmes na báze kávy a nastriekať ju na postihnuté rastliny.
Do 300 ml teplej vody pridajte lyžicu mletej kávy a lyžicu cesnakového prášku, ktorý svojou vôňou odpudzuje škodcov. Potom sa oplatí pridať lyžicu sušenej mäty (alebo pár lístkov čerstvej mäty). Zmes premiešame a necháme odležať na pár hodín. Potom prípravok preceďte cez gázu alebo kávový filter a postriekajte rastliny napadnuté slimákmi. Vďaka tomu zmiznú rýchlejšie, ako sa objavili.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
V lete nesmú chýbať na parapete. Žiadny sršeň sa k nim ani nepriblíži
Teta odpudzuje hraboše touto vôňou. Keď zasadila tieto rastliny, hlodavce v panike utiekli
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.