25.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nice-pics-125).
Sansevieria je jednou z najobľúbenejších črepníkových rastlín. Pomerne často sa vyberá ako interiérová dekorácia. Vyzerá nápadne a má stále zelené listy. Stojí za to použiť jednoduché ošetrenie, aby krásne rástla. Stačí použiť jednu zložku.
Sansevieria, bežne označovaná ako „hadí jazyk“ alebo „jazyk svokry“, je na Slovensku veľmi populárna. Je výraznou ozdobou interiéru a jej starostlivosť nie je príliš zložitá. Prirodzene, vyskytuje sa na pomerne širokom území, pretože ju možno nájsť v Afrike, ako aj na Arabskom polostrove alebo v Ázii. Jej charakteristickým znakom sú dlhé, mäsité a vždyzelené listy. Správne ošetrovaná sansevieria kvitne a umožňuje nám obdivovať trs drobných kvetov s príjemnou vôňou.
Sansevieria: prírodná čistička vzduchu
Sansevieria je jednou z rastlín, ktorá výborne čistí vzduch od toxínov. Preto sa dostala na zoznam 18 najlepších prírodných čističov vzduchu. Sansevieria premieňa oxid uhličitý na kyslík, a tak čistí vzduch, pričom účinne rozkladá zlúčeniny ako xylén, toluén, formaldehyd, benzén alebo trichlóretylén. Je to preto rastlina, ktorá sa odporúča najmä do spální.
Sansevieria má mnoho odrôd, najobľúbenejšie sú tie s mečovitými listami. Známe sú aj menšie odrody serpentín, napríklad ‚Hahnii‚ alebo kompaktná ‚Robusta‚. Vysoké odrody, ako napríklad sansevieria trojpása, môžu dosahovať výšku až 120 cm.
Ak si chcete kúpiť sansevierie do izby, je vhodné najprv zistiť, o akú odrodu ide a akú veľkosť dosiahne. Na stôl sú samozrejme najlepšie trpasličie odrody, ale ak má byť rastlina viditeľnou súčasťou interiéru, oplatí sa vybrať odrodu, ktorá je pomerne vysoká.
Ako sa starať o sansevierie?
Sansevieria nemá rada príliš veľa vody, preto je najlepšie zalievať ju každých 8-10 dní. V zime sa to môže robiť aj menej často, dokonca každé 4 týždne. Rastlina uprednostňuje teplé a slnečné miesto, ale v skutočnosti sa jej bude dariť takmer na každom mieste. Napriek tomu sa však oplatí nájsť zlatú strednú cestu. Vystavenie na mieste, kde sú slnečné lúče pomerne silné, môže rastlinu poškodiť a dokonca viesť k spáleniu zelených „jazykov“. Príznakom toho potom budú veľké škvrny. Na druhej strane, ak je stanovište veľmi tienisté, v takom prípade sa rastlina viac „zatieni“ a stratí svoju sviežu zelenú farbu.
Keďže sansevieria najlepšie rastie v kamenistom substráte, nemusíte ju tak často hnojiť.
Štipku nasypte do kvetináča. Prírodné hnojivo bude sansevieriu vyživovať
Stojí však za to vyskúšať domáce hnojivo, ktoré pomôže sansevierii rásť. Najmä ak rastlina nerastie – potom je dôvodom pravdepodobne nedostatok vhodných živín. V tejto úlohe skvele poslúžia hnojivá z vaječných škrupín – ako viete, sú bohaté na vápnik, síru, kremík a fluór. Po uvarení vajíčka odstráňte škrupinu a potom ho rozdrvte na drobné kúsky. Škrupiny zmiešajte s vrchnou vrstvou zeminy v kvetináči. Hnojivo je pripravené! Môžete si tiež pripraviť špeciálny odvar na báze vaječných škrupín. Vložte ich do nádoby, zalejte vodou a odložte na dva týždne. Po uplynutí tejto doby môžete rastlinu zalievať špeciálnym odvarom.
Ošetrenie sa odporúča pravidelne opakovať každé 3-4 týždne. Sansevieria sa vám určite odvďačí krásnym vzhľadom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Po raňajkách ju nasypte do kvetináča a sansevieria porastie ako mávnutím čarovného prútika
Premočená sansevieria nemusí skončiť v koši. Takto ju zachránite
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.