26.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Trofimova Vika).
Klinčeky záhradné alebo aj karafiáty patria medzi najobľúbenejšie kvety. Mnohí ľudia ich oceňujú pre ich nenápadný tvar zväzku, intenzívne farby a dlhotrvajúcu vitalitu. Všetky tieto aspekty sú výborným základom na to, aby ste si uvedomili ich potenciál a vysadili ich do záhrady. Pozrite si, ako sa o ne starať.
Máte radi krásnu vôňu kvetov vo vašej záhrade? Chcete, aby váš záhon dlho žiaril mnohými farbami? Máme pre vás ideálny tip. Ak ste doteraz na svojom pozemku nenašli karafiáty, je najlepší čas to zmeniť. Očarujúce, jemné kvety môžu dodať vášmu pozemku rozprávkový vzhľad. Kvitnúť môžu dokonca až do konca októbra. Stačí im len zabezpečiť vhodné podmienky.
Klinčeky záhradné – krásne kvety na výzdobu záhrady až do jesene. Vysaďte si ich na záhon
Karafiáty sú mimoriadne subtílne kvety s originálnymi stonkami. Väčšina z nás ich pozná ako rezané kytice. Svojimi žiarivými farbami dokonale ozdobia priestor. Prečo nepreniesť toto kúzlo aj do záhrady? Aj tomuto druhu sa tam bude veľmi dobre dariť. Počas celého leta až do neskorej jesene sa budete kochať krásnymi kvetmi. Potrebné je dbať na niekoľko dôležitých aspektov.
Karafiáty sú nenáročné rastliny. Začínajúci záhradníci sa tak nemusia obávať nedostatku kompetencií. Potrebné je najprv vybrať pre ne vhodné miesto. Až potom môžete kvety zasadiť do zeme. Mimoriadne dôležitým faktorom je úroveň dopadajúceho svetla. Kvetina si rada užíva slnečné lúče. Slnko potrebuje aspoň šesť hodín denne.
Ďalšou dôležitou otázkou je správny výber pôdy. Tá nesmie byť príliš mokrá. Pre rast rastliny je ideálny vlhký piesočnato-hlinitý substrát. Mal by mať mierne zásadité pH v rozmedzí 6,5 až 7. Ak sú tieto dve podmienky splnené, sme už na polceste k vytúženému cieľu. Tým je vypestovanie krásnych kvetenstiev. Ďalšími krokmi k úspechu je starostlivosť. Pozrite si, na čo treba pri pestovaní klinčekov pamätať.
Ako sa starať o kvety karafiátov? Nezabudnite na tieto kroky
Jedným zo základných opatrení starostlivosti o kvety je pravidelné zalievanie. Karafiáty sa nám poďakujú, ak ich budeme zalievať často malým množstvom vody. Pôda nesmie byť preliata. Vlhkosť pôdy by mala byť mierna. Vyhnete sa tak hnilobe koreňov a hubovým chorobám.
Ďalšou dôležitou otázkou je hnojenie. Rastlina potrebuje každé 2 až 3 týždne doplniť živiny. Na tento účel je najlepšie použiť zmes na báze dusíka, fosforu a draslíka. Akonáhle na kríku spozorujete suché kvety, musíte sa ich okamžite zbaviť. To umožní karafiátom presmerovať svoju energiu na tvorbu nových kvetov.
Pred zimou je potrebné skrátiť všetky stonky aspoň o 5 cm. Zabránite tak hnilobe a odumieraniu rastliny. Pred prerezávaním je dôležité dezinfikovať záhradnícke náradie. Dodržiavanie týchto piatich pravidiel vám prinesie veľkolepé výsledky pri pestovaní karafiátov v záhrade.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto rastlina je ideálnou náhradou za muškáty a surfínie. Bude kvitnúť až do jesene
Krásne náhrady za fialky, bohato kvitnúce až do jesene. Pestovanie a starostlivosť o torénie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.