26.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/BIRYUKOVA EKATERINA).
Pestovanie paradajok je náchylné nielen na choroby, ale aj na napadnutie škodcami. To je skutočná nepríjemnosť aj pre tých najskúsenejších záhradkárov. Čo môže zjesť paradajky? Identifikujte a odpovedzte.
Pestovatelia paradajok často zisťujú, že ich rastliny vo dne aj v noci napádajú rôzni škodcovia. Zatiaľ čo niektoré druhy hmyzu, ako napríklad húsenice a vošky, sa dajú ľahko identifikovať, iné zanechávajú len stopy svojej prítomnosti, napríklad ohryzené listy alebo nezjedené plody.
Čo žerie paradajky na vašom pozemku? Najčastejší škodcovia, ktorí lovia na vašej záhrade
Radosť z pestovania paradajok sa môže rýchlo zmeniť na smútok, keď škodcovia napadnú a zničia všetku tvrdú prácu a starostlivo ošetrované rastliny. V závislosti od spôsobu pestovania možno rozlíšiť tri kategórie škodcov:
- V skleníku – molica skleníková, strapky, roztočec chmeľový. Môžete ich nájsť v spodných častiach listov. Vyznačujú sa zmeneným sfarbením, opadávaním a spoločným výskytom húb. Na prítomnosť roztočcov poukazujú pavučiny viditeľné na listoch.
- Vonku na záhrade – pásavka zemiaková a chvostoskoky. Ich útok je viditeľný najmä na začiatku, keď sú paradajky vo fáze rastu. Obaja škodcovia sa živia listami a časom ich úplne zničia.
- Vonku a v skleníku – vošky a háďatká. Vošky spôsobujú straty na všetkých častiach paradajok. Tie zožltnú a zdeformujú sa. Prítomnosť háďatiek spoznáte podľa charakteristického zhrubnutia na koreňoch.
Ako chrániť paradajky pred škodcami? Zabezpečte si bohatú úrodu
Dodržiavanie niekoľkých základných preventívnych opatrení pomôže ochrániť paradajky pred škodcami. Tu je niekoľko tipov:
- Starajte sa o svoje paradajky mulčovaním, pravidelným zavlažovaním, prerezávaním a neprehnojovaním. Zdravé rastliny lepšie odolávajú útokom škodcov.
- Vyhnite sa sadeniu paradajok na to isté miesto rok čo rok.
- Odstráňte zo záhrady zvyšky rastlín a burinu.
- Pravidelne kontrolujte, či vaše paradajky nie sú napadnuté škodcami. Kontrola škodcov v čase, keď je ich populácia malá a nespôsobuje veľké škody, je účinnejšia ako čakanie, kým sa rastliny poškodia vo veľkom rozsahu a populácia škodcov je obrovská.
- Čistenie a dezinfekcia záhradného vybavenia. Zabránite tak šíreniu škodcov a chorôb.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Paradajky nechcú dozrieť? Dôvod môže byť prozaický
Skúsení záhradkári takto bojujú proti chorobám a škodcom. Paradajky a uhorky rastú ako zo sna
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.