26.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Bazela).
Luxusné a husto rastúce uhorky sú snom každého, kto ich pestuje. Celú jar sa o ne staráme, polievame a prihnojujeme, aby sme sa v lete tešili z bohatej úrody. Nie vždy sú to však také, aké sme očakávali. Krivé, nerovné, tenké. Prečo sa to deje a ako to napraviť?
Uhorky z vlastnej záhradky sú tou pravou chuťou leta. Konzumovať ich môžeme v podstate hneď po zbere, no často skončia v letnej polievke alebo ako málo slané. Stáva sa však, že nie vždy vyzerajú ako tie z obchodov. Sú zakrivené, z jednej strany tenšie, vyduté. Prečo?
Kvôli týmto chybám sú uhorky podvyživené a rastú krivo
Zdá sa, že pestovanie uhoriek nie je nijak zvlášť zložité. Treba si len dávať pozor na termíny siatia a presádzania, starať sa o vhodné stanovište a pôdu, zabezpečiť pravidelné zavlažovanie a prihnojovanie. Tieto zdanlivo jednoduché činnosti však môžeme vykonávať aj nesprávne.
To všetko nám však povedia aj samotné uhorky. Ukazuje sa, že ich tvar môže veľa povedať o chybách, ktorých sme sa pri starostlivosti o vlasy dopustili.
- Hruškovitý tvar naznačuje nedostatok draslíka.
- Vydutiny na koncoch, tvoriace „osí pás“, sú spôsobené ich polievaním príliš studenou vodou. Uhorky a všetky ostatné plodiny by sa mali zalievať vodou pri izbovej teplote.
- Ohnutý, hákovitý tvar naznačuje, že uhorky boli nedostatočne zaliate.
- Úzka suchá špička naznačuje príliš málo dusíka.
Ako hnojiť uhorky?
Stojí za to pamätať na pravidelné hnojenie uhoriek. Tie rýchlo využijú živiny obsiahnuté v pôde, preto je dobré ju z času na čas obohatiť. Niektorí na tento účel používajú produkty, ktoré sa dajú kúpiť v záhradkárskych predajniach. Perfektné bude aj hnojivo z banánových šupiek, hnoj a hnojivo z kvasníc, ktoré podporujú príjem živín z pôdy a chránia pred chorobami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Paradajky nechcú dozrieť? Dôvod môže byť prozaický
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.