27.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Andrii Rodko).
Katalpa je strom, okolo ktorého je ťažké prejsť ľahostajne. Táto exotická rastlina, ktorá na seba upozorňuje svojím charakteristickým, krásnym vzhľadom, môže úspešne zdobiť záhradu v slovenských klimatických podmienkach. Tu je niekoľko tipov, ako sa o ňu starať, aby sa vám odvďačila zdravým kvitnutím.
Katalpa – ako vyzerá?
Katalpa je okrasný, rýchlo rastúci listnatý strom, ktorý upúta pozornosť svojím jedinečným, exotickým vzhľadom. Dosahuje výšku až 15 metrov a jej koruna sa v závislosti od odrody rozširuje až do 8 metrov a vytvára krásnu, netradičnú listnatú kupolu.
Keď už hovoríme o listoch, katalpa ich má v tvare srdca. Listy majú svetlozelenú farbu a príjemnú štruktúru na dotyk, navyše sa môžu rozprestierať až do 25 cm. Listy zo stromu opadávajú v zime a vtedy sú nápadné dlhé, tenké plody.
Katalpa pochádza zo Spojených štátov, ale je veľmi obľúbená okrem iného aj v Číne a Tibete. Na svete existuje 11 odrôd katalpy, ale na Slovensku sa najčastejšie vyskytujú katalpa Nana a katalpa Aurea.
Katalpa – kvitnúce
Katalpa, na Slovensku veľmi rozšírená, kvitne v júni a júli. V tom čase je strom pokrytý listami, ktoré vydávajú príjemnú vôňu. Kvety majú bielu a krémovú farbu a sú pokryté malými škvrnami.
Na začiatku jesene strom zhodí listy, ktoré nahradia dlhé tenké struky pripomínajúce plody fazule.
Katalpa – starostlivosť
Katalpa je teplomilná rastlina, ale v slovenských podmienkach si s trochou nášho nasadenia poradí dokonale. Na rast potrebuje dobre oslnené miesto, chránené pred silným vetrom.
Stromu sa najlepšie darí v úrodnej a ľahkej pôde s dostatočnou priepustnosťou a vlhkosťou, s neutrálnym alebo zásaditým pH. Neúrodná a suchá pôda môže spôsobiť uschnutie stromu, zatiaľ čo katalpa rastúca vo vlhkej oblasti pravdepodobne začne odumierať v dôsledku mrazu.
Katalpa nie je náročná na strihanie, pretože sama prirodzene vytvára krásny tvar. Suché a choré výhonky by sa mali z rastliny odstrániť a tento zákrok je najlepšie vykonať skoro na jar. Strom veľmi zle znáša sucho, preto ho nezabudnite pravidelne zalievať.
Je zrejmé, že rastlina potrebuje minerálne látky potrebné na kvitnutie. V prípade sterilnej pôdy môžete prihnojovať kompostom. Na jeseň obohaťte pôdu hnojivami bohatými na draslík a horčík, ale bez dusíka. To určite pomôže stromu lepšie znášať zimu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Katalpa – ako ju ostrihať po zime? Pokyny na krátky rez
Rýchlo rastie a kvitne ako orchidea. V lete poskytuje upokojujúci tieň
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.