30.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mironmax Studio).
Staráte sa o svoje záhradné záhony a pomaly zberáte úrodu svojej tvrdej práce. Objavuje sa mladá fazuľa, zelenie sa hrášok a objavujú sa plody paradajok. Všimli ste si pri obchôdzke škvrny na listoch uhoriek? Začnite rýchlo konať, pretože začali chorľavieť. Aký liek na bakteriálnu škvrnitosť uhoriek? Odporúčame.
Pri pestovaní zeleniny môžu nastať rôzne situácie. Rastliny bývajú napadnuté škodcami alebo chorobami, preto musíte vykonávať každodennú kontrolu. Včas odstránený problém nezanechá na záhonoch stopy, takže ak ste si všimli škvrny na listoch uhoriek, neváhajte ani minútu. Domácou metódou porazíte nepriateľa a zachránite si budúcu úrodu.
Ako vyzerá bakteriálna škvrnitosť uhoriek? Nepodceňujte počiatočné príznaky
Bakteriálna škvrnitosť – ochorenie zeleniny spôsobené baktériami v semenách alebo v pôde. Niekedy sa na uhorky prenáša hmyzom alebo dažďovou vodou. Letné obdobie je priaznivé pre jej rozvoj, takže júl a august sú mesiace, keď je najväčšia pravdepodobnosť výskytu príznakov. V počiatočnom štádiu si môžete všimnúť malé vodnaté škvrny na listoch. Často im nevenujete pozornosť a myslíte si, že sú to zvyšky po zalievaní alebo dažďoch.
Rýchlo získajú hranatý tvar a výrazne svetlejší odtieň. Niekedy bývajú škvrny obklopené žltým lemom a spájajú sa do veľkých zmenených plôch. Keď choroba napadne plody uhoriek, na plodoch sa objavia vodnaté škvrny a začnú hniť. Vyžaruje z nich nepríjemný zápach, ktorý je pri priblížení k záhonom dosť nápadný. Toto je posledná výzva na reakciu. Inak úroda zahynie.
Aký liek na bakteriálnu škvrnitosť uhoriek? Vyrobte si tento odvar a zachráňte svoju úrodu
Pred záchranou rastliny odstráňte infikované uhorky. Musíte to urobiť, pretože hnilobné procesy sa časom môžu rozšíriť aj na zdravú zeleninu. Po zvládnutí tejto úlohy si pripravte roztok sódy, mydla a vody. Ide o osvedčenú metódu, ktorá si rýchlo poradí so šíriacim sa škodcom.
- Do vedra nalejte 4 litre teplej vody.
- Pridajte 2 polievkové lyžice jedlej sódy a 2 polievkové lyžice tekutého sivého mydla.
- Všetko dôkladne premiešajte, nalejte do nádoby s rozprašovačom a rastliny dôkladne postriekajte.
- Opakujte každé 3-4 dni, kým sa uhorky nevyliečia.
TIP! Ak si všimnete, že sa okolo vašich záhonov potulujú škodcovia, oplatí sa konať komplexne a pripraviť si postrek cesnakom. Nastrúhajte šesť strúčikov a zalejte ich litrom vlažnej vody. Po štvrťhodine odvar sceďte a zrieďte ho vodou v pomere 1:1. Uhorky postriekajte niekoľkokrát týždenne, kým nežiaduci nájomníci nezmiznú.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Uhorky vám povedia pravdu. Takéto tvary prezradia, čo robíte v záhrade zle
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.