31.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Radovan1).
Ďatelina lúčna je rastlina, ktorá sa bežne vyskytuje na lúkach. Doteraz ju väčšina ľudí obchádzala ľahostajne, ale odteraz sa to môže zmeniť. Stačí, ak sa dozviete o vlastnostiach a možnostiach využitia tejto nenápadnej rastliny a začnete ju zbierať na sušenie počas prechádzky. Navrhujeme teda výhody pravidelnej konzumácie ďateliny lúčnej.
Ďatelina lúčna je rastlina, ktorá bežne rastie na lúkach a má mnoho zdraviu prospešných vlastností. Je to skutočný poklad, ktorého využitie je známe už po stáročia. Cení sa najmä pre svoje priaznivé účinky na zdravie žien. Aké ďalšie vlastnosti má táto rastlina?
Nenápadná rastlina priamo z lúky. S čím pomáha ďatelina lúčna?
Ďatelina lúčna poteší krásnym kvetom, ktorého farba prechádza do ružových odtieňov. Málokto však pozná vlastnosti tejto lúčnej rastliny. Na začiatku obsahuje množstvo vitamínov, ako napríklad A, ktorý má priaznivý vplyv na zrak a pokožku.
Okrem toho prítomný vitamín C pomáha posilňovať imunitný systém a vitamín K je nevyhnutný pre správnu zrážanlivosť krvi. Okrem toho je bohatý na množstvo minerálnych látok, ako sú horčík, železo, vápnik, fosfor alebo draslík. Tie majú vplyv na zdravie kostí alebo tvorbu červených krviniek.
Izoflavóny obsiahnuté v ďateline sú obzvlášť dôležité a užitočné pre ženy pri zmierňovaní hormonálnych príznakov. Preto môže táto nenápadná rastlina slúžiť ako doplnok stravy a podpora organizmu. Vykazuje všestranné pôsobenie, vďaka čomu sa oplatí využívať jej výhody počas celého roka.
Po ďateline sa oplatí siahnuť aj z hľadiska starostlivosti o pleť. Môže byť užitočná pri liečbe akné, ako aj pri upokojovaní podráždenia a zápalu. Zložky, ktoré obsahuje, ovplyvňujú aj pružnosť pokožky.
Ako zbierať a sušiť ďatelinu?
Ďatelinu možno ľahko nájsť na väčšine lúk. Pri zbere ďateliny je vhodné zamerať sa na kvety, ktoré majú najvyššiu koncentráciu cenných látok. Práve kvety by sa mali zbierať na prípravu nálevov alebo sirupov.
Je dobré zbierať ďatelinu za slnečného rána, keď je v plnom kvete. Preto sú najlepšími mesiacmi na zber jún a júl. Pri prechádzkach si vyberajte zdravé a nepoškodené kvety, najlepšie z lúk, ktoré sa nenachádzajú priamo pri rušných cestách.
Nazbierané kvety ďateliny je potrebné riadne vysušiť, aby boli vhodné na neskoršie použitie. Môžete to urobiť prirodzeným spôsobom, teda sušením na vzduchu, alebo sa môžete rozhodnúť pre sušenie v sušičke byliniek, čo je určite rýchlejší proces.
Čo vyrobiť z ďateliny? Čaj nesie veľa dobrého
Sušenú ďatelinu možno použiť na mnoho spôsobov. Najjednoduchším, ale účinným spôsobom je pripraviť z nej čaj. Stačí 250 ml vriacej vody a polievková lyžica sušených kvetov ďateliny, aby ste si vytvorili čaj plný zdraviu prospešných látok.
Okrem toho sa zo sušenej ďateliny dá pripraviť sirup, ktorý je ideálny pri prechladnutí, ako aj masť na upokojenie podráždenia. Zaujímavosťou je, že z ďateliny sa dá pripraviť aj šalát, ktorý je nielen chutný, ale aj zdravý.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pripravte si z nej čaj alebo ju pridajte do šalátu. Ovplyvní návaly horúčavy a cholesterol
Obyčajný trávnik sa stáva minulosťou. Jednoduchá zmes vytvorí v záhrade mäkký koberec
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.