Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Domácnosť, Záhrada,

Spálilo ostré slnko listy vašich rastlín v kvetináčoch? Zistite, ako im pomôcť

01.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/RJ22). Horúce počasie a intenzívne slnečné žiarenie sú pre naše črepníkové rastliny nemalou výzvou. Listy rastlín stojacich na parapete alebo v jeho tesnej blízkosti...

01.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/RJ22).

Horúce počasie a intenzívne slnečné žiarenie sú pre naše črepníkové rastliny nemalou výzvou. Listy rastlín stojacich na parapete alebo v jeho tesnej blízkosti sa často spália. Vtedy sa v záujme záchrany našich milovaných rastlín oplatí siahnuť po proti stresových prípravkoch. Poradíme vám, aké to sú, ako fungujú a ako ich aplikovať.

Čo robiť, keď slnko spáli listy rastlín?
Foto: shutterstock/RJ22

Protistresové prípravky pre rastliny sú známe aj ako biostimulanty. Obsahujú špecifické zložky, ktoré pomáhajú našim druhom vyrovnať sa s biotickým a environmentálnym stresom. Môže ísť o sucho, nadbytok vody, extrémne teploty alebo mechanické poškodenie. Odporúčame, čo protistresové prípravky obsahujú a ako ich používať.

Čo obsahujú protistresové prípravky pre rastliny? Tieto zložky zachránia vaše kvety

Protistresové prípravky sú nepostrádateľnou súčasťou výbavy každého záhradkára. Pomáhajú odstraňovať príznaky rôznych druhov stresu pre naše rastliny. V lete sú, samozrejme, najnebezpečnejšie úpal, vysychanie a tiež premokrenie, keď v období sucha, v snahe pomôcť rastlinám, im dávame príliš veľa vody.

Protistresové prípravky vďačia za svoju účinnosť tomu, čo obsahujú. Tu sú zložky, ktoré zachraňujú naše rastliny:

  • Vitamíny – prítomnosť vitamínov B1, B6 a E je mimoriadne dôležitá pre zdravie a vývoj rastlín. Podporujú fotosyntézu a metabolické procesy. Okrem toho pomáhajú neutralizovať voľné radikály, ktoré vznikajú v dôsledku stresu.
  • Rastlinné hormóny – známe aj ako fytohormóny – pomáhajú regulovať rast a vývoj rastlín. V prípade protistresových prípravkov je ich cieľom podporiť adaptáciu druhu na meniace sa podmienky prostredia. Okrem toho stimulujú regeneračné procesy.
  • Aminokyseliny – tie zohrávajú kľúčovú úlohu v metabolizme rastlín. Pomáhajú rastlinám syntetizovať bielkoviny a zároveň podporujú ich schopnosť rýchlej regenerácie, ako aj adaptácie na stres.
  • Rastlinné výťažky – do prípravkov sa zvyčajne pridávajú výťažky z morských rias a iných rastlín bohatých na bioaktívne látky. Sú bohaté na vitamíny, fytohormóny a minerály. Vďaka nim sa zvyšuje imunita rastlín.
  • Mikroživiny – napr. zinok, mangán, železo, bór a meď. Sú potrebné pre správne fungovanie enzýmov, ako aj metabolických procesov v rastlinách.
  • Huminové a fulvové kyseliny – sú organické zlúčeniny, ktoré majú pozitívny vplyv na štruktúru pôdy, podporujú zdravý rast koreňov a zabezpečujú prístup k živinám. V prípravkoch majú dôležitú funkciu, pretože pomáhajú rastlinám vyrovnať sa so stresom a zlepšujú príjem živín.
Protistresové prípravky obsahujú špecifické zložky, ktoré pomáhajú našim druhom vyrovnať sa s biotickým a environmentálnym stresom.
Foto: shutterstock/WAYHOME studio

Ako fungujú protistresové prípravky pre rastliny? Majú mnoho funkcií

Protistresové prípravky podporujú prirodzenú obranyschopnosť rastlín, stimulujú regeneráciu a rast a vďaka svojmu bohatému zloženiu zvyšujú aktivitu fotosyntézy.

Okrem toho protistresové prípravky posilňujú prirodzené obranné mechanizmy rastlín. Vďaka tomu sú menej náchylné na poškodenie buniek a majú väčšiu šancu prežiť v nepriaznivých podmienkach. Vďaka rastlinným hormónom a aminokyselinám je navyše proces delenia buniek a syntézy bielkovín rýchlejší, takže rastliny sa môžu oveľa rýchlejšie zotaviť z poškodenia. To je obzvlášť užitočné počas tepelného a mechanického stresu.

Protistresové prípravky pre rastliny naviac pomáhajú regulovať vodnú bilanciu. Kyselina abscisová, ktorá je v nich často obsiahnutá, podporuje transpiráciu a udržiavanie primeranej úrovne hydratácie počas sucha. Vďaka tomu naše rastliny oveľa lepšie prežívajú extrémne poveternostné podmienky vrátane horúčav.

Navyše kyselina humínová a fulvová zlepšujú schopnosť pôdy zadržiavať vodu, čo umožňuje rastlinám efektívnejšie prijímať živiny prostredníctvom koreňov rastlín. V dôsledku toho budú naše druhy odolnejšie a lepšie vyživované.

Používanie protistresových prípravkov pre rastliny. Čo si treba uvedomiť?

Protistresové prípravky pre rastliny sa zvyčajne predávajú vo forme koncentrátov. Preto sa musia pred použitím zriediť. Predtým si však prečítajte etiketu prípravku, aby ste sa uistili, že sa používa správny pomer.

Zriedený prípravok potom nastriekajte na obe strany listov. Prípravok opakujte každé 2 – 3 týždne v závislosti od potrieb rastliny a stresových podmienok.

Silné slnko a teplo sú pre naše rastliny výzvou.
Foto: shutterstock/stock_studio

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ošetrujte svoje črepníkové kvety týmto čajom. Nakoniec začnú zdravo rásť a kvitnúť

Takto si rastliny „prosia“ väčšie kvetináče a čerstvú zeminu. Posledná výzva na presadenie kvetov


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Mrkva zostane pevná a chrumkavá až do jari. Tento trik môjho dedka funguje už roky

24.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tilzit). Zazimovanie mrkvy nemusí byť také náročné, ako sa zdá. Ak zeleninu dobre pripravíte a vyberiete pre ňu správne…

Obľúbená rastlina do každej domácnosti. Monstera v rôznych podobách. Ako sa o ňu starať?

24.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ilona.shorokhova). Monstera je jednou z najobľúbenejších črepníkových kvetín v našich domácnostiach. Prečítajte si o jej rôznych odrodách a o…

Myslíte si, že bez múky sa omáčka nedá pripraviť? Nič nemôže byť ďalej od pravdy. Vyskúšajte tieto spôsoby

23.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Marian Curko). Čím môžete v omáčke nahradiť múku? Ak chcete, aby bola dokonale krémová, ale zároveň ľahká a bez…

Ako sa zbaviť myší z domu? Použite túto metódu a rýchlo utečú

23.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Rusana Krasteva). Ako sa zbaviť myší? Tvárou v tvár domácej invázii myší mnohí z nás hľadajú účinné a humánne…

Hrdzavú kúpeľňovú batériu nemusíte vymieňať. Vyčistite ju rýchlo a takmer zadarmo.

23.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vershinin89). Vodný kameň, zvyšky mydla a hrdza sú najväčšími nepriateľmi kúpeľňových batérií. Ak sa pravidelne neodstraňujú, poškodzujú povrch a…

Auto Trendy

Vozidlo BYD Yangwang U9 prešlo okruhom Nürburgring - aké bolo rýchle?

24.11.2024 Redakcia Auto trendy - Čínske superauto BYD Yangwang U9 si odkrútilo svoju jazdu na legendárnom Nürburgringu – ako si však viedlo? Ide o jeden z najzaujímavejších výtvorov čínskeho automobilového…

V Debrecíne sa píše história: BMW spúšťa novú éru elektrických vozidiel - ste pripravení?

24.11.2024 Redakcia Auto trendy - Závod BMW v maďarskom Debrecíne sa pripravuje na spustenie sériovej výroby, ktorá je naplánovaná na koniec budúceho roka. Už teraz sa však píše nová kapitola…

Šok na trhu áut! Tesla Model Y mimo top 25, zatiaľ čo Dacia Sandero kraľuje predajom.

24.11.2024 Redakcia Auto trendy . Na čele predajného rebríčka je opäť Dacia Sandero, za ktorou nasledujú Peugeot 208 a Volkswagen Tiguan. Tesla Model Y sa do prvej dvadsaťpäťky tentokrát nedostala.

Myslíte si, že voda je najpredávanejší nápoj na čerpacích staniciach? Omyl!

24.11.2024 Redakcia Auto trendy - Pri skúmaní tejto problematiky sa odborníci pustili do dôkladnej analýzy dostupných dát. Aby dospeli k relevantným záverom, podrobne preskúmali množstvo položiek zo systému, ktoré sa…

Šokujúce priznania mechanikov: Ktoré autá opravujú s radosťou a ktoré ich privádzajú do šialenstva?

24.11.2024 Redakcia Auto trendy - Niektoré autá dokážu mechanikom spraviť dobrý deň, iné im však spôsobujú len bolesti hlavy. Nedávno vyjadrili svoje úprimné názory na to, ktoré automobilové značky je…

Volkswagen odhaľuje veľké plány: Polo vstupuje do novej éry s hybridnou silou!

23.11.2024 Redakcia Auto trendy - Volkswagen plánuje ponechať svoj obľúbený model malej triedy v predaji aj v nasledujúcich rokoch. Nemecký výrobca oficiálne potvrdil, že sa pripravuje na výraznú modernizáciu modelu…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov