02.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/MonikaP).
Buxus je vždyzelený ker, ktorý používame na vytváranie krásnych a hustých živých plotov. Rastlina sa dá tvarovať a strihať, takže sa dajú dosiahnuť zaujímavé tvary. Nanešťastie, malé listy sú niekedy náchylné na napadnutie škodcami. Ako sa zbaviť vijačky krušpánovej?
Buxus nemá vysoké nároky na údržbu. Ak mu poskytnete úrodnú pôdu, pravidelné zavlažovanie a slnečné miesto, bude sa mu dobre dariť a vytvorí hustú vegetačnú stenu. Existuje však škodca, ktorý môže pestovaný živý plot obrátiť proti vám. Zistite, ako ochrániť svoju rastlinu pred útokmi kŕmiaceho sa motýľa.
Ako spoznáte vijačku krušpánovú? Známky jej kŕmenia si všimnete voľným okom
Vijačka krušpánová je invázny hmyz, ktorý spôsobuje rozsiahle škody v parkoch a záhradách. Do Európy bola náhodne zavlečená v roku 2007 a má len málo prirodzených nepriateľov, ktorí by kontrolovali jej početnosť. Vďaka tomu sa tento škodca rozmnožuje rýchlym tempom a každoročne predstavuje pre buxusy čoraz väčšiu hrozbu.
Dospelé jedince nie sú pre rastliny škodlivé. Dospelé jedince sú malé hnedobiele motýle s rozpätím krídel len 4 cm. Spúšť však spôsobujú chlpaté, zelené húsenice, ktoré sa živia listami a vytvárajú chochlačky – obrastené výhonky pokryté priadzou. Ak na svojom buxuse spozorujete pavučinovité lepkavé škvrny a väčšina okolitého lístia je obrastená, určite máte dočinenia s týmto škodcom. Ak nepodniknete rýchle kroky, môžete sa s vašimi kríkmi v krátkom čase rozlúčiť.
Ako sa zbaviť vijačky krušpánovej? Domáci postrek zachráni živý plot
Húsenice vijačky krušpánovej sa veľmi ľahko presúvajú z rastliny na rastlinu, preto je veľmi dôležité konať rýchlo a účinne. Keď spozorujete prvé príznaky prítomnosti škodcov, okamžite si pripravte domáci postrek, ktorý ich od vášho buxusu odoženie. Budete potrebovať:
- 1,5 litra vody,
- 120 ml jablčného octu,
- 2 rozdrvené strúčiky cesnaku.
Všetky prísady vložte do veľkej misy, premiešajte a prikryte gázou. Nechajte niekoľko hodín odstáť, aby sa mohli navzájom „premiešať“. Tekutinu z cesnaku sceďte a nalejte ju do fľaše s rozprašovačom. Vykonajte dôkladný postrek, najmä na spodnú stranu listov, kde sa škodcovia skrývajú.
TIP! Pri začínajúcom zamorení vijačkou krušpánovou postriekajte kríky každé 2 – 3 dni. Tým sa počet húseníc rýchlo zníži. Po ich presťahovaní zo živého plota vykonajte postrek raz za 2 týždne, aby ste živý plot ochránili pred opätovným výskytom škodcov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Účinné spôsoby boja proti vijačke krušpánovej. Zbavte sa škodcu v okamihu
Neobvyklý spôsob, ako sa vysporiadať s vijačkou krušpánovou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.