02.08.02024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/iced.espresso).
Železná rastlina, ktorá vydrží takmer všetko. Takúto povesť má sansevieria, okrasná kvetina, ktorá sa hodí do väčšiny interiérov a nie je veľmi náročná na pestovanie. Nevadí jej sucho, vysoké teploty ani znečistený vzduch. Napriek tomu má jednu slabinu – nadmernú vlhkosť. Uistite sa, že viete, ako by sa mala sansevieria zalievať, aby tento druh zdobil váš domov dlhé roky.
Rastlina, ktorá je symbolom zdravia
Po stáročia ľudia pripisovali rastlinám ďalší význam. Využívali ich nielen pre ich okrasný a liečivý potenciál. V mnohých prípadoch mali uľahčovať komunikáciu alebo byť amuletom šťastia. Sansevieria, známa aj ako serpentín, sa považovala za symbol zdravia.
To všetko vďaka jej veľkej odolnosti a schopnosti prosperovať v nepriaznivých podmienkach. Verilo sa, že vyžaruje dobrú energiu a zároveň priťahuje zdravie a šťastie do domácnosti. V súčasnosti je sansevieria známa ako jedna z rastlín, ktoré čistia vzduch, preto sa určite oplatí udržiavať ju atraktívnu a v dobrom stave.
Sansevieria – zalievanie pod dohľadom
Svokrin jazyk je sukulent, ktorý si ukladá zásoby vody v hrubých mäsitých listoch. Vďaka tomu je odolný voči suchu. Bez zalievania vydrží sansevieria až štyri týždne. Nadmerné zalievanie je pre jej blaho oveľa nebezpečnejšie. Príliš vlhký substrát vedie k hnilobe odnoží a listov. Ak k tomu dôjde, rastlina sa už nedá obnoviť.
Ako často máte zalievať sansevierie? Čím je chladnejšie, tým menej často. V lete stačí zalievať raz za týždeň alebo dva. V chladnejších mesiacoch obmedzte zalievanie na raz za tri alebo štyri týždne. Pred zalievaním vždy skontrolujte, či je pôda v kvetináči zreteľne vyschnutá. Až potom môžete naliať časť tekutiny.
Ako zalievať sansevierie? Technika je dôležitá
Zdanlivo jednoduchá činnosť, ktorá však stále nie je bezchybná. Ak sa pýtate, čím zalievať sansevierie, máme pre vás dobrú správu. Bez obáv môžete použiť vodu z vodovodu. Rastlina veľmi dobre reaguje na vápnik, ktorý je v nej prítomný. Je však dôležité, aby tekutina nebola studená a mala izbovú teplotu.
Bude tu fungovať kanva na polievanie? Nie nevyhnutne. Pri zalievaní sansevierie sa odporúča naliať vodu do taniera a po chvíli odstrániť prebytok. Rastlina si sama vezme toľko vody, koľko potrebuje.
Sansevieria bude vyzerať ako milión dolárov. Postará sa o to domáce hnojivo
Milovníci kvetináčových rastlín vynakladajú maximálne úsilie na to, aby ich zelená zbierka vyzerala čo najkrajšie. Na to nie je potrebné zásobovať sa kilogramami syntetických hnojív. O dobrú kondíciu vašej rastliny sa môžete postarať pomocou výrobku z obchodu s potravinami.
Hovoríme o pôvodnej zelenine. Ak do kvetináča so sansevieriami vložíte niekoľko strúčikov cesnaku, zabránite vzniku plesní, ktoré by spomalili rast a tvorbu nových listov. Proti parazitom v pôde a hubovým chorobám si môžete pripraviť aj domáci postrek. Poradí si s voškami, roztočmi a háďatkami.
- Ošúpte štyri strúčiky cesnaku a pretlačte ich cez lis.
- Zalejte litrom vody a odložte na niekoľko dní na teplé, tienisté miesto.
- Preceďte cez sito. Tekutinu môžete naliať do pohára a skladovať na chladnom mieste až jeden mesiac. Pred zalievaním sansevierie zrieďte v pomere 1:1 čistou vodou.
Rastlina bude bez chorôb a škodcov, takže bude môcť bez prekážok rozvíjať okrasné listy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Štipku nasypte do kvetináča. Prírodné hnojivo bude sansevierie vyživovať
Po raňajkách ju nasypte do kvetináča a sansevieria porastie ako mávnutím čarovného prútika
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.