Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Záhrada, Zvieratká,

Vidíte vo svojej záhrade takéto chrobáky? Konajte rýchlo, než vám zničia rastliny

03.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/olko1975). Pestovanie rastlín v záhrade môže byť pomerne náročné. Najmä ak sú prítomní škodcovia. Jedným z najťažších na kontrolu sú nosániky. Sú to špecifické,...

03.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/olko1975).

Pestovanie rastlín v záhrade môže byť pomerne náročné. Najmä ak sú prítomní škodcovia. Jedným z najťažších na kontrolu sú nosániky. Sú to špecifické, malé chrobáky, ktoré môžu na vašich plodinách napáchať veľké škody. Poradíme vám, ako ich rozpoznať a čo robiť, aby ste sa ich účinne zbavili.

Nosániky sa živia širokou škálou rastlín.
Foto: shutterstock/olko1975

Nosániky sú známe aj ako nosatci. Sú to malé chrobáky, ktoré môžu zničiť mnohé rastliny v záhrade. V súčasnosti sú ich dospelí jedinci v najaktívnejšom štádiu, preto je užitočné vedieť, ako sa zbaviť nosánikov, ako ich rozpoznať a ktoré rastliny sledovať.

Ako vyzerajú nosániky?

Nosániky sú chrobáky, ktoré majú pomerne charakteristický vzhľad. Ich dospelá forma má telo dlhé 6 až 12 mm, hnedej alebo čiernej farby, často s kovovým leskom. Naproti tomu larvy nemajú nohy a sú biele alebo krémové. Ich hlava je hnedá a celé telo dosahuje dĺžku až 13 mm.

Nosániky v dospelosti sú aktívne najmä v lete a v noci. Cez deň sa však ukrývajú pod kameňmi, v mulči alebo na iných miestach, kde je tieň. Pokiaľ ide o larvy, môžu byť aktívne po celý rok. Najväčšie škody však spôsobujú na jar a na jeseň.

Keďže larvy prezimujú v pôde, sú schopné prežiť nízke teploty. To im umožňuje pokračovať v kŕmení aj v ďalšom vegetačnom období.

Ktoré rastliny sú napadnuté nosánikmi?

Dospelé nosániky predstavujú pre vaše rastliny nemalú hrozbu, pretože sa živia mladými výhonkami, kvetmi a listami. Na ich prítomnosť poukazujú najmä nahryznuté okraje listov, ktoré vyzerajú ako nepravidelné zuby. Na druhej strane larvy požierajú korene.

Nosániky najčastejšie napádajú rododendrony, ruže alebo hortenzie.
Foto: shutterstock/SusaZoom

Nosániky zvyčajne napádajú okrasné rastliny, ako sú ruže, hortenzie, fuksie alebo rododendrony. Pokiaľ ide o jedlé druhy, zvyčajne sa zameriavajú na jahody, hrozno, šalát, mrkvu, kapustu alebo maliny.

Aké sú dôsledky kŕmenia nosánikmi?

Keď sa do vašich rastlín zahryznú nosániky, môžu na vašej záhrade spôsobiť rôzne škody. Ich útoky majú mnoho nepriaznivých následkov. Výsledkom je:

  • Mechanické poškodenie – nosániky poškodzujú listy, výhonky a korene. To spôsobuje, že rastliny sú poškodené a majú zníženú schopnosť fotosyntézy, ako aj zhoršený príjem vody a živín.
  • Zvýšené riziko infekcie – mechanické poškodenie vytvára ideálne podmienky pre patogény. V dôsledku toho sa môžete stretnúť s bakteriálnymi a plesňovými infekciami.
  • Stres – výskyt nosánikov spôsobuje rastlinám stres. To prispieva k spomaleniu rastu druhov a k zníženiu množstva a kvality ich úrody. V tomto prípade príde vhod antistresový prípravok pre rastliny.

Ako sa zbaviť nosánikov v záhrade?

Kontrola nosánikov je časovo náročná a vyžaduje si kombináciu mnohých rôznych metód, či už mechanických, chemických, biologických alebo preventívnych. Samozrejme, najdôležitejšie je systematicky monitorovať rastliny a okamžite konať, ak spozorujete znepokojujúce príznaky.

Nosánikov sa môžete zbaviť napríklad ručným zberom. Najlepšie je to robiť v noci, keď sú aktívne. Bude vám to trvať dlho, ale je to dobré riešenie, ak máte malú záhradu. Na prilákanie a odstránenie nosánikov môžete použiť aj feromónové alebo svetelné pasce.

Účinným spôsobom je aj použitie nematód, ktoré parazitujú na larvách chrobákov a pomáhajú ich eliminovať z pôdy. Vtáky a dravý hmyz sú tiež prirodzenými nepriateľmi chrobákov, ktorí podporujú redukciu týchto škodcov.

Je tiež vhodné predchádzať vzniku nosánikov tým, že nebudete používať monokultúry. Diverzifikáciou rastlín v záhrade znížite riziko masívneho výskytu týchto škodcov.

Nosániky sú aktívne najmä v noci.
Foto: shutterstock/DeRebus

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

V lete nesmú chýbať na parapete. Žiadny sršeň sa k nim ani nepriblíži

Vytiahla som ho zo skrine a položila do záhrady. Vtáky mi prestali žrať čerešne a čučoriedky


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

V novembri takto rozmaznávajte maliny. O rok vyrastú s množstvom plodov

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Grandpa). Vlastné pestovanie malín vám umožní vychutnať si chuť lahodného ovocia z vlastnej záhrady. Aby však bolo plodné, musíte…

Diviaky zničili záhradu? Môžete ich účinne odstrašiť

21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/pic chik). Prítomnosť divej zveri v blízkosti domácností či neoplotených pozemkov je čoraz problematickejšia. Nepozvaní hostia, napríklad diviaky, môžu…

Nenechajte sa oklamať smutnými očami srnky. Dokáže úplne vykradnúť pozemok

21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/shutternelke). Srnky sa vo všeobecnosti považujú za priateľské a neškodné zvieratá. Majitelia pozemkov majú určite iný názor. Hladné zvieratá…

Ako udržať potkany mimo vašej záhrady? 8 spôsobov, ktoré stojí za to poznať

21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Gallinago_media). Sú hnusné, ničia potraviny a šíria vážne choroby. Potkany nie sú vítanými hosťami ani v našich domovoch, ani…

Rastlina stvorená na živý plot. Je odolná a taká krásna, že tuje sa môžu skryť

21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Daria Kho). Hľadáte odolnú rastlinu na živý plot, ktorá nie je taká populárna ako tuje alebo tisy? Môžete staviť…

Auto Trendy

Objasnené: Ako bude fungovať nové chladiace zariadenie pre jazdcov F1

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Exkluzívny pohľad na fungovanie nového chladiaceho zariadenia, ktoré FIA schválila na rok 2025. Prototyp FIA pre nové chladiace zariadenie formuly 1 využíva chladenú vodu, ktorá…

Hybridné superauto na každodenné používanie? Arthurov McLaren má 700 koní, ale kosti vám nezlomí

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Po meste v elektrickom režime a za mestom na kľukatej ceste naštartujem revúci motor V6 Turbo. McLaren Arthur je hybridný superautomobil, s ktorým sa dá…

Bugatti sa nezastaví na 490 km/h. Výrobca chce prekonať hranicu 500 km/h

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Bugatti Chiron Chiron Super Sport 300+ prekonal rekord najrýchlejšieho sériovo vyrábaného auta na svete, ale výrobca sa pri tom nechce zastaviť. Spoločnosť naznačuje, že ďalším…

Objavte slobodu bez káblov: Displej pre motorku, ktorý vám spríjemní každú jazdu!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Displej EVKEY prináša technológie Android Auto a Apple CarPlay na vašu motorku jednoduchým a praktickým spôsobom. Je tiež vodotesný a prachotesný.

Robot zvyšujúci pevnosť konštrukcie sa presadil v mokrom betóne

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Keď si väčšina z nás predstaví čerstvo vyliaty betón, predstaví si materiál, ktorý by sa mal nechať vyschnúť čo najhladšie. Nový kolesový robot však jazdí…

Šokujúca pravda: Mikrovozidlá sú na cestách nebezpečnejšie než si myslíte!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Mikrovozidlá neabsolvujú tradičné nárazové testy, keďže ich typové schválenie to nevyžaduje. Napriek tomu, výsledky ukazujú, že kolízia s deformovateľnou prekážkou pri rýchlosti 45 km/h môže…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov