04.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ritvars).
Kosatce sú výnimočné rastliny. Vysadené v záhonoch vnesú do záhrady skutočne idylickú atmosféru. Očarujú nás svojimi pestrofarebnými kvetmi a vďaka ich nízkym nárokom si ich pestovanie môže dovoliť každý. Viete, kedy presádzať kosatce? Nezabudnite si poznačiť dátum do kalendára.
Kosatce sa vyskytujú v mnohých odrodách a farbách. Kvitnú na jar a začiatkom leta a môžete sa z nich tešiť bez veľkej práce. Nepotrebujú častú zálievku a poradia si prakticky s akýmkoľvek substrátom, ale každé 3 – 4 roky sa musíte postarať o ich presádzanie. Ak to urobíte dobre, získate nové sadenice.
Kedy presádzať kosatce? Ide o dôležitý postup starostlivosti
Kosatce dobre rastú na jednom mieste až štyri roky. Časom začnú prerastať, čo negatívne ovplyvňuje stav rastliny. Presádzanie kosatcov je udržiavací postup, ktorý ich nielen postaví späť na „nohy“, ale zároveň umožní získať nové rastliny. Kedy by sa to malo urobiť? Ak máte druhy, ktoré kvitnú na jar a začiatkom leta, rozdelenie by ste mali vykonať do polovice augusta. Nižšie nájdete podrobný návod na presádzanie kvetov.
- Kosatce vykopávajte záhradnými vidlami. Postupujte opatrne, aby ste nepoškodili korene.
- Odstráňte zeminu z odnoží a odrežte choré, staré a mäkké časti rastliny. Ľahko ich rozlíšite, pretože zdravé odnože sú tvrdé a svetlej farby.
- Kosatce rozdeľte ostrým nožom na menšie trsy.
- Nadzemnú časť (listy) orežte na dĺžku 10 až 15 centimetrov.
- Nájdite vhodné miesto, najlepšie slnečné, a vykopte jamky. Mali by byť hlboké asi 15 cm. Umiestnite do nich rastliny a zasypte ich zeminou tak, aby horná časť odnože bola tesne pod povrchom pôdy.
- Po dokončení odrezky výdatne zalejte.
TIP! Najlepší čas na presádzanie kosatcov bude počas zamračeného dňa. Najlepšie je to urobiť hneď po daždi alebo po zalievaní.
Aké hnojivo majú kosatce rady? Domáce spôsoby výživy rastlín
Po presadení rastlín je dobré podporiť ich domácim hnojivom. Pomôže to kosatcom zakoreniť a dodá im živiny potrebné na ďalší rast. Môžete si ho vyrobiť z vaječných škrupín. Stačí ich dobre vysušiť a rozomlieť na prášok v mlynčeku alebo mixéri. Hnojivo rozsypte okolo základne rastlín a zalejte. Na posilnenie čerstvých sadeníc môžete použiť aj žihľavové hnojivo. Rastliny zozbierajte, rozdrvte a umiestnite do vedra s vodou. Nechajte stáť 10 až 14 dní, aby kvasili, a po uplynutí tohto času tekutinu preceďte. Použite ju na zalievanie, pričom ju zrieďte s vodou v pomere 1:10.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nenáročné, ale krásne. Vysaďte si ich pred vchodom do domu a susedia vám ich budú závidieť
Fialové kvety v záhrade. Ktoré rastliny si vybrať?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.