Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Ekológia, Záhrada,

Napadnutie vijačkou krušpánovou. 10 krokov na kontrolu škodcu

04.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Zerbor). Vijačka krušpánová je najhorším záhradným škodcom, s ktorým sa stretávame. Invazívna, nenásytná a veľmi ťažko zničiteľná húsenica rýchlo odstraňuje listy z dobre ošetrovaných...

04.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Zerbor).

Vijačka krušpánová je najhorším záhradným škodcom, s ktorým sa stretávame. Invazívna, nenásytná a veľmi ťažko zničiteľná húsenica rýchlo odstraňuje listy z dobre ošetrovaných kríkov. Vzhľadom na svoj vývojový cyklus útočí niekoľkokrát za sezónu. Sme voči tomuto škodcovi bezmocní? Zistite, ako bojovať proti vijačke krušpánovej v 10 krokoch.

S vijačkou krušpánovou musíme bojovať počas celého vegetačného obdobia.
Foto: shutterstock/Zerbor

Vývojový cyklus vijačky krušpánovej

Vijačka krušpánová je na našom území relatívne novým škodcom – prvé záznamy o nej sa objavili v roku 2012. Tento hmyz ázijského pôvodu sa spočiatku vyskytoval len na niektorých lokalitách Slovenska, ale rýchlo sa rozšíril po celej krajine. Škodca je označovaný ako invázny, čo znamená, že je cudzím druhom, rýchlo sa rozmnožuje a spôsobuje veľké škody na našom životnom prostredí.

Výživa vijačky krušpánovej, resp. jej lariev, spôsobuje veľké škody. Už za niekoľko dní môžete pozorovať úplné odlistenie buxusov a iných okrasných kríkov, čo rýchlo vedie k úhynu rastlín. Boj proti tomuto škodcovi je nerovný, ale väčšiu šancu na jeho porazenie máte, ak pochopíte jeho vývojový cyklus.

Vijačka krušpánová môže vyprodukovať tri až štyri nové generácie ročne. Dospelí jedinci kladú vajíčka od marca do októbra alebo novembra, ak je jeseň teplá. Vajíčka sú ukryté medzi listami a nie je ľahké ich spozorovať. Zvyčajne sa pozorujú len zelené húsenice s čiernymi pruhmi, ktoré spôsobujú najväčšie škody. Z lariev sa časom zakuklia dospelé motýle a po niekoľkých týždňoch kladú vajíčka. Vtedy sa cyklus začína odznova.

Dreviny napadnuté vijačkou rýchlo odumierajú.
Foto: shutterstocK/MaCross-Photography

Ako bojovať proti vijačke krušpánovej – 10 krokov

Mnohí záhradkári, ktorí na svojom pozemku opäť vidia vijačku krušpánovú, zalamujú rukami a rozhodnú sa, že je čas poškodené buxusy vykopať. Skôr ako sa však vzdáte, stojí za to skúsiť dodržať 10 krokov, ktoré pomáhajú zbaviť sa tohto škodcu. Majte však na pamäti, že hoci sú účinné, nejde o zázračnú metódu, ktorá funguje za 5 minút. Musíte byť trpezliví, pretože boj proti vijačke krušpánovej pokračuje počas celého vegetačného obdobia.

Ako bojujete proti vijačke krušpánovej?

Tu je 10 krokov na dosiahnutie tohto cieľa:

  • Naučte sa rozpoznať škodcu a spoznajte jeho vývojový cyklus – zistite, ako vyzerajú všetky formy vijačky krušpánovej, nielen zelené húsenice. Pomôže vám to účinnejšie proti nim bojovať;
  • Dávajte pozor na rastliny – vijačka krušpánová sa môže na kríkoch objaviť až trikrát alebo štyrikrát do roka, preto ich musíte neustále sledovať;
  • Používajte feromónové lapače – pomocou nich môžete kontrolovať a znížiť počet tohto škodcu. Feromónové lapače používajte na kontrolu a zníženie počtu tohto škodcu od apríla do októbra;
  • Vytriasajte buxusy – kríky je dobré prečesávať metlou, vidlami alebo hrabľami a pravidelne ich pretriasať. Zlikvidujte opadané lístie, ktoré môže obsahovať kukly a larvy;
  • Ručne vyberajte húsenice – počas celej sezóny sledujte kríky a zničte všetky nájdené húsenice, kukly a dospelé vijačky;
  • Larvy zmyte vodou – na kríky napadnuté vijačkou krušpánovou nasmerujte silný prúd vody, napr. zo záhradnej hadice alebo tlakového čističa, aby ste húsenice zničili. Ošetrenie opakujte systematicky od jari do jesene;
  • Zakryte kríky – prítomnosť húseníc znamená, že o niekoľko týždňov priletí ďalšia generácia motýľov, aby nakladla vajíčka. Aby ste tomu zabránili, môžete buxusy alebo iné rastliny starostlivo chrániť agrotextíliou;
  • Prilákajte do záhrady vtáky – v našej oblasti nemá vijačka krušpánová prirodzených nepriateľov, ale jej početnosť môžu znížiť vtáky. Je dobré pozvať ich do záhrady rozmiestnením hniezdnych búdok a napájadiel;
  • Používajte hotové prípravky proti vijačke krušpánovej – v záhradkárskych obchodoch nájdete biologické postreky s obsahom Bacillus thuringiensis, ktoré pomáhajú bojovať proti tomuto škodcovi. K dispozícii sú aj chemické insekticídy s acetamipridom;
  • Použitie domácich metód – v boji proti vijačke krušpánovej môžete použiť aj domáce prostriedky, napríklad posypať kríky múkou alebo ich postriekať octom.
Húseníc sa môžete zbaviť pomocou silného prúdu vody.
Foto: shutterstock/Zerbor

Boj proti vijačke krušpánovej nie je jednoduchý, ale stojí za to zachrániť vaše krásne kríky. Majte však na pamäti, že tento cieľ dosiahnete len vtedy, ak budete škodcu trpezlivo redukovať od začiatku do konca vegetačného obdobia.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vezmite z kuchyne, choďte do záhrady a posypte ním krušpán. Invázia húseníc sa skončí raz-dva

Rastliny napáda už v apríli. Nastrúhajte a pridajte do vody. Rýchlo tak vyženiete vijačku krušpánovú


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Moja babička seje zeleninu len týmto spôsobom. Rastú veľké a zdravé

21.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa). Snívate o veľkej a zdravej zelenine? Objavte tajnú metódu babičky, v ktorej hlavnú úlohu zohráva škrob. Vďaka…

Ideálna na škaredé miesta v záhrade a pod stromami. Kvitne od februára

21.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/olko1975). V záhrade, kde sa z rôznych dôvodov neujal trávnik, stojí za to zvážiť intenzívne šírenie maskovacích trvaliek. Ich…

Dômyselný trik priamo zo Švédska. Aj tej najzabudnutejšej orchidei vyrastú púčiky

21.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nancy Salmon). Ak vám orchidea chradne pred očami a odmieta kvitnúť, ešte to nie je dôvod na odpis rastliny.…

Zbierajte kuchynský odpad na zakrytie záhonov. Zima je najlepší čas na kompostovanie

20.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FotoHelin). Kompostovať môžete aj v zime, hoci pri výraznom poklese teploty je to trochu ťažšie. V tomto ročnom období,…

Akébia päťpočetná namiesto živého plota. Výsadba a pestovanie čokoládového viniča

20.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anna Krzywania). Akébia päťpočetná je očarujúca liana, ktorá dokáže v rýchlom tempe vytvoriť hustú zelenú stenu. Okrem toho koncom…

Auto Trendy

Elektrina, diesel a vodík ako pohon budúcnosti

21.12.2024 Redakcia Auto trendy - Nemecká automobilka BMW sa pripravuje na revolučnú éru, ktorá spojí elektrickú mobilitu, ekologický diesel a vodíkové technológie. Jej vízia siaha až do roku 2035 a…

Zázrak Vianoc, ktorý zachránil tisíce pracovných miest!

21.12.2024 Redakcia Auto trendy - Po 70 hodinách napätých rokovaní sa nemecký automobilový gigant Volkswagen a odbory dohodli na historickom riešení. Napriek chystanému zníženiu počtu pracovných miest o 35 000…

MG robí krok do budúcnosti: Lacnejšie a výkonnejšie elektromobily na obzore

21.12.2024 Redakcia Auto trendy - Čínsky výrobca MG urobil ďalší krok na ceste k budúcnosti elektromobility. V roku 2025 uvedie na trh nové elektrické auto vybavené revolučnou technológiou polotuhých batérií.…

Google Street View ako svedok zločinu

21.12.2024 Redakcia Auto trendy - Príbeh ako z detektívky, no tento raz sa odohral v skutočnosti. Madridský denník El Pais informoval, že vozidlo Google Street View, ktoré zachytáva pohľady na…

Dacia triumfuje na európskom trhu: Pol milióna predaných áut za 11 mesiacov!

21.12.2024 Redakcia Auto trendy - Dacia si upevňuje svoju pozíciu na európskom automobilovom trhu a dosahuje nový predajný míľnik. Za prvých 11 mesiacov roka 2024 predala vyše 500-tisíc vozidiel. Táto…

Dôstojná alternatíva k službe Google Street View. Funkcia Look Around už existuje u konkurenčnej aplikácie

21.12.2024 Redakcia Auto trendy - Spoločnosť Apple závidela spoločnosti Google jednu z jej najdôležitejších funkcií. Preto spoločnosť s logom Apple zavádza do svojej navigácie funkciu Look Around. V prvom rade…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov