6.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Fuzull Hanum).
Slováci často siahajú po bylinkových čajoch, pretože veria v ich blahodarné účinky. Nie všetky obľúbené bylinky sú však také bezpečné, ako by sa mohlo zdať. Navyše, niektoré sú v iných krajinách zakázané kvôli možným zdravotným rizikám. Na ktoré bylinky si musíme dávať pozor?
Nebezpečné bylinkové nálevy, na ktoré si treba dávať pozor. Buďte opatrní s čistiacimi čajmi
Medzi bylinkové nálevy, ktoré by sa nemali konzumovať v nadmernom množstve, patria čistiace čaje, ktoré sú obľúbené u ľudí, ktorí sa starajú o svoju postavu. Takéto nálevy často obsahujú sennu (kasia senná) – silné preháňadlo.
Pravidelná konzumácia tejto byliny môže viesť k dehydratácii, strate elektrolytov a dokonca k vážnemu narušeniu črevnej flóry. Dlhodobé užívanie môže spôsobiť bolesti brucha, hnačky a oslabenie imunitného systému.
Senna alebo kasia senná je nízky ker alebo poloker. Hlavnou účinnou látkou sú sennozidy, ktoré pôsobia na črevný systém. Listy a kvety senny pôsobia stimulačne na činnosť čriev.
Ďalšou bylinou, ktorá sa vyskytuje v čistiacich čajoch, je kostihoj. Hoci je známy svojimi liečivými vlastnosťami vo vonkajšej forme, obsahuje toxické pyrolizidínové alkaloidy, ktoré môžu poškodiť pečeň a zvýšiť riziko vzniku rakoviny tohto orgánu.
Tieto byliny boli v iných krajinách zakázané. Ich pitie môže byť nebezpečné
Z dôvodu zdravotných rizík bolo používanie nálevov zo senny zakázané okrem iného na Novom Zélande, v Austrálii, Kanade, Nemecku a Spojenom kráľovstve. Naopak, kostihoj sa dostal na čiernu listinu v Spojených štátoch už v roku 2001, keď americký úrad FDA (Food and Drug Administration) varoval pred jeho hepatotoxickými účinkami.
Je potrebné si uvedomiť, že nie každá bylina, ktorá je dostupná bez lekárskeho predpisu, je bezpečná. Predtým, ako sa rozhodnete bylinky pravidelne používať, je vhodné poradiť sa s odborníkom, aby ste sa vyhli zbytočným zdravotným problémom.
Bylinky môžu mať vedľajšie účinky. Kľúčom k ich konzumácii je striedmosť
Hoci bylinky môžu mať zdravotný prínos, je kľúčové používať ich s mierou a uvedomovať si možné vedľajšie účinky. Odporúča sa vyberať si čaje a nálevy, ktoré majú preukázateľne zdraviu prospešný účinok, napríklad zelený čaj, a vyhýbať sa tým, ktoré môžu škodiť, najmä pri dlhodobom užívaní. Nezabúdajte, že zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita sú najlepšími spôsobmi, ako si udržať telo v dobrej kondícii.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Funguje lepšie ako ľanové semienko. Málo sa o ňom hovorí
Pečeň nemá rada túto zeleninu. Radšej sa im vyhnite
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.