7.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/AmyLv).
Borákový olej pravdepodobne nie je medzi spotrebiteľmi taký populárny ako ľanový olej, bodliakový olej alebo olej z čiernej bazy, ale to neznamená, že sa ho neoplatí pridať do jedálnička. Prečo by sme mali piť borákový olej, ako pôsobí na organizmus a môže ho konzumovať každý?
Borákový olej – vlastnosti
Borákový olej sa získava lisovaním semien boráka za studena. Rastlina má svoj názov podľa vône a chuti svojich listov, ktoré pripomínajú uhorku. Treba však poznamenať, že samotný olej získaný zo semien boráka nemá vôňu uvedenej zeleniny a má mierne orieškovú príchuť.
Vďaka svojim zdraviu prospešným vlastnostiam sa borákový olej úspešne používa nielen v kuchyni, ale aj v kozmetike. Jednou z jeho najväčších výhod je obrovský obsah mastnej kyseliny gama-linolénovej (GLA) zo skupiny omega-6, ktorá má protizápalové a protireumatické účinky, zlepšuje činnosť obehového systému a podporuje procesy v nervovej sústave.
Olej je okrem iného zdrojom vitamínu C, vitamínov skupiny B, flavonoidov, saponínov, železa, horčíka, zinku, draslíka a vápnika.
Borákový olej – vlastnosti podporujúce zdravie
Borákový olej by mali konzumovať ľudia s tráviacimi problémami, pretože olej má ochranný, upokojujúci a regeneračný účinok na žalúdočnú sliznicu a zlepšuje aj činnosť čriev.
Olej je veľmi užitočný počas chrípky a prechladnutia, a to preto, že má antibakteriálne a antivírusové účinky. Upokojuje kašeľ a pomáha pri odkašliavaní a zmierňuje zápaly v tele.
Borákový olej má aj detoxikačné vlastnosti, pôsobí ako diuretikum, pomáha zbavovať telo toxínov a podieľa sa na procese látkovej výmeny. Olej podporuje obehový systém tým, že znižuje zhlukovanie krvných buniek, čím minimalizuje riziko vzniku krvných zrazenín.
Konzumácia borákového oleja znižuje hladinu cholesterolu v krvi a pôsobí proti ateroskleróze. Olej sa odporúča aj ľuďom trpiacim reumou, pretože vďaka už spomínanému vysokému obsahu omega-6 mastnej kyseliny gama-linolénovej (GLA) zmierňuje bolesti kĺbov, znižuje opuchy a posilňuje kostrový systém.
Borákový olej sa dá úspešne aplikovať aj priamo na pokožku alebo použiť ako zložka napríklad mastí a krémov, kde pôsobí hydratačne, protizápalovo a upokojujúco. Olej by mali používať ľudia so zrelou a suchou pokožkou, pretože vďaka slizovým látkam znižuje stratu vody z pokožky. Exfoliačné a hydratačné vlastnosti oleja sú spôsobené kyselinou AHA.
Borákový olej – dávkovanie a kontraindikácie
Borákový olej môžu užívať dospelí aj deti. U dospelých sa odporúča konzumovať jednu čajovú lyžičku oleja denne, pokiaľ lekár alebo výrobca na obale neodporúča inak. Dávka pre deti je však pol čajovej lyžičky denne.
Olej môžeme telu dodať pridaním do jedál, napríklad do šalátov. Je však dôležité pamätať na to, že olej by sa nemal pridávať do teplých jedál, pretože vplyvom tepla stráca svoje zdraviu prospešné vlastnosti.
Borákový olej by nemali konzumovať tehotné ženy, pretože môže prispieť k vzniku kŕčov. Borákový olej riedi krv, preto by ho nemali používať ľudia užívajúci niektoré lieky bez konzultácie s lekárom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kúpila som ho v obchode s bylinkami za drobné. Teraz moje črevá fungujú ako švajčiarske hodinky
Neváhajte a jedzte čo najčastejšie. Pečeň bude ako nová
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.