10.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/BergeImLicht).
Každý záhradkár chce mať zo svojej zeleninovej záhrady dobrú úrodu. Dobre udržiavané kríky sa však môžu stať terčom škodcov a chorôb. Ako tomu môžete zabrániť? Čím zalievať záhony, aby sa vašej zelenine darilo a aby sa v nej nevyskytovali nezvaní hostia? Pripravte si neokázalé hnojivo. Potrebná surovina rastie prakticky všade a najcennejšia je v lete.
Čím zalievať záhony? Na pomoc prichádza obyčajná burina
Hoci ide o expanzívnu rastlinu a v záhrade ju máme tendenciu považovať za nepríjemnosť, zlatobyľ sa pri pestovaní zeleniny ukáže ako náš spojenec. Ľahko z nej vyrobíte zeleninové hnojivo, ktoré je prírodnou, lacnejšou a ekologicky bezpečnejšou alternatívou chemických hnojív.
Kde nájdete túto dokonalú surovinu? Stačí sa len dobre poobzerať po okolí. Zlatobyľ rastie na pustatinách, suchých lúkach, okrajoch ciest, čistinách a v húštinách. Najcennejšia je v období kvitnutia od júla do septembra. Oplatí sa zbierať viac suroviny, aby sa časť mohla usušiť a použiť, keď nie je k dispozícii.
Rastlinné hnojivá – čo si treba zapamätať
Skôr ako sa pustíte do práce, uistite sa, že ste dobre pripravení. V prvom rade budete potrebovať pomerne veľké vedro s vekom. Najlepšie sa hodia plastové nádoby. Vyhnite sa kovovým, pretože tento materiál chemicky reaguje s látkami prítomnými v rastlinách a nežiaducim spôsobom mení ich vlastnosti.
Ďalšou vecou je voda potrebná na prípravu kaše. Najodporúčanejším a zároveň najekologickejším riešením je použitie dažďovej vody. Berte do úvahy, že domáce hnojivo kvasí, a tak vydáva nepríjemný zápach – nájdite mu miesto čo najďalej od domu.
Ako vyrobiť hnojivo zo zlatobyle?
Vyzerá to, že ste pripravení. Je čas prejsť k činnosti. Ako už bolo spomenuté, zbierajte zlatobyľ na hnojivo počas obdobia kvitnutia. Môžete použiť aj sušenú rastlinu.
- Nakrájajte 1 kg čerstvej zlatobyle na malé kúsky a nasypte ju do vedra alebo suda.
- Zalejte 10 l vody (najlepšie dažďovej). Nádobu je dobré trochu zväčšiť, aby sa tekutina pri miešaní nevyliala. Tento postup vykonávajte raz denne.
- Prikryte a odložte na 2 až 4 týždne.
Čas kvasenia závisí od teploty okolia. Čím je teplejšie, tým rýchlejšie bude hnojivo hotové. Spoznáte to podľa toho, že zmizne charakteristická pena. Nakoniec hnojivo sceďte a uložte ho do tesne uzavretej nádoby.
Ako používať zlatobyľ v domácej zeleninovej záhrade?
Nezabudnite, že hnojivo zo zlatobyle je vysoko koncentrovaný prípravok. Bezprostredne pred použitím ho zrieďte s čerstvou vodou v pomere 1:10. Hnojivo používajte na zalievanie každé 2 týždne. Bude mať nielen povzbudzujúci účinok na rastliny, ako si všimnete na dozrievaní šťavnatých plodov a zeleniny. Jeho protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti budú súčasťou preventívnych opatrení na ochranu vašich kríkov pred škodcami a chorobami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Väčšina ľudí ho považuje za burinu. Pritom je to super hnojivo, ktoré môžete mať zadarmo
Domáce hnojivo, ktoré zachráni každú rastlinu? Stačí jeden produkt z chladničky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.