11.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/VH-studio).
Vidíte na listoch svojich paradajok stopy pripomínajúce chodbičky? Ak ste si všimli tieto znepokojujúce príznaky, mali by ste okamžite konať, pretože rastlinu napadli mínerky. Zistite, ako presne rozpoznať týchto škodcov a ako proti nim bojovať. Uvádzame účinné spôsoby.
Mínerka je jedným z najhorších škodcov paradajok, pretože môže zničiť ich zdravie. Larvy spoznáte podľa toho, že v listoch vyhrabávajú tunely. Uvádzame najdôležitejšie informácie o tomto hmyze.
Mínerky – dospelí jedinci a larvy
Dospelý hmyz meria 2 až 5 mm, má štíhle a pretiahnuté telo čiernej alebo tmavosivej farby s kovovým leskom. Ich krídla sú jemné, pretože sú priesvitné, ale s výraznými žilkami.
Larvy míneriek sú beznohé, krémovo žltej farby a vretenovitého tvaru. Práve ony spôsobujú veľké škody, pretože sa zahryzávajú do listov a vyhrabávajú v nich chodbičky.
Žranie lariev vo vnútri listov paradajok poškodzuje rastlinné tkanivo. Výsledkom je zníženie fotosyntézy a oslabenie rastliny. Stáva sa náchylnejšou na hubové a bakteriálne choroby a menej odolnou voči environmentálnemu stresu. Výsledkom je nízka úroda a nízka kvalita.
Ako zistíte, či vaše paradajky napadla mínerka?
Mínerky je ťažké spozorovať; v ich charakteristických tuneloch ich možno vidieť až v pokročilom štádiu. Najjednoduchší spôsob, ako rozpoznať napadnutie týmto škodcom, je práve podľa tunelov, ktoré si v listoch vytvárajú. Sú to biele, kľukaté cestičky, ktoré sa spájajú do veľkých poškodených plôch.
Niekedy môžete vidieť aj čierne škvrny, čo sú výkaly míneriek, ktoré zanechávajú pozdĺž tunelov. Po napadnutí týmito škodcami listy zožltnú, zvädnú a nakoniec opadajú.
Rajčiaky sú náchylné na napadnutie mínerkou od neskorej jari do začiatku jesene. Ich rozmnožovaniu prospieva teplé a vlhké prostredie, preto sa často vyskytujú v skleníkoch.
Spôsoby boja proti mínerkám
Neustále monitorovanie paradajok je veľmi dôležité. Ak sa zistí žer lariev, takéto infikované listy by sa mali v prvom rade odstrániť.
Ako prvý krok sa oplatí použiť feromónové pasce, ktoré monitorujú dospelé jedince. To vám umožní odhaliť populáciu hmyzu v ranom štádiu – máte väčšiu šancu rastliny zachrániť.
Odporúčame zaviesť prirodzených nepriateľov míneriek, konkrétne lienky, parazitické osy alebo entomopatogénne háďatká. Tieto kontrolujú škodcov už z pôdy.
Posledným krokom je vytvorenie prírodného spreja s neemovým olejom. Jednoducho zmiešajte niekoľko kvapiek s vodou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Bledé paradajky? Táto zmes im dodá úžasnú farbu. Potrebujete len štyri prísady
Rozpusťte v litri vody a zalejte ich. Jediná záchrana pre paradajky v horúcom počasí. Okamžite ožijú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.