11.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/crystaldream).
Aké hnojivo na vavrínový živý plot by ste mali zvoliť, aby rástol ako z vody a bol výnimočne hustý? Zabudnite na chemikálie kúpené v obchode. Domáce zmesi, ktoré sú mimochodom ekologické a stoja pár drobných, budú fungovať rovnako účinne.
Pri hľadaní ideálnej rastliny pre živý plot sa mnoho ľudí rozhodne pre vavrínovec. Niet divu. Nemá veľké nároky na pestovanie, rastie bujne a jeho sviežo zelené, mäsité listy sú krásnou ozdobou. Ako sa o neho starať?
Môže vavrínovec rásť na plnom slnku? Majte na pamäti toto
Vavrínový živý plot je vynikajúcou možnosťou, ako získať súkromie na pozemku a skryť sa pred zvedavými pohľadmi susedov. Hoci sa spočiatku ťažko rozrastá, čoskoro začne krásne hustnúť. Aké podmienky treba zabezpečiť, aby tento proces prebiehal rýchlo a hladko? Vavrínovec našťastie nemá veľa požiadaviek. Je pravda, že uprednostňuje polotienisté polohy, ale bude rásť aj na plnom slnku (bude potrebná stála zálievka) a v tieni. Je však dôležité, aby bol chránený pred vetrom.
Ako často zalievať vavrínovec? V zime si urobte prestávku
Dôležitým faktorom pri pestovaní vavrínovca je jeho výsadba. Najlepší čas na výsadbu je jar alebo jeseň. Vykopte jamy hlboké pol metra a vzdialené od seba 60 až 100 cm. To sú ideálne rozmery, ktoré zabezpečia, že bude mať dostatok priestoru na rast a zároveň sa dostatočne zhutní, aby nevznikali medzery. Po presadení ho slušne zalievajte, a to približne raz týždenne (s prestávkou v zime počas mrazov). S výnimkou horúceho počasia, kedy je lepšie polievať častejšie. Rastúci vavrínovec pravidelne zastrihávajte, najlepšie začiatkom leta.
Aké je najlepšie hnojivo pre vavrínovec? Vyživujte ho týmito zmesami
Ak chcete, aby váš vavrínovec krásne a bohato rástol, nezabudnite na hnojenie. Hnojte dvakrát ročne, presne v apríli a júli. Hoci v obchode nájdete mnoho hotových produktov, ktoré ho vyživujú, je lepšie spoľahnúť sa na osvedčené domáce metódy. Ktoré?
- Kompost – najlepší a prirodzený spôsob výživy rastlín.
- Drevený popol – posypte ním rastlinu po letnom kvitnutí a draslík, ktorý obsahuje, ju silne zregeneruje.
- Vaječné škrupiny – po uvarení v nesolenej vode a očistení membrán ich jemne rozdrvte, vložte do nádoby a zalejte vodou. Odložte na týždeň. Po tomto čase vavrínovec zalejte.
- Vaječné škrupiny môžete použiť aj iným spôsobom. Vyčistite ich, rozdrvte a vysypte na rastlinu a budú fungovať podobne ako popol.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako často vysádzať vavrínovec na živý plot? Vďaka pravidlu 6:10 to začne hustnúť pred očami
Jediná chyba môže túto krásnu rastlinu zničiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.