12.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Helga Fluey).
Zmenu farby listov rastlín často stotožňujeme s nedostatkom vody alebo živín v pôde. Bohužiaľ, k plodinám neodmysliteľne patria aj škodcovia a rôzne hubové choroby. Skôr ako sa rozhodnete venovať zvýšenú starostlivosť, zistite, či príčinou žltých listov nie je huba.
Na kríkoch sa už začali objavovať prvé zrelé papriky. Existujú aj odrody, ktoré potrebujú trochu viac času. Ak počas starostlivosti o rastlinu spozorujete na nej žlté škvrny, s ďalšou zálievkou počkajte. V rozpore s názorom vás zelenina nemusí týmto spôsobom informovať o nedostatku vody v pôde. Zmena farby listov môže signalizovať aj vážne hubové ochorenie.
Choroby listov papriky. Žlté škvrny sú prvým príznakom hubovej infekcie
Huby, vírusy a škodcovia – to sú problémy, ktorým musia pestovatelia rastlín čeliť. Ich prítomnosti sú vo veľkej miere vystavené malé záhradky pestované hneď vedľa domu. Stačí jedna chyba alebo nedopatrenie, aby sa ich zodpovednosť zvýšila. Najdôležitejším pravidlom pre záhradkárov je pravidelná dezinfekcia náradia. Tým sa zabráni prenosu potenciálnych chorôb z jedného druhu na druhý. Ďalšou dôležitou otázkou je starostlivosť o plodiny a ich pozorovanie. Ak si dostatočne rýchlo všimnete znepokojujúce zmeny, máte šancu, že sa s nimi dokážete vysporiadať. Bohužiaľ, niektoré príznaky závažných infekcií sa mylne považujú za príznaky zlej starostlivosti.
Príkladom je žltnutie listov papriky, ktoré sa veľmi často spája s nedostatkom vody alebo živín v pôde. Stojí za to vedieť, že podobne môže pôsobiť aj hubové ochorenie rastlín Fusarium oxysporum. Ide o nebezpečné ochorenie, ktoré sa vyskytuje pri vysokých teplotách a nadmernej vlhkosti. Fuzarióza môže v pôde pretrvávať mnoho rokov. Ak chcete mať istotu, že ide o hubu, odrežte výhonok. Ak v ňom zbadáte hnedé kruhy, môžete si byť istí prítomnosťou choroby. Ako s ňou bojovať?
Žlté listy verzus huba. Používajte preventívne postreky
Boj proti fuzarióze nie je najľahší, niekedy je dokonca nemožný. Toto hubové ochorenie, ktoré je pre rastliny mimoriadne nebezpečné, napáda koreňový systém. Listy, ktoré začínajú vykazovať zmenu farby, sú prvým štádiom hniloby, ktorá je jedným z príznakov. Ďalším je zabrzdenie rastu výhonkov. Najčastejšie sa infekcia týka plodín umiestnených v skleníkoch. V boji proti nej musíte konať čo najskôr. Postihnuté druhy sa musia odstrániť z pôdy, kde sa následne vykoná protiplesňové ošetrenie. Poľnohospodári, aby nemuseli likvidovať svoje plodiny, volia preventívne postreky, ktoré sa vykonávajú doma. Jednou z najlepších metód je použitie sypkej škorice, ktorá po zmiešaní s vodou predstavuje vynikajúci prírodný protiplesňový prostriedok. Takisto sa oplatí nezabúdať na pravidelnú zmenu miesta výsadby zeleniny a ovocia. Touto metódou zabránime rozvoju patogénov v pôde.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Papriky ju milujú a rastú ako huby po daždi
Rozdrvte, vylejte a odložte bokom. Zriedené droždie je môj objav roka. Stálo ma to len 3 eurá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.