14.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/DimaBerlin).
Pilea je veľmi obľúbená črepníková rastlina. Je nielen symbolom šťastia a bohatstva, ale aj skvelou dekoráciou do domácnosti. Okrem toho jej pestovanie nie je zložité. Na to, aby rastlina zdravo rástla, stačí niekoľko jednoduchých krokov. Dôležité je však pravidelne ju hnojiť. Na to vám stačí niečo, čo zvyčajne hneď vyhodíte. Pozrite si, ako si vyrobiť domácu výživu pre pileu.
Pilea dostala svoje meno podľa nezvyčajného tvaru svojich listov, ktoré pripomínajú mince. Je to pôvabná a originálna črepníková rastlina, ktorá nemá veľké nároky na pestovanie. Ak sa však chcete tešiť z množstva zdravých listov, oplatí sa pripraviť pre pileu domáci kondicionér. Poradíme vám, ako si ho vyrobiť.
Ako vyzerá pilea peperomioides? Môže mať dve formy
Pilea peperomioides sa vyznačuje predovšetkým svojimi listami, ktoré sú takmer dokonale okrúhle a navyše pomerne veľké. Práve z tohto dôvodu vďačí rastlina za svoj názov, pričom sa označuje ako peniažtek alebo UFO. Listy piley majú priemer až 10 cm a vyrastajú na dlhých stopkách. Samotná rastlina zvyčajne dorastá do výšky približne 30 cm.
Zaujímavosťou je, že tento druh môže nadobudnúť dva úplne odlišné tvary v závislosti od toho, ako ju pestujete. Môžete pestovať krík plný rozprestierajúcich sa listov, ktoré niekedy splývajú smerom nadol a vytvárajú záves, alebo zabezpečiť v počiatočných fázach rastu, aby rastlina rástla smerom nahor. Potom vytvorí niečo ako kmeň a vyzerá ako miniatúrny strom plný listov. Pri správnej starostlivosti môže takto pestovaná pilea dorásť až do výšky jedného metra.
Starostlivosť o pileu – na čo nesmiete zabudnúť?
Výhodou tejto rastliny je, že starostlivosť o pileu nie je zložitá. Samozrejme, ak chcete, aby rastlina prosperovala, musíte sa postarať o niekoľko aspektov. Prvá vec, o ktorú by ste sa mali postarať, je správne umiestnenie piley. Rastlina najlepšie rastie na svetlom mieste, ale nie na priamom slnečnom svetle.
Okrem toho dbajte na to, aby pilea nebola na mieste, kde je prievan, pretože kolísanie teplôt jej veľmi škodí. Okrem toho pilea potrebuje dobre odvodnenú pôdu, preto je dobré pridať do pôdy perlit alebo piesok. Nezabudnite ani na to, že kvetináč, v ktorom pilea rastie, by mal mať drenážne otvory, aby prebytočná voda odtekala.
Táto rastlina nemá rada nadmerné zalievanie, preto ju zalievajte, až keď vrchná vrstva pôdy vyschne. Ak si všimnete suché alebo žlté listy, okamžite ich odstráňte nožnicami. Umožní vám to udržať rastlinu zdravú. Nezabudnite tiež z času na čas utrieť listy od prachu a postriekajte ich jemnou vodnou hmlou.
Ako vyrobiť domáce hnojivo pre pileu? Je to jednoduchšie, ako si myslíte
Okrem toho sa môžete o pileu postarať aj tak, že ju prihnojíte doma vyrobenými hnojivami. Tie budú pre rastlinu účinnou živinou a pomôžu jej rásť. Takýto prípravok si môžete ľahko pripraviť sami doma, pričom použijete niečo, čo zvyčajne vyhodíte.
Stačí, ak si po konzumácii banánu necháte šupku z banánu. Zo šupky si môžete pripraviť domáci posilňovač živín, ktorý dodá rastline solídnu dávku draslíka. Stačí, ak banánovú šupku nakrájate na malé kúsky a vložíte ich do nádoby.
Potom ju zalejete teplou vodou a necháte v nádobe 12 hodín. Po uplynutí tejto doby zmes precedíte a môžete ňou zalievať rastlinu. Pri pravidelnom používaní tohto domáceho kondicionéru z banánovej šupky bude mať vaša pilea veľa zdravých listov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nepodceňujte tieto príznaky. Peniažtek rýchlo slabne a odumiera
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.