16.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Ocot je mimoriadne všestranný produkt. Používa sa predovšetkým v kuchyni, ale mnoho ľudí ho používa aj pri čistení. Existujú však určité predmety a povrchy, ktoré je lepšie octom neutierať. V opačnom prípade by ste mohli skončiť nahnevaní a uplakaní, najmä ak bolo niečo drahé. Čo nečistiť octom? Tu je šesť vecí, ktoré je lepšie čistiť inými prostriedkami.
Pre mnohých ľudí je ocot v domácnosti základom. V kuchyni sa pridáva do šalátov, používa sa ako prísada do omáčok a marinád. Niektorí ľudia pridávajú lyžicu octu do cesta, pretože vďaka nemu je koláč nadýchanejší a do zemiakových placiek a šišiek, pretože tým absorbujú menej tuku.
Ocot sa často používa aj na čistenie. Niektorí ľudia ho zmiešajú so sódou bikarbónou a nalejú do upchatého drezu, aby ho uvoľnili. Ocot sa používa aj na odstraňovanie vodného kameňa z kanvice, umývanie mydlových stôp z obkladačiek, čistenie sprchovacích kútov, umývadiel, čistenie okien a dláždených podláh, napríklad v kúpeľni.
Nie na všetko je však táto úžasná tekutina vhodná. Existujú predmety a povrchy, ktoré môžete poškodiť, ak ich budete čistiť octom.
Čo sa nedá vyčistiť octom? Šesť vecí, ktoré je lepšie čistiť inými spôsobmi
Ocot je na niektoré povrchy taký účinný, že by sme ním najradšej vyčistili všetko. To však nie je dobrý nápad.
Tu je zoznam vecí, ktoré by sa nikdy a za žiadnych okolností nemali čistiť octom:
- Obrazovky elektronických zariadení – utieranie televízorov, smartfónov, notebookov alebo tabletov octom môže viesť k poškodeniu ochrannej vrstvy obrazovky a jej antireflexných vlastností. Najlepšie je preto umývať takéto zariadenia v súlade s odporúčaniami výrobcu.
- Prírodný kameň, napríklad mramor a žula – môže sa zdať, že ak je niečo kamenné, znamená to, že je to pevné a odolné. Povrchy z tohto materiálu však nemajú rady ocot. Tekutina ich môže trvalo poškodiť, preto je lepšie siahnuť po mydlovej vode.
- Drevený nábytok a podlahy – drevo je veľmi citlivý materiál a musíte vedieť, ako s ním zaobchádzať. Čistiť ho octom nie je dobrý nápad. Tekutina ich totiž môže zmatniť a urobiť náchylnejšími na poškriabanie a iné poškodenie.
- Nože – ocot môže poškodiť ich oceľový povrch a spôsobiť ich koróziu. Na čistenie nožov je lepšie používať vodu s jemným prostriedkom na umývanie riadu.
- Žehličky – rovnako ako v prípade nožov môže použitie octu spôsobiť koróziu a dokonca poškodiť vnútro spotrebiča. Žehličky majú ochrannú vrstvu, ale ocot ju môže poškodiť a preniknúť do vnútra.
- Gumové súčasti domácich spotrebičov – ak sa rozhodnete umývať domáce spotrebiče octom, buďte opatrní s gumovými hadicami a tesneniami. Kyselina ich môže poškodiť a spôsobiť, že už nebudú vzduchotesné.
Výrobcovia zvyčajne uvádzajú v návodoch dodávaných s rôznymi zariadeniami a predmetmi, ako ich najlepšie čistiť. Ak si nie ste istí, pretože napríklad už nemáte návod, ako niečo čistiť, najlepšie je siahnuť po šetrných prostriedkoch určených na čistenie daného povrchu. Domáce metódy sa totiž nie vždy ukážu ako tie najlepšie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ktorý ocot na pranie? Len jeden je správny. Ostatné vás môžu vystaviť zbytočným nákladom
Túto kuchynskú prísadu používali naše babičky na pranie. Pridajte ju do práčky a uvidíte zázraky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.