16.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Vita Serendipity).
Chcete sa konečne zbaviť krtkov zo svojej zeleninovej záhrady a záhrady? Ak títo škodcovia poškodzujú úrodu, nemusíte kupovať drahé chemikálie. Stačí, ak k záhonom vysadíte nenápadnú rastlinu a nezvaní hostia budú v okamihu preč.
Kvety sú nielen krásnou ozdobou záhrady, ale môžu byť aj účinným prostriedkom proti škodcom. Takými sú napríklad nenápadné aksamietnice, ktoré krtkovia neznášajú. Okrem toho tieto kvety dobre znášajú naše klimatické podmienky, takže sa ich oplatí mať na svojom pozemku.
Aksamietnica – čo je to za rastlinu?
Aksamietnica je jednoročná rastlina patriaca do čeľade Asteraceae. Má žltú, oranžovú a červenohnedú farbu.
Uprednostňuje slnečnú polohu. Možno ju vysádzať do väčšiny pôd. Vyžaduje pravidelné zavlažovanie, ale neznáša prebytok vody. Keď sa objavia kvety, je dobré použiť hnojivo pre kvitnúce rastliny.
Táto kvetina priťahuje užitočný hmyz, t. j. včely. Odpudzuje však mnohých škodcov, napríklad obťažujúce krtky.
Ako pôsobí aksamietnica proti krtkom?
Krtkovia pri hľadaní potravy hrabú podzemné chodby a poškodzujú pritom korene rastlín. V dôsledku toho začnú rastliny pod kopami odumierať a hniť.
Aksamietnica má zvláštny zápach, ktorý krtkovia neznášajú. Na miestach, kde ste zaznamenali aktivitu týchto škodcov, preto odporúčame vysádzať rozširujúcu sa odrodu.
Nielen krtkov. Akých ďalších škodcov odpudzuje aksamietnica?
Aksamietnica je jedinečná rastlina, pretože má obranné mechanizmy proti škodcom, t. j. pôdnym háďatkám, múčnatkám a voškám. Ako na nich pôsobí?
Je známe, že háďatká napádajú korene rastlín, a tým spôsobujú choroby a oslabujú úrodu. Aksamietnica ich priťahuje chemickými zlúčeninami v koreňoch a po ich prichytení uvoľňuje toxické látky, čím škodcov okamžite likviduje.
Múčnatka poškodzuje rastliny, pretože ich pokrýva bielym voskovým sekrétom. Na druhej strane vošky vysávajú rastlinné šťavy, čo vedie k deformácii jedincov a zastaveniu ich rastu. Ukazuje sa, že aksamietnica odrádza oboch škodcov svojou vôňou.
Preto sa oplatí vytvoriť prirodzenú ochrannú bariéru pre plodiny vysadením aksamietnice napríklad okolo paradajok alebo iných cenných druhov. Vďaka prítomnosti týchto kvetov si môžete byť istí, že rastliny budú zdravé a prinesú bohatú úrodu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy zasiať aksamietnice? Zapamätajte si jeden dátum a v lete budú mať úžasnú farbu
Úroda bude šťavnatá a aromatická. Stačí ich zasadiť k paradajkám
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.