16.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/satoshinpi).
V polovici augusta je najlepší čas na posledný tohtoročný rez tují. Namiesto toho, aby ste odrezané vetvičky vyhodili, nahromaďte ich pod hortenziu a ker sa vám viac než odvďačí. Po tomto mulčovaní bude v lepšej kondícii ako kedykoľvek predtým. A tým to nekončí, pretože vetvičky môžete použiť aj na výrobu prírodného hnojiva.
Posledný tohtoročný rez tují by ste mali vykonať práve teraz. Je to spôsob, ako sa postarať o ich kondíciu, zahusťovať ich pred zimou a dodať im krásny tvar. Na tento úkon máte čas do konca augusta, aby výhonky kríkov ešte stihli pred zimou stvrdnúť.
Nevyhadzujte však vetvičky, ktoré ležia pod kríkom. Použite ich na hnojenie hortenzie. Rastliny môžete tiež mulčovať narezanými vetvičkami tují. Určite sa vám za to poďakujú. Budú zdravo rásť a bujne kvitnúť a burina sa im bude vyhýbať.
Po odrezaní vetvičky tují nevyhadzujte. Vyrobte z nich hnojivo pre hortenzie
Z odstrihnutých vetvičiek tují si môžete vyrobiť bezplatné a úplne prírodné hnojivo pre hortenzie. Ako kyslomilné rastliny po ňom budú skvele rásť, pretože, ako sa na ihličnany patrí, tuje majú okysľujúce vlastnosti pre substrát.
Nastrihajte vetvičky tují, narežte ich nadrobno a vhoďte do vedra s dažďovou vodou. Nechajte ich takto 10-14 dní, pričom hnojivo zakryte gázou alebo látkou (každých pár dní obsah nádoby premiešajte).
Po tomto čase by mala tekutina kvasiť. Potom hnojivo zrieďte s vodou v pomere 1:10 a použite ho na zalievanie hortenzií. Vďaka tomuto hnojivu dostanú rastliny potrebné živiny a pôdna reakcia bude dokonale kyslá.
Premýšľajte o mulčovaní rastlín konármi tují. Odvďačia sa vám
Vetvičky po orezaní tují môžete použiť aj v záhrade ako súčasť kompostu alebo ako mulč pre kyslomilné rastliny. Čím sú menšie, tým lepšie, pretože rozdrvené úlomky sa rýchlejšie rozložia, čím sa ešte viac zlepšia vlastnosti pôdy.
Môžete ich ukladať pod hortenzie, ale nielen pod nich. Dobre sa uplatnia aj pri takých druhoch, ako sú rododendrony, azalky, vresy a čučoriedky. Vetvičky sa postupne rozložia, okyslia pôdu a zabránia vzniku buriny v blízkosti rastlín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nekvitne vaša hortenzia? Záhradník prezradil dôvod
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.