17.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/alicja neumiler).
Na prechádzkach ho často míňate, pretože rastie na lúkach, poliach a okrajoch lesov. Hoci je obľúbenou kyticovou rastlinou, nie každý vie o jej prospešných vlastnostiach. Na čo používate vratič obyčajný? Práve teraz je najlepší čas na nájdenie čerstvých byliniek a výrobu liečivého oleja.
Vratič je výrazná rastlina so žltými kvetmi a pomerne silnou vôňou. Veľmi často upúta našu pozornosť, keď ideme okolo, pretože na nej zvyčajne sedí veľa lienok. Kedysi sa predpokladalo, že má magickú moc, a dnes je ozdobným prvkom kytíc. Aké vlastnosti má vratič obyčajný? Je to všestranná bylina, ktorú sa oplatí mať vždy po ruke.
Na čo sa používa vratič? Rastlina má mnoho výhod
Nálev z vratiča sa často objavoval v ľudovom liečiteľstve ako liek na mnohé ochorenia. Už vtedy prinášal úľavu počas menštruácie alebo po ťažkých hodoch, podporoval činnosť tráviacej sústavy, najmä pečene. Obklady z liehovej tinktúry z vratiča sa tiež aplikovali zvonka ľuďom s reumatoidnou artritídou a dnou. Vratič má antiparazitárne vlastnosti, takže sa môže používať proti červom alebo ľudským škrkavkám. Okrem toho je skvelým repelentom. Pokožka natretá nálevom z rastliny odpudzuje komáre, kliešte, vši alebo blchy.
V súčasnosti sa k nemu pristupuje veľmi opatrne. Zvyčajne sa používa nálev alebo olej na lokálnu aplikáciu, napr. na rany alebo popáleniny. To všetko kvôli nebezpečnej látke, ktorú bylina obsahuje – tujónu. Je mimoriadne toxická a otrava môže viesť k rozruchu, halucináciám alebo svalovému traseniu a napätiu. Okrem toho sa niekedy stáva, že čaj z byliny môže spôsobiť podráždenie slizníc a mať zlý vplyv na obličky. Akékoľvek užívanie vratiča by sa malo konzultovať s lekárom.
Ako sa vyrába vratičový olej? Nekupujte ho v lekárni, vyrobte si ho doma
Olej z vratiča je výborný na zvládanie bolesti. Pri lokálnej aplikácii prináša úľavu pri zápale svalov alebo kĺbov. Pomáha tiež pri hojení rán a odrenín. Okrem toho vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam môže pomôcť v boji proti psoriáze alebo akné. Ako si vyrobiť olej z vratiča obyčajného?
- Vyberte si čerstvé kvety. Uistite sa, že pochádzajú z miesta, ktoré nie je znečistené. Ak k nim nemáte prístup, môžete použiť aj sušené bylinky.
- Pripravte si pollitrovú nádobu a rastlinou naplňte 2/3 jej objemu. Naplňte ju až po okraj olivovým, mandľovým alebo kokosovým olejom a nádobu uzavrite.
- Nádobu s vratičom umiestnite na teplé miesto, ale vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu. Macerácia by mala trvať 4 – 5 týždňov. Počas tejto doby nádobou denne potraste, aby sa zložky premiešali.
- Nakoniec olej preceďte a skladujte ho v tmavej sklenenej fľaši, mimo dosahu svetla.
Nezabudnite olej používať na pokožku opatrne. Môžete ho používať lokálne 1-2 krát denne, ale nie dlhšie ako 10 dní. Po uplynutí tejto doby si urobte minimálne 2-týždňovú prestávku, aby ste mohli pokračovať v liečbe. Aby ste minimalizovali riziko podráždenia, pred každou aplikáciou ho zrieďte olejom v pomere 2 kvapky vratičového oleja na čajovú lyžičku tuku.
POZOR! Vratičový olej by sa mal používať s mierou a vždy v zriedenej forme. Pred použitím na pokožke sa odporúča vykonať alergický test nanesením malého množstva na vnútornú stranu zápästia a pozorovaním reakcie po dobu 24 hodín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Škvrny na vankúšoch vyzerajú hrozne, ale to nie je jediný problém
Napomáha tráveniu, zmierňuje bolesti hlavy. Pite nalačno, aby ste rýchlo spozorovali účinky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.