20.8 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Slawomir Fajer).
V Gruzínsku sa oplatí vyskúšať chinkali. Recept nie je veľmi zložitý, hoci výroba týchto knedlí môže byť trochu náročná, najmä pre tých, ktorí nemajú skúsenosti. Khinkali si môžete dať takmer kdekoľvek v Gruzínsku. Gruzínci sú na svoje mäsové knedle veľmi hrdí. Oplatí sa zastaviť na miestach, kde si ich Gruzínci objednávajú.
Chinkali: jednoduché jedlo so zložitým koncom
Chinkali je jedlo, ktoré je základom kaukazskej kuchyne. Knedle, alebo skôr „pirohy“ v charakteristickom tvare vrecúšok, ktoré sú plnené mäsovou plnkou a vývarom, sú v Gruzínsku mimoriadne obľúbené. Je ťažké nájsť tu reštauráciu, ktorá by nemala chinkali ako jednu z prvých položiek na jedálnom lístku. Hoci je recept na chinkali pomerne jednoduchý, vyvaľkanie gruzínskych knedlí môže byť výzvou pre tých, ktorí si chcú túto pochúťku gruzínskej kuchyne zopakovať doma. Táto činnosť si, žiaľ, vyžaduje určitú zručnosť. Pre väčšinu z nás je dosiahnutie požadovaného tvaru vrecka naplneného mäsom a vývarom oveľa ťažšie ako výroba tradičných knedlí. V prípade chinkali je potrebné vytvoriť asi tucet záhybov, po ktorých sa koniec cesta musí ešte stočiť, aby sa knedľa počas varenia jednoducho nerozpadla.
Knedle Chinkali: jedlo, ktoré sa je rukami
Knedle Chinkali sa jedia rukami. Na to sa oplatí pamätať najmä pri návšteve Gruzínska, aby ste sa nedopustili kulinárskeho faux-pas. Chinkali treba chytiť za chvost, okusovať, vysať vývar a až potom celý pokrm skonzumovať. Nezabudnime tiež, že chvost chinkali nemusíme jesť. Cesto na konci knedle je zvyčajne nedovarené, jeho jediným účelom je uľahčiť konzumáciu a zabrániť tomu, aby sa vrecko počas varenia rozpadlo. Jeho obsah v prípade tradičného chinkali tvorí mäsová plnka z bravčového a hovädzieho mäsa s prídavkom koriandra. Niekedy sa mäsová zmes nahrádza baraňou plnkou a je možné použiť aj iné spôsoby ochutenia: namiesto koriandra sa môže použiť kôpor, petržlen alebo mäta.
Knedle Chinkali: tradičný recept
Ako pripraviť knedle chinkali? Budete potrebovať:
- pol kilogramu múky
- pohár horúcej vody
- polievkovú lyžicu oleja
- pol kilogramu mletého mäsa (hovädzie, bravčové alebo baranie)
- pohár studenej vody alebo zeleninového vývaru
- zväzok petržlenu alebo koriandra
- stredne veľká cibuľa
- soľ
- korenie.
Cibuľu ošúpte a nastrúhajte alebo nakrájajte nadrobno. Petržlenovú vňať alebo koriander nasekáme. Mleté mäso, cibuľu, nakrájanú zeleninu, soľ a korenie dajte do misy. Postupne pridajte studenú vodu alebo vývar a premiešajte. Zmes hnetieme rukami, aby sa ingrediencie nielen spojili, ale aj absorbovali vodu. Plnka by mala byť vlhká, ale nie riedka. Z múky, oleja, horúcej vody a štipky soli vymiesime cesto na knedle – miesime, kým nevznikne mäkká, pružná guľa. Rozdeľte ho na kúsky a každý kúsok rozvaľkajte na pomúčenej doske na placku hrubú maximálne 3 mm. Pomocou ľubovoľnej okrúhlej misky vykrajujte kolieska s priemerom 10 až 12 cm. Na každý kotúčik cesta položte polievkovú lyžicu náplne a vytvorte vrecúško. Koláče po vytiahnutí hádžeme do vriacej osolenej vody a varíme do 15 minút. Podávajte horúce, posypte čerstvo mletým čiernym korením, čerstvým koriandrom alebo pokvapkajte olivovým olejom.
Šinkali so syrom alebo šinkali s hubami? To je otázka!
V Gruzínsku sa pomerne často stretávame s chinkali so syrom. Ako bezmäsité jedlo môže byť dobrou voľbou pre vegetariánov. Stojí za to vedieť, ako pripraviť túto verziu pokrmu, ak sa ho chystáme podávať ľuďom, ktorí z nejakého dôvodu nejedia mäso. Cesto pripravíme presne takým istým spôsobom ako pri mäsovom chinkali. Ak chceme, aby bola plnka ako v Gruzínsku, mali by sme použiť gruzínske syry. V slovenských podmienkach ich však môžeme úspešne nahradiť mozzarellou (dve guľôčky) a fetou (1 balenie). Guľôčky mozzarelly osušíme a nastrúhame na hrubom strúhadle, fetu rozdrobíme. Keď syry zmiešame v miske, ochutíme ich trochou korenia a postupujeme rovnako ako pri chinkali s mäsovou náplňou, len čas varenia skrátime na maximálne 7 minút. Prípadne môžete namiesto uvedených syrov použiť tučný tvaroh, ktorý skombinujete s kyslou smotanou, nadrobno nakrájanou šalotkou a soľou a korením. Chinkali so syrom sú najlepšie, keď sa posypú čerstvo mletým korením alebo údenou paprikou.
Bezmäsité chinkali sa dá pripraviť aj s hubovou náplňou. Na plnku potrebujeme asi 300 g lesných húb (alebo šampiňónov) a cibuľu, koriander, soľ, korenie a prípadne gruzínsku zmes korenia chmeli suneli. Na panvici orestujeme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme nadrobno nakrájané huby a všetko podusíme tak, aby sa obsah panvice príliš nevyparil. Prípadne pridajte trochu zeleninového vývaru. Ku koncu pridajte nasekaný koriander a korenie a postupujte ako pri tradičnom mäse chinkali. Dbajte však na to, aby čas varenia nepresiahol 10 minút.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najlepšie cesto na pirohy? Iba z tohto druhu múky. V opačnom prípade budú tvrdé
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.