19.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/VladKK).
Baklažán je zelenina, ktorá bola na Slovensku kedysi úplne neznáma, ale dnes ju môžete kúpiť prakticky všade. Hoci väčšinou každý vie, ako vyzerá, málokedy sa ho rozhodneme pripraviť. Je to škoda, pretože ponúka veľa pre naše zdravie. Stojí za to vedieť, ako jesť baklažán. Môžeme si ním totiž spôsobiť vážnu otravu, ktorá nás len odradí od ďalšieho kulinárskeho objavovania. Ako jesť baklažán bezpečne? Pozrime sa na to.
Čo potrebujete vedieť o baklažáne?
Ľuľok baklažán, „ľuľok baklažánový“, ľuľok jedlý – všetky tieto názvy sa vzťahujú na baklažán, ktorý nikoho neprestáva prekvapovať svojím vzhľadom, hoci nie vždy ho vieme kulinársky využiť. Jeho podlhovastý tvar a fialová farba sú jeho charakteristickým znakom.
Hoci jeho chuť nie je ohromujúca, znalci oceňujú jeho delikátnosť a vedia, ako ho najlepšie zobraziť v rôznych pokrmoch. Baklažán sa výborne hodí do grilovaných jedál, ale aj do dusených či zapekaných pokrmov. Hodí sa k mäsu, ale môže doplniť aj zeleninové jedlá. Isté je len jedno. Baklažán sa nesmie jesť surový, pretože by len poškodil naše zdravie. Prečo?
Sú baklažány jedovaté?
Mnoho ľudí sa pýta, či sú baklažány jedovaté. Ukázalo sa, že ich môžete bezpečne jesť, ale len po tepelnej úprave. Ukázalo sa, že surové baklažány obsahujú solanín, látku, ktorá môže spôsobiť otravu jedlom. Prejavuje sa bolesťami brucha, hnačkou, tráviacimi ťažkosťami, zvracaním a nevoľnosťou. V zriedkavých prípadoch môže dôjsť aj k ochrnutiu nervového systému, čo môže vážne poškodiť zdravie. Solanín sa dá v baklažánoch veľmi ľahko neutralizovať. Stačí ich najprv nakrájať na plátky alebo na kocky, posypať soľou, aby pustili šťavu a až potom ich uvariť.
Treba si uvedomiť, že solanín sa nenachádza len v baklažánoch, ale aj v zemiakoch. V nám dobre známych hľuzách sa látka s najvyššou koncentráciou nachádza v zelených, nezrelých častiach, ktoré treba pred varením odrezať.
Je potrebné olúpať baklažán?
Existujú dva názory na to, ako podávať baklažán. Olúpaný alebo so šupkou. Ktorý koncept je najlepší? Všetko závisí od toho, o aký baklažán ide. Ak máte mladý baklažán a jeho šupka je pomerne tenká, môžete s ním zaobchádzať ako s mladou cuketou a pripraviť ho vcelku. Ak však máte do činenia s trochu starším baklažánom, oplatí sa ho olúpať.
Ako jesť baklažán? Všetko závisí od toho, ako ho pripravujeme. Ak ho chceme použiť ako prílohu do nákypov, duseného mäsa alebo ak sa ho chystáme variť, je lepšie sa s touto úlohou popasovať ešte pred varením. Ak sa však baklažán bude grilovať alebo piecť samostatne (napríklad na nátierku), je bezpečné nechať ho vychladnúť a po upečení ľahko stiahnuť šupku.
Prečo jesť baklažány?
Teraz, keď už vieme, ako jesť baklažán, uvedieme len niekoľko faktov, aby sme vyriešili spor o to, či je zdravý. Samozrejme, ako každá zelenina obsahuje množstvo vitamínov, ale v tomto prípade baklažán obsahuje najmä A a C. Prvý z nich chráni pokožku pred zápalmi a oči pred degeneráciou, zatiaľ čo druhý je dôležitý pre imunitu, krvný tlak a mladistvý vzhľad.
Baklažán je tiež zdrojom vápnika (zodpovedá za vývoj kostí), horčíka (pôsobí na nervový systém), draslíka (stará sa o srdce), ako aj vlákniny potrebnej na správne fungovanie čriev. Baklažán má nízky obsah kalórií (len 25 kcal v 100 g), ale pri jeho vyprážaní treba dávať pozor, pretože môže absorbovať tuk ako špongia a to je útok na štíhlu postavu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Podceňovaný, ale plný zdravia. 5 dôvodov, prečo jesť baklažán
Je to skutočný poklad medzi ovocím. Lieči nielen črevá a pokožku
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.