19.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Masha Botina).
Na klinček si spomenieme až pred Vianocami, keď sme v zápale prípravy sviatočných sladkostí. Je známe, že toto aromatické korenie práve vtedy naplní naše domovy lákavou vôňou, ale oplatí sa oň zaujímať po celý rok. Nielen na zvýraznenie chuti rôznych jedál, ale klinček ponúka oveľa viac. Ak ste toto korenie doteraz považovali za kulinársku novinku a používali ho príležitostne, oplatí sa túto skutočnosť zmeniť. Prečo sa oplatí prejaviť záujem o klinček? Poďme to zistiť.
Čo je to klinček?
Každý dobre vie, ako klinčeky voňajú a vyzerajú, ale veľa ľudí sa čuduje, odkiaľ pochádzajú. Ukázalo sa, že toto aromatické korenie nie je nič iné ako sušené a uzavreté kvetné puky papriky voňavej, rastliny, ktorá sa pestuje v rovníkovom podnebí. Klinčeky sa masívne používajú v potravinárskom priemysle, pretože sú skvelé na dochutenie pečiva, ale plnia sa aj vo farmaceutickom priemysle. Okrem toho sa v klinčekoch nachádza éterický olej, ktorý sa dobre používa v aromaterapii. Na čo ďalšie sa dá klinček použiť? Klinčeky sa často používajú pri horšej nálade alebo pri miernej infekcii, pretože sa dajú pridať do čaju, aby poskytli potrebný hrejivý nápoj.
Čo sa nachádza v klinčekoch?
Je známe, že klinčeky majú veľmi príjemnú vôňu a chuť: je to vďaka veľmi bohatej chuti, ktorú možno nájsť v tomto cennom korení. Je zdrojom vitamínov vrátane vitamínov skupiny B, ale aj vitamínu C a vitamínov rozpustných v tukoch, konkrétne A, E a K. Okrem toho obsahuje minerálne látky vápnik, železo, zinok, draslík, fosfor a horčík, ktoré sú nevyhnutné pre dokonalé fungovanie organizmu. Najcennejšou zložkou je však už spomínaný éterický olej, ktorý obsahuje eugenol. Práve vďaka nemu je klinček cenným zdrojom vo farmácii a aromaterapii. Bolo preukázané, že má antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové vlastnosti, čo z neho robí cenné prírodné antibiotikum.
Na čo všetko pomáha klinček?
Teraz, keď už poznáme silu klinčekov, stojí za to spomenúť, čomu pomáhajú. Ukážu sa ako neoceniteľné, keď nás trápia infekcie: napríklad úst, hrdla a žalúdka, ale nielen to. Neoceniteľné sa môžu ukázať aj pri problémoch s obličkami a močovým mechúrom. Ukazuje sa tiež, že dokážu zlepšiť krvný tlak a upokojiť nervy alebo zmierniť účinky chronického stresu. Klinček môže byť nápomocný aj pri bolesti, napríklad pri bolesti zubov. Tip so žuvaním klinčeka môže poskytnúť úľavu a pomôcť prečkať do návštevy zubára. Žuvanie klinčekov je tiež užitočné na zbavenie sa prebytočných baktérií prítomných v ústach, vďaka čomu zmizne aj problém so zlým dychom.
Ako používať klinček?
Klinček sa dá ľahko kúpiť v obchodoch v dvoch formách: buď celé sušené kvetné puky, alebo vo forme sušenej mletej koreniny. Druhá možnosť je najlepšia na prípravu rôznych jedál, ale najlepšie sa hodí na prípravu sladkostí: jablkového koláča, perníkov a sušienok. Na liečebné účely je lepšie siahnuť po celých klinčekoch, pretože sa ľahšie dávkujú. Niekoľko klinčekov jednoducho zalejte vriacou vodou a zakryté nechajte niekoľko minút lúhovať, aby ste si pripravili odvar. Po vychladnutí sa môže piť po malých dúškoch alebo kloktať v ústach. Ak vás bolia zuby, môžete klinčeky žuť celé, kým nepocítite úľavu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nazývajú ho zelené zlato. Zoznam výhod je veľmi dlhý
Vynikajúca farba, výrazná chuť a zdravotné výhody. Nakladané reďkovky – pochúťka sezóny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.