19.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kazakov Maksim).
Ako zistíte, či je rastlina jedovatá? Nanešťastie to nie je jednoduché. Mnohé kvety, kríky alebo stromy sa zdajú byť bez toxínov, ale niektoré môžu viesť k vážnej otrave. To je práve prípad obľúbenej rastliny, ktorá sa nachádza v parkoch aj záhradách. Deťom ju radšej neukazujte.
Deti, najmä tie najmenšie, neustále objavujú svet. Nielenže kladú veľa otázok, ale mnohé veci si chcú aj samy vyskúšať. Často pritom spoznávajú nové chute, ale nie vždy zjedia len to, čo sa im dostane na tanier. Stačí chvíľka nepozornosti, aby sa do úst batoľaťa dostali jedovaté látky. Veľmi dobre vieme, že domáce chemikálie by sme mali držať ďalej od nich, ale niekedy zabúdame, že nebezpečenstvo číha aj v lesoch, parkoch a dokonca aj v našich vlastných záhradách. Tak je to aj v prípade deťmi zbožňovanej rastliny, ktorá láka svojimi bielymi „strieľajúcimi“ plodmi.
Imelovník biely – poloha a vlastnosti. Je imelovník medonosná rastlina?
Imelovník biely je ker, ktorý môžeme nájsť na mnohých miestach. Pre jeho vzhľad ho často vysádzame v našich záhradách, ale sú chvíle, keď zabúdame na nebezpečenstvo s ním spojené. Jeho dekoratívne biele, červenobiele alebo ružové bobule nielen krásne zdobia ker, ale stávajú sa aj predmetom na hranie. Deti ich zbierajú a potom ich hádžu na zem, aby rozšliapali bobule, ktoré potom vydávajú „strieľajúci“ zvuk. Táto zdanlivo nevinná hra sa môže skončiť veľkou nepríjemnosťou.
Imelovník biely sa často vysádza v skupinách a vytvára hustý živý plot. Jeho výhodou je, že sa ľahko prispôsobuje prevládajúcim podmienkam. Rastie v polotieni aj na plnom slnku. Okrem toho je to medonosná rastlina a nevadia jej škodliviny v ovzduší, preto sa často vyberá ako okrasná rastlina do mestských parkov alebo zelených pásov. Hoci má mnoho výhod a krásne zdobí záhrady, je, žiaľ, jedovatá.
Je imelovník biely jedovatý? Je imelovník jedovatý pre psy? To je potrebné zistiť
Za toxicitou imelovníka bieleho stoja alkaloidy a saponíny, ktoré produkuje. Zo všetkých častí rastliny sú najtoxickejšie práve bobule. Kontakt s kríkom môže spôsobiť podráždenie pokožky a očí, zatiaľ čo požitie vedie k zvracaniu, hnačke a niekedy dokonca k bezvedomiu, delíriu alebo kóme. Otrava je našťastie zriedkavá a zvyčajne sa vyskytuje po konzumácii veľkého množstva plodov.
Z tohto dôvodu by sa ľudia, ktorí majú deti alebo domáce zvieratá, mali zdržať pestovania tejto rastliny. Je lepšie nepokúšať osud. Ako sme už spomenuli, obyčajná chvíľa nepozornosti môže viesť k nepríjemným následkom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Katalpa v záhrade upúta pozornosť. Je nápadná a ľahko sa pestuje
Urobte to až v auguste a tuje prežijú aj tuhú zimu. Záhradníci na to často zabúdajú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.