22.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/besnopile).
Starnutie zahŕňa zmeny v tele a zmeny v tom, ako telo funguje. Vedci zistili, že pozostáva z dvoch hlavných etáp, ktoré pripadajú na konkrétne roky. Kedy človek začína starnúť? Prvá fáza začína tesne po 40. roku života.
Starnutie je problém, ktorý už dlho zaujíma výskumníkov na celom svete. Je to prirodzený proces, z ktorého niet úniku. Hoci by si mnohí radi našli tabletku, aby zostali večne mladí, skôr či neskôr sa tomu bude musieť postaviť každý z nás. Kedy začíname starnúť? Vedci z USA našli odpoveď.
Kedy človek začína starnúť? Proces urýchľujú dve etapy života
Starneme prakticky odo dňa narodenia. Tento proces je pomalý a stabilný, ale vyžaduje si čas. Keď dosiahneme vek 44 rokov, začína sa skutočný kolotoč neduhov. Počas tejto doby by ste sa mali dôkladne pozrieť na svoj obeh a pohybový aparát. Prečo?
Vedci zistili, že polovica 40. rokov je obdobím rýchlych zmien, kedy sa môžu hromadiť rôzne zdravotné problémy. Toto je prvá vlna ľudského starnutia a štúdie rôznych štruktúr tela to zdôrazňujú.
„A to platí bez ohľadu na triedu analyzovaných molekúl.“
– vysvetlil prof. Michael Snyder, genetik a riaditeľ Centra pre genomiku a personalizovanú medicínu na Stanfordskej univerzite, v rozhovore pre The Guardian.
Spočiatku sa verilo, že zmeny v tele žien sú výsledkom perimenopauzy. Ako sa však ukázalo, výskumu sa zúčastnili aj muži a na základe vzoriek krvi, stolice a výterov z nosa sa zistilo, že vek 44 rokov je pre každého človeka z hľadiska starnutia zlomový. Druhá fáza nastáva o 16 rokov neskôr, teda vo veku 60 rokov.
Čo zastaví starnutie? Existuje niekoľko vecí, ktoré môžeme implementovať
Aby ste si udržali zdravie a vitalitu po mnoho rokov, musíte jesť vyváženú stravu. Je dôležité, aby naša strava obsahovala veľké množstvo zeleniny, celozrnných výrobkov, bielkovín a zdravých tukov. Mimoriadne dôležité je aj každodenné cvičenie. Pravidelná fyzická aktivita posilňuje svaly, zlepšuje krvný obeh a pomáha udržiavať pružnosť kĺbov.
Ďalšou vecou je správny spánok. Regenerácia tela po náročnom pracovnom dni je dôležitým prvkom, ktorý je často prehliadaný. Naším najväčším nepriateľom je však stres. Neustále zvýšený kortizol negatívne ovplyvňuje všetky bunky, preto zaveďte do svojho každodenného života rôzne relaxačné techniky či jogu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Jeden detail spôsobuje, že starneme na vlastnú žiadosť. Takto sa líčia tisíce žien
Päť jednoduchých cvikov, ktoré vám vyrysujú bruško. Zamilujete si ich už od prvého tréningu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.