25.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: facebook.com/gochengdu).
Existuje jedno slnko, aj keď sú známe systémy, ktoré majú dve alebo dokonca tri hviezdy. Medzitým v jednom regióne Číny bolo na oblohe pozorovaných až sedem sĺnk! Ako je to možné? Samozrejme, žiadne nové objekty sa tam neobjavili a v skutočnosti má tento typ javu vedecké vysvetlenie.
Zemská obloha nám umožňuje obdivovať jedno Slnko, hoci binárne alebo trojité systémy sú v Mliečnej dráhe veľmi bežné. Slnečná sústava však medzi ne nepatrí. V jednom z čínskych miest sa medzitým udialo zaujímavé pozorovanie, keď pred pár dňami mohli obyvatelia tohto miesta vidieť až sedem sĺnk!
Sedem sĺnk na oblohe v Chengdu, Čína
Na internete sa objavil záznam nezvyčajného pozorovania, ktorý bol zaznamenaný v čínskom Chengdu (hlavné mesto provincie Sichuan) 18. augusta. Vo videu nižšie môžete skutočne vidieť oblohu, na ktorej je viditeľných až sedem sĺnk. Vyzerá to veľmi efektne a fenomenálne. To samozrejme neznamená, že sa v našej sústave zrazu z ničoho nič objavili nové hviezdy… v skutočnosti by to malo pre Zem katastrofálne následky.
Čo si teda môžeme pozrieť vo videu vyššie? Ide o jav, ktorý má, samozrejme, vedecké vysvetlenie a nie je to sci-fi, ale niečo celkom prirodzené. Na získanie tohto typu pozorovania však musia byť splnené určité podmienky.
Optický jav z Číny v dôsledku lomu
V skutočnosti bol šťastlivec, ktorý mal možnosť byť svedkom tohto nezvyčajného úkazu na čínskej oblohe, v správnom čase a na správnom mieste. Podarilo sa mu vidieť niečo, čo sa nazýva refrakcia. Pravdepodobne bol za sklom v budove a tak videl lomené svetlo dopadať pod správnym uhlom.
Ak sa vám v budúcnosti podarí spozorovať niečo podobné, určite budete mať veľké šťastie.
Binárne a trojité systémy bežné v Mliečnej dráhe
Mliečna dráha má miliardy hviezd a ukazuje sa, že systémy pozostávajúce z dvoch alebo troch objektov tohto typu sú tam veľmi bežné. Najbližší systém k nám je Alpha Centauri, ktorý je od Zeme vzdialený asi 4 svetelné roky. Sú tam hviezdy hlavnej postupnosti – Alpha Centauri A a Alpha Centauri B a vzdialený červený trpaslík (podobné objekty tvoria asi 70 % všetkých hviezd v galaxii) nazývaný Proxima Centauri, ktorý obieha okolo dvoch spoločníkov na ďalšej obežnej dráhe.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy začína staroba? Vedci hľadali hranicu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.