27.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Africa Studio).
Teoreticky sa zdá, že cesto na pirohy je najjednoduchšie na svete. V skutočnosti už viac ako pár ľudí zistilo, že toto presvedčenie je iluzórne a že výsledok zďaleka nie je taký, ako očakávali. Ako pripraviť cesto na pirohy tak, aby už nikdy nevyšli tvrdé a nerozpadli sa v hrnci?
Slovenská kuchyňa je okrem iného známa aj vďaka pirohom, ktoré sa plnia rôznymi náplňami. V receptoch si každý nájde niečo pre seba, od tvarohu a lekváru, cez bryndzu a zemiaky alebo mäso prípadne kapustu a huby. Tajomstvom dokonalých pirohov však nie je plnka.
Nevyšlo vám cesto na pirohy? Neskúšajte nič iné
Pirohy sa nie nadarmo nazývajú našou národnou pochúťkou, hoci v mierne pozmenených verziách ich nájdete v kuchyniach takmer po celom svete. Kedysi mala každá gazdiná svoj vlastný recept s prísne stráženými pomermi, hoci ich zvyčajne robila „od oka“. Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, dokonalé cesto na pirohy nepotrebuje žiadne prísady a pripravíte ho zo štyroch surovín. Ako ich teda pripraviť? Dajte si pozor na niekoľko častých chýb.
Ako pripraviť dokonalé cesto na pirohy? Na túto ingredienciu radšej nezabudnite
Predovšetkým zabudnite na vajce. Práve tento prídavok spôsobuje, že cesto je tuhé. Je to dobrý nápad pre domáce cestoviny, tortellini alebo ravioli, ale nie pre pirohy. V tomto prípade musí byť cesto mäkké a pružné. Dôležité sú aj pomery, hoci tu sa nevyhnete pravidlu „od oka“. Aj keď ich pripravujete v sladkej verzii, nevynechajte štipku soli. A maslo? Vďaka nemu je cesto mäkké, pružné, ľahšie sa spája a predovšetkým zabraňuje jeho vysychaniu počas prípravy.
Cesto na pirohy – recept:
- 500 g pšeničnej múky, najlepšie hladká,
- približne šálka horúcej vody,
- štipka soli,
- lyžica rozpusteného a mierne vychladnutého masla.
Múku preosejeme na pracovnú plochu alebo na dosku. V strede kopca urobíme jamku, pridáme štipku soli, vlejeme maslo a pomaly, tenkým prúdom, začneme prilievať vodu. Druhou rukou, alebo najlepšie nožom, zapracujte múku do stredu, hnetením a sekaním. Ak máte pocit, že je cesto stále príliš tvrdé, pridajte ešte trochu vody. Cesto hnetieme intenzívnymi pohybmi, kým sa nám už nelepí na ruky. Prikryjeme teplou misou alebo vložíme do misy a prikryjeme utierkou. Odstavte asi na 20 minút, aby cesto odpočívalo.
TIP! Cesto nechajte zakryté aj počas toho, ako z jeho častí pripravujete pirohy. Už vytvorené pirohy prikryte utierkou predtým, ako ich vložíte do hrnca s vriacou vodou. Zabráni sa tak vysušeniu cesta.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Francúzske palacinky sú lepšie ako slovenské. Jedna zložka je najdôležitejšia
Môj starý otec jedol len takéto pirohy. Pochádzal z pohraničia a pridával túto prísadu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.