26.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pexels/Marcus Aurelius).
Prebúdzanie je často ťažké a nemá zmysel klamať samých seba, pretože pre väčšinu ľudí je ranné vstávanie fuška. Najmä ak nemôžeme zaspať tak dlho, ako by sme chceli, pretože nás z Morfeovho náručia vytrháva vytrvalý zvuk budíka. Nie veľmi príjemné, ale takto vyzerá každodenný život väčšiny z nás. Niektorí ľudia si nevedomky sťažujú ráno ešte viac.
Každý z nás má svoje vlastné rituály, ktoré uľahčujú ranné vstávanie a vstávanie ako také. Bohužiaľ, nie všetky obľúbené návyky sú pre naše telo prospešné.
Niektoré z nich majú dokonca katastrofálne následky. Spôsobujú nielen nedostatok spánku, ale vedú aj k zvýšeniu hladiny stresového hormónu a pocitu rozpadu. Toto si nerobte!
Takéto zobudenie je pre telo obrovský stres
Mnoho ľudí si nastavuje svoj telefón a odloží svoj budík, aby sa im ráno ľahšie vstávalo. Vďaka tomu môžeme namiesto jedného budíka, po ktorom musíme vstať z postele, chvíľu zostať v teplej posteľnej bielizni a zavrieť oči. Toto riešenie pôsobí delikátnejšie a umožňuje vám vstúpiť do nového dňa jemnejšie. Bohužiaľ je to len zdanie. V skutočnosti tento zvyk narobí viac škody ako úžitku.
„Nebudete sa cítiť viac oddýchnutí, ak stlačíte odloženie“
– varuje neurológ Dr. Aarthi Ram z Houston Methodist Medical Center.
„Ďalších 10 minút spánku, ktoré si doprajete znova a znova, nie je produktívnym spánkom. Ak si zdriemnete a niekoľkokrát sa prebúdzate, budete sa cítiť viac unavení. Vďaka tomu sa budete cítiť unavenejší počas dňa.“
– vysvetľuje odborník.
Viacnásobným nastavením snooze škodíme len sebe. To negatívne ovplyvňuje vašu náladu a koncentráciu a zvyšuje pocit únavy a nedostatku spánku. Takýto spánok nám nerobí dobre a nášmu telu nijako nepomáha.
@jordan.bruss Good sleep hygiene is a big part of my physical and mental health. I promise I would not be in the shape I am in without doing some serious research in the deep sleep department. Don't cause yourself extra physical and mental stress. Excess cortisol levels make you gain and hang on to weight. So when the alarm goes off, it's time, get up. You'll look and feel better! #fyp #sleep #sleephygiene #cortisol #cortisollevels #healthylifestyle #healthcoach #lifecoach #nursecoach ♬ original sound – Jordan
Rovnaký názor má aj zdravotná sestra Jordan Bruss, ktorá vedie účet TikTok. Žena vysvetľuje, že takéto prebudenie narúša REM fázu a môže viesť k poruchám spánku a zhoršeniu pohody.
Žena poznamenáva, že to vlastne nie je vstávanie s prvým budíkom, ale opakované zdriemnutia, ktoré sú pre telo stresujúcejšie.
Odborníci sa zhodujú, že aj keď ste sa dostatočne nevyspali, je lepšie vstať na prvý budík, ako ho odkladať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na zvýšenie rizika vážneho ochorenia stačia dva plátky
Tu sú 3 bylinky na lepší spánok. Po nich budete spať ako bábätko
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.